TÜSİAD'dan Merkez Bankası'nın faiz kararına eleştiri: Merkez Bankası esas hedefini unutmamalı

TÜSİAD'dan Merkez Bankası'nın faiz kararına eleştiri: Merkez Bankası esas hedefini unutmamalı, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı öncesinde T24'ten Murat Sabuncu'nun sorularına verdi.

TÜSİAD'dan Merkez Bankası'nın faiz kararına eleştiri: Merkez Bankası esas hedefini unutmamalı
Editör: 15Haber
19 Kasım 2021 - 09:22
TÜSİAD'dan Merkez Bankası'nın faiz kararına eleştiri: Merkez Bankası esas hedefini unutmamalı,

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı öncesinde T24'ten Murat Sabuncu'nun sorularına verdiği yanıtlarda Merkez Bankası'nın faiz politikasını değerlendirdi.

Merkez Bankası'nın faiz politikasının ekonomiye olumlu yansımadığını söyleyen Kaslowski, "Her şeyden önce ülke olarak fakirleşiyoruz." dedi.

"MERKEZ BANKASI'NIN ÖNCELİKLİ GÖREVİ ENFLASYONU GÖZDEN GEÇIRMEK"

TÜSİAD Başkanı Kaslowski, Merkez Bankası'nın hedefini unutmaması gerektiğini belirterek, "Nedir o, ilk olarak enflasyonu gözden geçirmek." ifadelerini kullandı.

"CARİ AÇIKLA ENFLASYON KONTROLÜ, ESAS İKTİSADİ KURALLARLA ÖRTÜŞMÜYOR"

Konuyla ilgili açıklamalarına devamlı Simone Kaslowski son olarak, cari açıkla enflasyonu gözden geçirmek meselesinin esas iktisadi kurallarla örtüşmediğini söyledi.

"İHRACATÇIMIZ TL'DEKİ LAYIK KAYBI NEDENİYLE HASAR GÖRÜYOR"

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski'nin konuyla ilgili açıklamalarının tamamı şu şekilde:

"Her şeyden önce ülke olarak fakirleşiyoruz. Merkez Bankası hedefini unutmamalı. Nedir o, ilk önce enflasyonu denetlemek. Bugün konusu edilen cari açıkla enflasyonu denetim etme meselesi en esas iktisadi kurallarla dahi örtüşmüyor. Geldiğimiz noktada ihracatçımız deha kurda yaratılan bu oynaklığın ve TL'deki değer kaybının öngörülemez noktaya gelmiş olmasından zarar görüyor.

"ATILAN ADIMLAR NE PİYASA FAİZLERİNE NE DE EKONOMİYE OLUMLU YANSIYOR"

Şirketler tarafına baktığımızda da faiz indiriyoruz maliyet düşürüyoruz söylemleri olmasına rağmen aslında bilançolarda yaşanan kur kaynaklı tahribat çok daha maliyetli. Bu kadar faiz indirmemize karşın, uzun vadeli kredi faizlerine hiçbir şekilde yansıma olmuyor. Merkez Bankası'nın attığı faiz indirimi adımları ne sahiden piyasa faizlerine ne de ekonomiye olumlu yansıyor. Aksine bilançolar açısından çok daha maliyetli ve tehlikeli bir süreçle karşı karşıyayız bugün."

Euro kuru ne kadar? Euro kaç TL? Euro alış ve satmak fiyatları için tıklayın. Dolar kuru ne dek? Dolar kaç TL? Dolar alış ve satış fiyatları için tıklayın. Altın fiyatları için tıklayın. Gram altın ne kadar? Çeyrek altın ne değin?

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

TÜSİAD'dan Merkez Bankası'nın faiz kararına eleştiri: Merkez Bankası esas hedefini unutmamalı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum