Ukrayna'dan tahliye edilen Ahıska Türklerinden oluşan üçüncü barhana Elazığ'a geldi

Elazığ Valisi Ömer Toraman, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin büyüklüğünün şişman ortak nişanesi bu tahliyeler, baş döndürücü şükür eziyetsiz ortak biçimde bitmeme ediyor." dedi.

Ukrayna'dan tahliye edilen Ahıska Türklerinden oluşan üçüncü barhana Elazığ'a geldi
Editör: 15Haber
12 Mayıs 2022 - 23:53
Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre:
Elazığ

Ukrayna'daki harp dolayısıyla ülkeden tahliye edilen Ahıska Türklerinden oluşan üçüncü barhana Elazığ'a ulaştı.

Dışişleri Bakanlığının organizasyonuyla ülkeden tahliye edilen 111 Ahıska Türkü henüz Elazığ Havalimanı'nda Vali Ömer Toraman, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Yıldız, İl Müftüsü Selami Aydın'ın da bulunmuş yer aldığı gelecek komitesince çiçekler, bayraklar ve "Aziz Soydaşlarımız Hoş Geldiniz" bağlanmış pankartlarla karşılandı.

Havalimanının bekleme salonuna alınarak gereksinimleri giderilen gruptakiler, kargo işlemlerinin tamamlanmasının arkası sıra otobüslerle yerleştirilecekleri Aşağıdemirtaş Geçici Konaklama Merkezi'ne götürüldü.

Kente mevrut üçüncü kafileyle konaklama merkezine yerleştirilen Ahıska Türkü sayısı 408'e ulaştı.

Vali Toraman, gazetecilere meydana getirdiği açıklamada, Ukrayna’da harp dalında çevrili artan Ahıska Türkü soydaşlarının ülkeye tahliyesinin bitmeme ettiğini belirtti.

Bu tahliyelerin gerçekleşmesinde emeği güzeşte Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Göç idaresi Başkanlığı ve AFAD Başkanlığına şükranlarını anlatım fail Toraman, şunları söyledi:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin büyüklüğünün iri birlikte nişanesi bu tahliyeler, aşırı şükür üzgüsüz birlikte halde bitmeme ediyor. Yarın da birlikte barhana henüz bekliyoruz. Buraya neşet etmek talip soydaşlarımız yer aldığı müddetçe iyi ve sağlam birlikte halde tahliye edeceğiz. Biz öncesinde hazırlıklarımızı yapmıştık. İlk dü kafileden mevrut soydaşlarımız yerleştiler. Çok şükür memnunlar, zarfında bulundukları şartlardan. Devletimize, Cumhurbaşkanımıza alın teri dökenlere afsun ediyorlar, teşekkürname ediyorlar. Biz de onlara müstahak olmaya himmet gösteriyoruz. Kardeşliğimizin, soydaşlığımızın gereğini namına getiriyoruz. Ahıska Türkü kardeşlerimizi Elazığ’da konuk etmekten çevre başkaca memnunuz, ağır günlerde bütünlük ve el birliği arasında olmak, el birliği arasında kazanmak gerekiyor. Bugün de Ahıska Türkü kardeşlerimizle birlikte ve beraberiz."

"Hepinizden Allah razı olsun"

Ahıska Türkü Zuhra Aslan, harp sahasından çıkarlarını kurtaran ve iyi sağlam Elazığ'a gelmelerini sağlayıcı topu topu büyüklük yetkililerine teşekkürname etti.

Yaşadıkları alanda bundan böyle dirilik güvenliklerinin kalmadığını özetleyen Aslan, "Korkuyorduk, çocuklarımız korkuyordu. O nedenden Türkiye'ye geldik. Hepinizden Allah razı olsun, bizleri getirdiniz, bizlere eş çıktınız. Allah her insanın sonunu faydalı eylesin." dedi.

Meltem Aslan da harp dolayısıyla yaşadıkları alanda aşırı iri teessürat çektiklerini, hayatlarını bitmeme ettiremeyecek bir hale geldiklerini belirtti.

Savaşın bundan böyle dirilik güvenliklerini de gözdağı boy bos noktaya geldiğini, birlikte vaziyette Türkiye'nin kendilerine eş çıktığını kail Aslan, "İyi ki bizi getirdiniz, aşırı sevindik, aşırı gururlandık. Şu an aşırı iyi havas yaşıyorum, yüreğim pıt pıt atıyor, ağlayasım geliyor, aşırı duygulandık. O sıkıntıların içinden bizi buraya getirip eş çıktınız. Bütün büyüklerden Allah razı olsun." diyerek konuştu.

Türkiye'de olmaktan iri bereket duyduğunu özetleyen Hasbotton Enver de yaşamış yer aldığı mutluluğu ve heyecanı okumuş yer aldığı birlikte şiirle dile getirdi.Detaylı bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum