Türkiye'yi ağlatan Enes, Whatsapp 'tan intihar edeceğini paylaşmış

Türkiye'yi ağlatan Enes, Whatsapp ’tan intihar edeceğini paylaşmış, Henüz 20 yaşında, hem de herkesin hayallerini süsleyen Tıp Fakültesi ’ni kazanmışken hayatına son veren Enes Kara bütün Türkiye ’yi ağlattı. Enes ’in ölümünden takriben bir ay önce paylaştığı vide.

Türkiye'yi ağlatan Enes, Whatsapp 'tan intihar edeceğini paylaşmış
Editör: 15Haber
11 Ocak 2022 - 17:33
Türkiye'yi ağlatan Enes, Whatsapp ’tan intihar edeceğini paylaşmış,

Henüz 20 yaşında, hem de herkesin hayallerini süsleyen Tıp Fakültesi ’ni kazanmışken hayatına son veren Enes Kara bütün Türkiye ’yi ağlattı.

Enes ’in ölümünden takriben bir ay önce paylaştığı video yaşadıklarını açıkça ortaya koyuyordu. Ailesinin zoruyla cemaat evinde kaldığını, burada namaz kılmaya, belli kitapları okumaya, bir takım toplantılara katılmaya zorlandığını bir bir kaydetmişti.

Üzücü haber tez duyuldu. Cemaat tarafı beklendiği üzere gürültüsüz. Enes ’in videosunda, “Korkuyorum, ne yapacaklarını bilemiyorum, her şeyi yapma potansiyeli taşıyorlar” dediği ailesi de demin hiç konuşmadı.

ANNESİ, BABASI HATAY ’DAN ELAZIĞ ’A GİTTİ, OTOPSİ YAPILDI

Enes ’in annesi ve babası Hatay ’dan dün Elazığ ’a gitti. Akşam  7-8 gibi Adli Tıp ’ta otopsi yapıldı. Sabahleyin da oğulları Enes ’in cenazesiyle Antakya ’ya döndüler.

Enes ’in okuduğu Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi ’nin dekanı Prof. Dr. Metin Kaya Gürgöze ’yi aradık. Enes, yaklaşık bir buçuk yıldır günün önemli bir bölümünü okulda geçiriyordu. Hocaları, arkadaşları, okul yöneticileriyle bir şekilde temastaydı. Hiç kimse mi farketmemişti Enes ’in yaşadığı bunalımı… Prof. Dr. Metin Kaya Gürgöze ’ye Enes ’le ilgili tespitlerini, gözlemlerini, duyduklarını sorduk.

Prof. Dr. Gürgöze, Enes ’in videosunun açık havada Whatsapp mesajları paylaştığı ve intihar edeceğini yazdığına ilişkin dedikodular olduğunu, bu mesajların acilen savcının önünde olduğunu açıkladı.

İşte Enes ’in okuduğu tıp fakültesinin dekanının, Enes ve arkadaşlarının yaşadığı atmosferi ortaya koyan SÖZCÜ‘ye özel açıklamaları:

Hocam başınız sağolsun, fiilen fazla üzücü?

Evet dün 10-11 gibi öğrendik. Endişe verici bir hadise… Fazla üzüldük fiilen. Adli Savcılık olayın sebebini araştırıyor.

Mutlaka bir gözleminiz vardır, Enes neden intihar etti?

Yan.. Enes bizim öğrencimiz lakin 1200 öğrenci bir bir tanımıyoruz. Öğrencilerin bütün sorunlarından haberdar oluyoruz genel olarak… Bize değişik şekilde bildiriyorlar.

Temsilcileri var. Sorunlar mutlaka bize yansıyor fakat bu çocukla ilgili maalesef bize hiçbir şey yansımadı. Fazla üzüldük.

Arkadaşlarını topladık görüştük. Farkettiğiniz bir şey olmadı mı.. Değil dediler. Videolar paylaşmış Whatsapp mesajları varmış. Videoyu izledim lakin Whatsapp mesajlarını görmedim… “Yapacağı hadiseyle ilgili şeyleri paylaşmış. Niye hiç haberiniz olmadı, niye bize ailesine haber vermediniz, mutlaka bir ucundan tutardık…” dedik.

“WHATSAPP GÖRÜŞMELERİNİ KİMLE YAPMIŞ BİLMİYORUZ” 

Ne diyor arkadaşları?

Arkadaşlarına sorduk. Bir evde kalıyormuş. Konut de bir söylentiye tarafından…  Bunlar söylenti ast bilmiyoruz… Evin nasıl olduğunu bilmiyoruz… Okul arkadaşlarına sorduk. Niye uyarmadınız, bizi ailesini… diye… Çünkü 250 kişilik sınıf… Tüm sınıf bilemez ama mutlaka farkeden olur… 

En yakın arkadaşları ayrım eder… Bu bir, bir buçuk yıllık öğrenci… Onlar da ‘Son zamanda biraz içine kapanır gibi oldu lakin bunun dışında bir şey farkedemedik ’ dediler bize… Ama bu Whatsapp ’taki görüşmeleri kimle yapmış bilmiyoruz. O söylenti, dedikodu, savcılığın elinde… Biz de bilmiyoruz. 

O dedikodular nedir? Ne diyor Whatsapp ’ta?

Bu durumu… Ne yapacağına dair paylaşımları olduğuna dair dedikodular var.

 

“KAHROLDUK, NASIL FARKEDEMEDİK!”

Olaydan anında önce mi mesaj atmış?

Hayır, daha evvelden yaptığına dair dedikodular var. Lakin ben kendi gözlerimle görmediğim için bir şey diyemiyorum. 

Yalnızca videosunu dün saat 3 gibi yakaladık ve izledik. Çok can sıkıcı bir tablo. Gerçekten kahrolduk. Böyle bir şey nasıl oldu. Nasıl buna çözüm geliştirilemedi. Hiçbirimiz buna çözüm geliştirememişiz, gerçekten çok can sıkıcı. Nasıl farkedememişiz. Ne biz, ne ailesi, ne öğrenciler… 

En yakın arkadaşları… biliyorsunuz gençler en fazla arkadaşlarıyla en fazla bunları paylaşır. Maalesef onlar da böyle… Sadece son zamanda biraz içine kapandı.. gibi bir şey söylediler. Onun dıştan bir şey söylemiyorlar maalesef. Diğer bir ipucu değil elimizde.

 

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. derslik öğrencisi Enes Kara için arkadaşları göre anma töreni gerçekleştirildi.

 

“250 KİŞİLİK SINIF HEPSİ MASKELİ, TANIMIYORUZ”

Hocalardan yakın tanıyan var mı Enes ’i?

Yok… 250 kişilik derslik. Maskeliler. İkinci sınıf hocalarına sordum. Zaten cümbür cemaat maskeli diyorlar.. üstelik bu sene pandemi nedeniyle devam zorunluluğu değil. Benzer anda canlı ders de veriyoruz. İsteyen canlı dersi izliyor, isteyen yüz yüze katılabiliyor, isteyen video izleyebiliyor. Lakin katılım oranı yüzde 60-70… Fakat gelmeyen, niye gelmiyor, bu yıl çok araştıramıyoruz böylece. bu nedenle hocalar da farkettikleri bir şey olmadığını söylediler. Bağlı burda en çok farketmesi beklenen arkadaşları…

 

Fazla yakın arkadaşlarıyla konuşabilidiniz mi, ne diyorlar?

Sadece birkaç arkadaşı.. Fazla arkadaşça arkadaşı değil zannedersem fakat bilen tanıyan… Yalnızca son zamanda biraz içine kapanık oldu dediler. 

“O EVDE KALMAYI TERCİH ETMİŞLER” 

Peki kalacak yer için size, okula ya da Kredi ve Yurtlar Kurumu ’na bir başvurusu olmuş mu?

Bize bir başvurusu yok. Biz başvurusunu yakalayamadık. Kampüsün hemen yanına Kredi ve Yurtlar Kurumu ’nun yurtları var. 

Doymuş mu yurt?

Bizim burda pek yurt sorunu olmaz. Her öğrenciye yer bulunur. 

Yani o evde kalması bir tercih diyorsunuz, mecburiyet değil?

Ast yan. Biz zaten bu pandemi döneminde, önce öğrencilerin yerlerini ayırtıp sonra çağırdık. Böyle bir sorun hiç yaşamadık. tek tek öğrencilerin talebini alırız, yurt talebiniz var mı diye… Onlar da bize iletirler. Bulamayanlara da yer buluruz genel olarak… O konuda bir sorun yaşamayız şehrimizde. Yurdu olmayan, evsiz kalan bir çocuğumuz olmadı şimdiye dek. 

Cemaatler konusunda, okulunuzda yaşadığınız diğer bir durum oldu mu?

Hiç duymadım. 

Öğrencilerin bir yapılanması?

Değil. hiç duymadım. böyle bir şikayet, temas da değil. Hiç böyle bir şey duymadık. Şikayet de duymadık öğrencilerden, çalışanlardan… Yok. 

Öğrencilerin bir açıklaması oldu… Okulla ilgili, derslerle ilgili de şikayetleri oldu. Nedir?

Genellikle Tıp Fakültesi eğitimi ağır. Bizim okulumuza özel bir şey yok. 

Yani bir özeleştiriniz oldu mu çocukların yaptığı açıklamadan sonradan… Ne dediler, ne anladınız? Ne değişecek?

Bağlı alt.. Özeleştiri yok de şöyle diyelim.. Pandemi döneminde bilhassa birinci sınıflar evde kaldı. Pratik eğitimler devam etti üst sınıflarda ama teorik eğitimler mecburen kalabalık olduğu için uzak eğitim yaptık. O bir sene okula gelmemeleri çocuklarda çok motivasyon eksikliği yapmış. Onu farkettik. Demoralize olmuşlar. Ona yönelik araştırmalar yapıyoruz. Nasıl motive ederiz diye… 3 ’üncü sınavlarda daha iyi ışık halkası geldiler, onu gördük. 

Biz akredite bir Tıp Fakültesiyiz. Tüm analizleri yaparak ilerliyoruz. Sözde toparlayacak gibiler… 

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Prof. Dr. Metin Kaya Gürgöze

Motivasyonu artırmak için neler yaptınız?

Çocuklarla görüştük biz bunu… Hocamızın bir önerisi oldu. Üç tana sinema filmi getirdik. Beraber izledik ardından üzerinde hekim hasta ilişkileri üstüne sohbet ettik. Ayrıca bizim psikiyatri bölümü hocamız, tavır bilimleri dersinde bu konulara eğiliyor gerçekten… Bu konularda bir sıkıntıları olduğunda öğrencilerle tek tek de görüşebiliyoruz. Derste de sohbet ediliyor zaten… 

bunun dışında çocuklar çoğunlukla kendileri sosyal faaliyet yapmayı seviyorlar. Spor salonumuz var, tenis kortumuz var, basketbol sahamız var. Oynayıp eğleniyorlar bağlı ama diğer açıdan daha fazla kendileri doğal olarak arkadaşlarıyla süre geçirmeyi seviyorlar.

 

“BU ÇOCUK BİZİ BİRAZ UYARDI” 

Harput ’a mı çıkıyorlar daha fazla?

Hayır kafeler ve AVM ’leri tercih ediyorlar. Benim oğlum ve yeğenim de burda öğrenci… Hem veli hem hocayım. Ordan da izleyebiliyorum. 

Biz daha fazla eğitimle ilgili faaliyetler yapıyoruz. Lakin bu çocuk bizi azıcık uyardı. Bu ülkü gelmesi… Arkadaşlarıyla şu an toplantı yapıyoruz, temsilcilerle… Daha uyanık olalım diye.. Arkadaşlarını uyarıyoruz. Çağırmak ki uyanık olamadık. 

Açıkgöz olalım derken birazcık açar mısınız? Çocukları birazcık daha sevelim, sevgimizi gösterelim, çocukların gözlerinin içine bakalım mı demek istiyorsunuz… 

Değil… Gerçekten… Farkındalık açısından… Bir arkadaşımızda bir şey bulduğumuzda yani hemencecik en yakın arkadaşına, çözemiyorsa bize, anneye, babaya, bizim psikiyatri bölümümüze… yani bir şekilde uyaralım diyoruz. Geç kalmayalım. Daha uyanık olmamız lüzumlu. 

Ekleyeceğiniz bir şey var mı?

Fazla üzgünüz. Bir öğrencimizi kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Başka bir şey diyemiyorum. 

 

 

Türkiye'yi ağlatan Enes, Whatsapp ’tan intihar edeceğini paylaşmış, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum