Tuz Gölü'nün en büyük sorunu: Kaçak kuyular

Tuz Gölü'nün en büyük sorunu: Kaçak kuyular, Gündem Haberleri.

Tuz Gölü'nün en büyük sorunu: Kaçak kuyular
Editör: 15Haber
19 Mayıs 2022 - 11:54
Tuz Gölü'nün en büyük sorunu: Kaçak kuyular, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Aksaray, Ankara ve Konya sınırlarındaki Tuz Gölü, su çıkışı olmadığı için ‘kapalı göl ’ özelliği taşıyor.

Ülkenin tuzlu ihtiyacının büyük oranda karşılandığı gölde, birçok flamingo olan kuşların göç yolunda bulunmasından nedeniyle birçok kuş türü ilkbahar ve yaz aylarında konaklıyor.

Bahar mevsimi ile birlikte Tuz Gölü havzasında son 2 ayda Aksaray İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi, 9 kaçak sondaj yapan kişileri suçüstü yakalayıp, para cezası yazarak sondajı sonlandırdı.

Jeoloji yüksek mühendisi Nurcan Özdemir, şöyle konuştu:

*Son zamanlarda Tuz Gölü havzasında fazla miktarda firari kuyular açılıyor. Tuzlu Gölü havzasında 12 yıldır kuyu açılması yasaklanmış. Bahar ayı ile birlikte firari kuyu çalışmaları da arttı.

*Yasak olduğu için jandarma ekipleri yakalıyor ve cezai operasyon uyguluyor. Son yağışlarla gölde su seviyesi yükseldi ve flamingolarımız tekrardan geldi.

*Bizler bu su seviyesini korumamız gerekli. Etrafındaki binlerce firari kuyular var. Tuz gölündeki su seviyenin düşmemesi için kontrollü sulama yapılması gerekiyor.

*Aksaray, Konya ile Karamanda 100 bine yakın kaçak kuyu var. Bu kuyular belgelendirilip, kontrollü su verilirse vatandaşlarımız içinde iyi olur.


“HAZİNEMİZİ KORUMAMIZ GEREK”

Bölgeden su çıkarılması için 300 metre sondaj yapıldığını bildiren Özdemir, şu ifadeleri kullandı:

*Geçen yıl suların çekilmesiyle flamingo ölümleri yaşandı. Bu yıl ise Tuzlu Gölü ışıl ışıl ve suyumuz var. Binlerce flamingo bu sene tekrar geldi. Bu kuşları hepimizin koruması gerekli.

*Gelecek nesillerimiz için çok manâlı bir konu. Burayı korumanın tek bir yolu var. Bölgedeki firari kuyuları belgelendirip, kontrol altına alınması gerekiyor.

*Çiftçilerimiz de ihtiyacına kadar sulandırma yapacak. Kaçak kuyularda ise istediği dek saatlerde yer altından su çekiyor. Bu bölge özel çevre koruma kapsamında olduğu için yasaklı bölge. Vatandaşlarımızın bu bölgede kuyu açmasınlar.

*Firari kuyulardan kullanılan sular ile Tuz Gölündeki su seviyesi yaz mevsiminde tekrar düşecek ve tekrardan kuruyacak.

*Bunun içinde şimdiden gerekli önlemlerin alınması lazım. Bölgeden su alabilmek için 250 -300 metreye dek yer altına iniliyor.

*Ben 20 yıl sonrasını düşünemiyorum.20 sene öncesi 70-80 metreden su alıyorduk. Gerçekte çok üzücü bir durum. Su hayattır bu hazinemizi korumamız lazım.

*Türkiye ’nin en az yağış alan bölgesiyiz ve çiftçilerimiz yoğun bir şekilde Tuz Gölü çevrisinde yonca, ay çekirdeği, şeker pancarı, mısır gibi çok su isteyen bitkiler ekiliyor.

*Bu ürünlerin yerine bölgeye yerinde arpa, buğday, kanola gibi suyu az bitiren ürünlere yönelmemiz gerekli. Sularımız her geçen sene azalıyor.

Konya havzası Türkiye ’de birincil çölleşmeye başlayacak havzalardan bunu da göz önünde bulundurmak lüzumlu. Bölgede yarınımızı değil de torunlarımızın geleceğini düşünmemiz gerekli. Buradaki firari kuyular geleceğimizi kurutuyor.


*derhal ise Tuz Gölünün verimsiz bir alanındayız. Topraklar çoktan çatlamaya başlamış. Bu da kuyulardan aşırı su çekimi sonrası oluyor. Lütfen bu bölgedeki çiftçilerimiz kontrollü sulandırma yapmalarını rica ediyorum.

*Nasıl olsa bu kuyu benim, istediğim kadar sularım, diye suyu boşa harcamasın. Bu şekilde olursa Tuzlu Gölü ’ndeki suyu koruyabiliriz. Yoksa birkaç ay sonra geldiğimizde ise ilerideki gördüğümüz suların da böyle kuruyacağını biliyorum. (DHA)

Tuz Gölü'nün en büyük sorunu: Kaçak kuyular, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum