evde masajmasaj istanbul

Uçuk nasıl geçer bol bol C vitamini içeren besinler tüketin!

Uçuk nasıl geçer bol bol C vitamini içeren besinler tüketin!, Virüsün sebep olduğu uçuk, genellikle dudak kenarında çıksa da çene, boyun ya da yanakta deha görülebiliyor.

Uçuk nasıl geçer bol bol C vitamini içeren besinler tüketin!
Editör: 15Haber
15 Ekim 2021 - 00:41
Uçuk nasıl geçer bol bol C vitamini içeren besinler tüketin!,

Virüsün sebep olduğu uçuk, genellikle dudak kenarında çıksa da çene, boyun ya da yanakta deha görülebiliyor. Uçuğu geçiren doğal yöntemler herkes için merak konusu. sıkıcı bir sorun olarak karşımıza çıkan uçuktan kurtulmak için portakal, kivi, çilek, yeşil biber gibi C vitamininden varlıklı besinlerden bol bol harcamak gerekiyor. Uçuk neden çıkar? Uçuğa iyi gelen doğal yöntemler neler? Ayrıntı haberimizde...

Dudakta uçuk neden çıkar? 

Uçuğa niçin olan herpes simpleks virüsü enfeksiyon için daha çok dudak ve ağız çevresindeki bölgeleri tercih eder. bununla birlikte belirtiler tekrar tekrar bu alanla sınırlı değildir. Bir Takım bireylerde, üst dudaklar ve burun arasındaki filtrum adı bahşedilen üçgenimsi bölgede, burun içinde ya da açık havada, çene, boyun ya da yanakta da uçuk oluşabilir. Bağışıklık sistemi güçsüz olan, organ nakli geçirmiş bireylerde ya da kanser hastalarında gözde de uçuk oluşabilir. Bu oldukça tehlikeli bir durumdur ve körlüğe değin gidebilir.

Uçuğa ne iyi gelir? 

Antiviral, antimikrobiyal ve bağışıklık güçlendirici bileşikler, genel olarak uçuğun tedavisinde faydalıdır. Bazıları virüsün yayılmasını sınırlamaya asistan olur. Diğerleri ise enfeksiyonun tekrar olasılığını azaltır ya da sızı ve rahatsızlığı hafifletir. Her yöntem her bireyde işe yaramayabilir. Lakin değişik doğal ürünler şikâyetleri eksilmek ve gelecekteki alevlenmeleri önlemek için seçim edilebilir. Uçuğa iyi gelen doğal ürünler ve yiyeceklerden bazıları şunlardır:

Yüksek C vitamini taşıyan besinler

C vitamini vücudu istilacılara karşı korumaya tezgâhtar olan beyaz kan hücrelerinin sayısını artırır. Bağışıklığı sağlamlaştırmak, cilt sağlığını ilerletmek ve uçuğun iyileşmesini hız yapmak C vitamini açısından varlıklı gıdalar tüketilebilir. Portakal, kırmızı biber, yeşil biber, lahana, brüksel lahanası, brokoli, çilek, greyfurt ve kivi oldukça çok C vitamini içerir.

Aloe vera jeli

Aloe vera jeli, uçuk yaraları gibi deri koşullarını çare etmek için kullanılabilir. Aloe vera, antioksidan vitaminler, enzimler, mineraller, yağ asitleri ve enfeksiyonların önlenmesine tezgâhtar olan çeşitli hormonlar içerir.

Probiyotikler

Yoğurt, elma sirkesi, lahana turşusu gibi probiyotik yiyecekler bağışıklık sistemini doğal olarak güçlendirir. Uyumlu olarak tüketilirse uçuk çıkması önlenebilir.

E vitamini açısından zengin besinler

E Vitamini cildi rahatlatarak uçuk kaynaklı ağrı ve rahatsızlığın giderilmesine tezgâhtar olabilir. Antioksidan özelliği ile zarar görmüş cildi onarır ve iltihaplanmayı azaltır. Badem, ıspanak, tatlı patates, avokado, ayçiçeği çekirdeği ve zeytinyağı E vitamini açısından zengindir.

Çinko

Çinko, inflamasyonu eksilmek ve bağışıklığı kuvvetlendirmek için gerekli olan önemli bir eser mineraldir. Alternatif tıp tedavileri alanında yayınlanan bir çalışmada, çinko oksit kreminin oral herpes enfeksiyonu için etkin bir tedavi olduğu tespit edilmiştir. Çinko oksit içeren kremler ve çinko takviyeleri uçuğa iyi gelir.

Uçuk nasıl geçer bol bol C vitamini içeren besinler tüketin!, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum