Ukrayna limanlarındaki tahıl yüklü gemilerin tahliyesiyle ilgili açıklama

Ukrayna limanlarındaki tahıl yüklü gemilerin tahliyesiyle ilgili açıklama, Gündem Haberleri.

Ukrayna limanlarındaki tahıl yüklü gemilerin tahliyesiyle ilgili açıklama
Editör: 15Haber
23 Haziran 2022 - 22:00
Ukrayna limanlarındaki tahıl yüklü gemilerin tahliyesiyle ilgili açıklama, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM ’de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Bakan Akar, ‘tahıl koridoru ’na ilişkin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın ‘gıda krizi ’nin çözümüne yönelik gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri zarfında Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov ile görüşmelerini sürdürdüğünü belirtti.

Türkiye ’nin Ukrayna ve Rusya ile ilişkilerinin açık şekilde devam ettiğini belirten Bakan Akar, şunları söyledi:

* “Barışın, huzurun gelmesi, ateşkesin sağlanması için her düzeyde çaba göstermeye devam ediyoruz. Son olarak yaptığımız görüşmelerde kamuoyunun ‘kırmızı hat ’ olarak adlandırdığı bir çalışma oldu. Birer arkadaşımızı bu konuda görevlendirdik. Onlar sürekli bağlantı sağladı.

* 1 Haziran ’da Türkiye ’ye askeri bir heyet geldi, Bakanlığımızda heyetler arası mülâkat gerçekleştirildi. Bunun da devamı olarak 21 Haziran Salı günü bir heyetimiz Moskova ’ya gitti.

* Mülâkat olumlu, yapıcı şekilde gerçekleşti. Iki Taraflı görüş alışverişinde bulundular. Keza alan hem de Rusya ve Ukrayna için faydalı olabilecek konuları arkadaşlarımız masaya koydu.”

“İSTANBUL ’DA HAREKAT MERKEZİ KURULMASI KONUSUNDA ANLAYIŞ BİRLİĞİ VAR”

Bakan Akar, Ukrayna, Rusya ve BM ile görüşmelerin devam ettiğini hatırlatarak, “Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl gemilerinin emniyetli şekilde ulaşımlarının sağlanması için yapılması gerekenler de görüşüldü. Bu konuda ciddi ilerlemeler kaydedildi. İstanbul ’da bir harekat merkezi kurulması konusunda genel bir anlama birliği var” dedi.

Türkiye ve BM ’den beklentilerin, Rusya ’nın, Ukrayna ’nın yapması gerekenlerin görüşmelerde ele alındığını gösteren Akar, “Arkadaşlarımız görüşmeden memnun şekilde ayrıldı hatta jest olarak ‘Azov Concord ’ isimli Türk gemisinin Ukrayna ’nın Mariupol limanından ayrılabileceğine yönelik de veri verildi” ifadelerini kaydetti.

“TARAFLARIN TÜRKİYE ’YE GÜVENİ VAR”

Bu konuda olumlu gelişmelere yönelik beklentisini dile getiren Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

* “Önümüzdeki günlerde Ukrayna ile yapacağımız, bununla beraber BM yetkilileri ile yaptığımız temaslar var. Bunların sonunda olayı bir noktaya getirmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki günlerde maddesel adımlar atılabileceğini, olumlu gelişmeler olabileceğini değerlendiriyoruz.

* Geldiğimiz noktada tarafların olaya olumlu baktığını görüyoruz. Bu konuda beklentimiz olumlu. Beklentimiz, bir lahza önce tahıl yüklü gemilerin limanlardan emniyetli, ayrılması tehlikesiz bir seyri müteakip hedeflerine emniyetli bir şekilde varmaları. Bunun için çalışıyoruz.”

Kurban Bayramı öncesi olumlu bir gelişmenin olup olmayacağına konusunda Akar, şunları belirtti:

* “Burada birçok aktör var. Gelen bilgiler, yaptığımız çalışmalara tarafından olumlu yönde ilerliyoruz” ifadelerini kaydetti. Türkiye ’nin kolaylaştırıcı rol üstlendiğini dile getiren Akar, “Burada savaşan iki taraftan bahsediyoruz. Cümbür Cemaat her türlü olasılığı, ihtimali düşünüyor. Biz de kolaylaştırıcı rol üstlenmiş bulunuyoruz.

* Arkadaşlarımız taraflarla konuşup istenmeyen bir koşul oluşmadan işin planlandığı şekilde gerçekleşmesi için çalışıyorlar. Türkiye, kendisine düşen görevleri yerine getiriyor. Tarafların Türkiye ’ye önemli bir güveni var.”

Akar, insani destek ve terhis nedeniyle gönderildiği Ukrayna ’da kalan TSK ’ya ait iki uçakla ilgili “Bu konuda ayrıca Rus ayrıca de Ukrayna tarafında önemli ilerleme oldu. Beklentilerimizi kendilerine açıklama ettik, bir takım görüşlerimizi kabul ettiler. Bu konuda tarafların da yapılabilecekleri konusunda bizimle meslek birliği anlayışında olduklarını gördük” karşılığını verdi.

İNGİLTERE SAVUNMA BAKANI WALLANCE ’NİN ZİYARETİ

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ’nin ziyaretine ilişkin konuşan Bakan Akar, “İngiltere Savunma Bakanı ile olumlu, ayrıntılı, yardımcı, yapıcı görüşmeler gerçekleştirdik” diye konuştu.

Keza ikili ilişkiler hem NATO ’daki faaliyetler keza de yöresel konularda iki taraflı görünüm alışverişinde bulunduklarını aktaran Akar, “Birçok konuda anlama birliğimiz olduğunu gördük. Bu da bizim açımızdan sevindirici oldu. Savunma sanayii konusunu da ele aldık. Birlikte yaptığımız çalışmaların daha da hızlanması, gelişmesi konusunda mutabık kaldık. Askeri eğitim meslek birliği konusundaki çalışmalarımız, tatbikatlarımız var. Bunları da daha ileri götürmek için yapılması gerekenleri gündeme getirdik” açıklamalarında bulundu.

Görüşmede Ukrayna ’daki gelişmelerin de ele alındığını belirten Akar, “Bizim ve kıyısı olan ülkeler için Karadeniz ’in istikrarı fazla manâlı. Buranın rekabet alanına çevrilmemesini, Montrö ’nün getirdiği çerçevede bölgedeki barışın, istikrarın, huzurun devam ettirilmesini, buna uyum sağlanmasını, bu konudaki faaliyetlerin, hareketlerin tedbirli olması gerektiğini konuştuk. Ukrayna ’daki insani durumun artan bir şekilde kötüleştiğini, bölgeye bir lahza önce barıştırma ve huzurun gelmesi için ateşkesin olması konusunu vurguladık” diye konuştu.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA ’NIN NATO ÜYELİKLERİ

İsveç ve Finlandiya ’nın NATO üyeliği konusunun da gündeme geldiğini aktaran Akar, şunları söyledi:

* “Terörle uğraş konusunda azimli, istikrarlı olduğumuzu, terörü bitirmek için faaliyetlerimizi yoğunlaştırdığımızı, en son terörist etkisiz ülkü getirilinceye kadar mücadelenin devam edeceğini belirttik.

* İsveç, Finlandiya bağlamında da bunu vurgulayarak hassasiyetimizi dile getirdik. Bunun manâlı olduğunu belirttik. Bu konudaki beklentilerimizin neler olduğunu açık ve net şekilde ortaya koyduk.”

İNGİLİZ MEVKİDAŞIYLA GÖRÜŞTÜ

Bakan Akar, devlete ait davetlisi olarak Ankara ’ya gelen Bakan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ’ı, Ulusal Savunma Bakanlığı ’nda askeri törenle karşıladı. Baş başa görüşen Akar ve Wallace sonradan heyetler arası görüşmelere başkanlık etti.

NATO ve ilk önce Ukrayna elde etmek üzere bölgesel savunma, emniyet ile savunma sanayisinde meslek birliği konularında görünüm alışverişinde bulunulan görüşmede, Bakan Akar tarafından, Türkiye- İngiltere arasındaki ilişkilerin stratejik ortaklık temelinde her alanda devam ettiği belirtildi.

Görüşmede Akar ’ın, savunma sanayii alanındaki meslek birliğinin ihraç lisansı kısıtlamalarının kaldırılmasıyla kazandığı ivmeye aksan yaptığı belirtilirken, PKK/YPG-DEAŞ ve FETÖ ilk olarak olmak üzere terörle mücadelede iş birliğinin önemine uyarı çekildiği bildirildi.

Ukrayna ’nın bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve egemenliğine verilen yardım ile bölgede barışma ve istikrarın tekrar tesis edilebilmesi için bir an evvel ateşkes ilan edilmesinin gerekliliği dile getirilen görüşmede, tahıl sorununun çözümüne karşın çalışmaların da koordineli olarak devam ettiği bildirildi.

Akar ve Wallace görüşmesinde hem, askeri eğitimde iş birliği faaliyetlerinin artarak devam edeceği belirtildi.

Ukrayna limanlarındaki tahıl yüklü gemilerin tahliyesiyle ilgili açıklama, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Ukrayna limanlarındaki tahıl yüklü gemilerin tahliyesiyle ilgili açıklama haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum