Türkiye'nin ilk balon pilotu 35. yılını gökyüzünde kutladı

Türkiye'nin ilk lisanslı sıcak hava balonu pilotu Bilge Ezel, Kapadokya uçuşunun 35. yılını kutladı.

Türkiye'nin ilk balon pilotu 35. yılını gökyüzünde kutladı
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 09:58
Türkiye’nin ilk balon pilotu 35. yılını gökyüzünde kutladı, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Türkiye'nin ilk lisanslı sıcak hava balonu pilotu Bilge Ezel, Kapadokya uçuşunun 35. yılını kutladı.
1987 yılında Kapadokya semalarında ilk kez havalanan sıcak hava balonunun pilotluğunu yapan Pilot Bilge Ezel, tanıtım amaçlı olduğu kadar turistik amaçlı da uçmaya başladı.

"Bölgeye en büyük değeri kazandırdık"
4 Ağustos 1987 tarihinde Kapadokya bölgesinde ilk ticari uçuşunu gerçekleştiren Bilge Ezel, 35. yaş gününü gazetecilerle gökyüzünde kutladı. 35 yıldır Kapadokya'yı gökten izleyen Ezel; gözyaşlarına hakim olamıyordu. Çok duygulanan Ezel, kendisini mutlu eden en büyük şeyin ülkeye böyle bir değer kazandırmak olduğunu söyledi.

“Ekonomik anlamda istihdam yarattık”
Uzun yıllar Kapadokya bölgesinde lisanslı sıcak hava balonu pilotluğu yapan Bilge Ezel, daha sonra kuracağı Ez Air Balloon şirketi ile Kapadokya semalarında uçmaya devam etti. Kapadokya bölgesinin ilk ticari sıcak hava balonu pilotu olan Ezel, gökyüzünde açıklama yaptı; “Türkiye'de sıcak hava balonu 1984 yılında başladı. Kapadokya'ya ilk uçuşumuz 4 Ağustos 1987'de gerçekleşti. 35. yılımızı kutluyoruz. Kapadokya semalarında bizleri bu değerli hazineyle taçlandıran balon turizminin 35. yılını kutluyoruz. Kapadokya'da sıcak hava balonu turizmi 35 yıldır Kapadokya semalarında yer almaktadır. Sıcak hava balonu turizminin Türkiye'ye ve Kapadokya'ya katkılarını özetleyecek olursak, bölgeye kattığımız ekonomik değer rakamlarla ölçülemeyecek kadar büyük. İkimiz de Kapadokya'yı dünya çapında tanıtmayı ve ekonomik olarak istihdam yaratmayı başardık.”

“Bölgeye böyle bir hazineyi kazandırmaktan büyük onur duyuyorum”
Bilge Ezel, sıcak hava balonu turizmi ile geceleme oranlarının ve bölgeye gelen turist sayısının arttığına dikkati çekerek; “Her şeyden önce, dünyanın bir numaralı uçuş merkezi unvanını güvence altına aldık. Ülkeme ve bölgeme böyle bir hazineyi kazandırmış olmaktan büyük onur duyuyorum.

"Bütün dünya Kapadokya'yı konuşuyor"
5 arkadaşıyla birlikte Türkiye'de ilk kez balon pilotluğu yapmaya başladığını söyleyen Bilge Ezel; “Ülkemiz için iyi şeyler yaptığımıza inanıyorum. Bunu tamamen kendimiz yaptık. Önemli olan global bir marka yaratmaktı. Kapadokya ve top dünyada bir marka olarak yerini aldı. Bunu parasal olarak değerlendiremezsiniz. Çünkü tüm dünya Kapadokya'yı konuşuyor” dedi.
Gazeteciler, 35'inci yaş gününü gökyüzünde pasta keserek kutlayan Bilge Ezel'i tebrik etti.

Detaylı bir şekilde, Türkiye’nin ilk balon pilotu 35. yılını gökyüzünde kutladı başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum