Ukrayna'dan tahliye edilen 180 Ahıska Türkü Elazığ'a getirildi

Ukrayna'dan tahliye edilen 180 Ahıska Türkü Elazığ'a getirildi, Gündem Haberleri.

Ukrayna'dan tahliye edilen 180 Ahıska Türkü Elazığ'a getirildi
Editör: 15Haber
11 Mayıs 2022 - 00:22
Ukrayna'dan tahliye edilen 180 Ahıska Türkü Elazığ'a getirildi, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Rusya ’nın Ukrayna ’yı işgal etmesiyle başlayan savaşta Herson kentinde mahsur kalan Ahıska Türklerinin güvenliğini karşılamak için terhis işlemleri devam ediyor. Bu kapsamda 180 Ahıska Türkü, akşam saatlerinde uçakla Elazığ Havalimanı ’na getirildi.

Ahıska Türklerini Vali Ömer Toraman, Belediye Başkanvekili Nazif Bilginoğlu, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Yıldız, Elazığ Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ali Sait Çeçen karşıladı.

Uçaktan inen misafirler gül ve Türk bayrakları ile karşılanırken, birçok Ahıska Türkü gözyaşlarına egemen olamadı. Tahliye edilmelerinde emeği geçenlere teşekkür eden Ahıska Türkleri sonradan Aşağıdemirtaş Geçici Konaklama Merkezi ’ne götürüldü.

Türkiye ’nin büyük bir diplomatik gayret ve başarısı sonucu ateş altında kalan Ahıska Türklerinin tahliyesinin gerçekleştiğini gösteren Vali Toraman, “İlk uçağımız bugün Elazığ ’a indi. Sevkiyatlar imkanlar nispetinde devam edecek. İnşallah bu soydaşlarımıza biz de burada konut sahipliği yapacağız. Ahıska Türkleri tarih boyunca çok zulüm görmüş bir Türk topluluğu. Stalin zulmüne maruz kalmış bir Türk topluluğu. Bu kez da böyle bir zorlukla karşılaştılar. İnşallah biz onların yanındayız daima, olmaya da devam edeceğiz. Burada artık kendi evlerindeler. Ortalık düzelinceye kadar inşallah kardeşliğimizin gereğini yerine getireceğiz” dedi. (DHA)

Ukrayna'dan tahliye edilen 180 Ahıska Türkü Elazığ'a getirildi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum