Türkiyenin ilk Denizaltı Test Altyapısı (DATA), faaliyete başladı

Türkiyenin ilk Denizaltı Test Altyapısı (DATA), faaliyete başladı, Gündem Haberleri.

Türkiyenin ilk Denizaltı Test Altyapısı (DATA), faaliyete başladı
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 15:11
Türkiyenin ilk Denizaltı Test Altyapısı (DATA), faaliyete başladı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Denizaltılardan atılan mühimmatların eğitim, test ve sertifikasyon süreçlerini iyileştirecek Türkiye ’nin ilk denizaltı testleri altyapısı olan tesisi açıldı.

Su altı atış platformu, vinçle suyun 14 metre altına indirildi. Düzenek içerisindeki test kapsülü, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ’ın geri sayımının arkasından ‘Bismillah, salvo ateş ’ komutuyla fırlatıldı. Bölgenin doğal konumu sebebiyle Rodos Adasına dürüst ateşlenen kapsülün, başarıyla su yüzeyine ulaşması alkışlandı.

Test sonrası değerlendirmelerde yer alan Varank, “TÜBİTAK SAGE koordinasyonunda Ulusal Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayi Başkanlığı, Deniz Kuvvetlerimizin meslek birliğinde geliştirilen denizaltı test altyapısı sisteminin atış testine katıldık. Bu altyapı, denizaltıların kullanacağı bütün mühimmatların deneme edilebileceği, bir denizaltıya ihtiyaç duymadan denizaltından havaya, karaya ya da deniz yüzeyine atılan bütün roket sistemlerinin, mühimmatların zahmetsizce test edilebildiği bir altyapılar. Natürel böyle bir kabiliyete sahip elde etmek, özellikle denizaltıların kullanacağı güdümlü füzeler dahil kayda değer mühimmatların geliştirilme süreçlerini fazla hızlandıracak. Bu manada TÜBİTAK SAGE ile az daha bir denizaltı simülatörünü geliştirmiş olduk ve burada da onun bir test atışına katıldık” dedi.
(DHA)

Türkiyenin ilk Denizaltı Test Altyapısı (DATA), faaliyete başladı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Türkiyenin ilk Denizaltı Test Altyapısı (DATA), faaliyete başladı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum