evde masajmasaj istanbul

Türkiye günlerce bu olayı konuşmuştu! Anne- babasını siyanürle öldüren sanık hakkında yeni karar

Durum, 14 Mayıs 2019 ’da İzmir'in Bayraklı İlçesi Soğukkuyu Mahallesi'nde meydana geldi.

Türkiye günlerce bu olayı konuşmuştu! Anne- babasını siyanürle öldüren sanık hakkında yeni karar
Editör: 15Haber
09 Ekim 2021 - 02:10

Durum, 14 Mayıs 2019 ’da İzmir'in Bayraklı İlçesi Soğukkuyu Mahallesi'nde meydana geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi Mahmut Can Kalkan, potasyum siyanür ile hazırladığı şerbeti, annesi Fatma ile babası Mehmet Kalkan'a içirdi. Kalkan çifti, bir vakit sonradan fenalaştı. Kalkan, sonra şerbetten kardeşi Emir Can'a (16) da içirmek istedi. Oysa, anne-babasının rahatsızlandığını görebilen Emir Can tepki gösterdi. Devrilen bardaktaki akıcı Dikte Can ’ın üstüne döküldü. Sıvıdan Mahmut Can Kalkan ve Dikte Can ile minik kardeşleri Mehmet Taha etkilendi.

Hastaneye kaldırılan anne-baba hayatlarını kaybederken, oğulları tedavilerinin ardından taburcu edildi. Adliyeye sevk edilen Mahmut Can Kalkan, 'Üst soydan akrabayı tasarlayarak kimyasal silahla bile bile öldürmek' suçundan tutuklandı. Cezaevinde bir gün kaldıktan sonra Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilen ve 50 gün gözlem aşağıda tutulan Kalkan'a psikotik bozukluk teşhisi konuldu.

İKİ RAPOR ÇELİŞTİ

Hakkında 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 20 yıla değin hapis cezası istenen Kalkan'ı yargılayan İzmir 11 ’inci Ağır Canice Mahkemesi'ne, Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'nden gönderilen raporda, sanığın akıl hastalığı sebebiyle işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını iyice algılayamayacağı bildirildi. Duruşma heyeti, raporun ayrıntı içermemesi sebebiyle İstanbul Adli Tıp Kurumu'ndan yeni rapor istedi. İstanbul Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesi ise mahkemeye gönderdiği raporunda, Kalkan'da davranış bozukluğu ile zihin hastalığı ve fikir zayıflığına rastlanılmadığını bildirdi. Raporda, 'Cinayet sorumluluğu tamdır' denildi.

Screenshot_9

AKIL SAĞLIĞI YERİNDE ÇIKTI

İki rapor arasındaki çelişki üzerine mahkeme, Adli Tıp Kurumu 1'inci İhtisas Dairesi'nden de rapor istedi. Daire, İzmir 11 ’inci Ağır Canice Mahkemesi'ne gönderdiği raporda, tutsak sanık Kalkan'ın cezai ehliyetinin bütün olduğunu bildirdi. Yargılama sonunda Kalkan, 'Üst soydan akrabayı kasten kimyasal silahla mahsus öldürmek' suçundan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ile, 'Kardeşi kasten kimyasal silah ile öldürmeye teşebbüs' suçundan 13 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme heyeti, cezaları iyi hal indirimiyle 2 defa müebbet ve 10 yıl 10 ay hapis cezasına indirdi.

Kalkan ailesinin avukatı, karara itiraz ederek dosyayı İstinaf Mahkemesi'ne taşıdı. İtiraz üzerine dosya İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi'ne gitti. Suç Oluşturan dairesinde baştan yapılan yargılamada, sanığın anne ve babasını siyanürlü su içirerek öldürüp, kardeşine de zorla içirmeye çalışıp yaralanmasına sebep olduğu sonucuna varıldı. Suçlama sonucunda heyet, yerel mahkemede uygulanan iyi hal indirimin kaldırılmasına hükmetti ve sanığın 2 defa ağırlaştırılmış müebbet ve 15 sene hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

(DHA)

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum