Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya girme şartını açıkladı

Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya girme şartını açıkladı, Gündem Haberleri.

Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya girme şartını açıkladı
Editör: 15Haber
14 Mayıs 2022 - 20:36
Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya girme şartını açıkladı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ’nun iki jurnal NATO Dışişleri Bakanları Gayrı Resmi Toplantısı sebebiyle Almanya ’nın başkenti Berlin ’de basın mensuplarına kısa yorumlama yaptı.

PKK/YPG ’Yİ DESTEKLİYORLAR

Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya Dışişleri Bakanlarıyla yakın temas halinde olduklarını belirterek iki ülkenin açık bir şekilde PKK/YPG terör örgütlerini desteklediğini belirtti.

Çavuşoğlu Müttefik olacak bir ülke, açık açık PKK/YGP ’ye, her gün bize saldırgan, askerimizi, polisimizi ve sivillerimizi şehit eden bir terör örgütüne takviye vermemesi gerekiyor ifadelerini kullandı.

“KISITLAMALAR GETİRDİLER”

Bu akşam toplantı ve çalışma yemeği marjında her iki bakanla görüşeceğini açıklayan Çavuşoğlu, şunları söyledi;

*NATO üyeliği meselesi diğer bir konu. Burada bilhassa Türkiye ’nin tutumunun sebebi gayet açık ve net. NATO biliyorsunuz bir birlik değil veya uluslararası bir örgüt yok.

*NATO ismi üstünde bir müttefiklik. Bu neyi gerektirir? Sadece bir güvenlik meselesi değil omuz omuza dayanışma gerektirir.

*Her alanda bilhassa emniyet konusunda bir korkutma olduğu vakit. Burada maalesef bu bahsettiğiniz ülkeler, PKK/YPG ’lere fazla açık yardım veriyor.

*Bu da halkımızın hissiyatını olumsuz yönde etkiliyor, gözümüzün önünde ve tüm uyarılarımıza rağmen. Dolayısıyla müttefik olacak bir ülke, açık açık PKK/YGP ’ye, her gün bize saldıran, askerimizi, polisimizi ve sivillerimizi şehit eden bir terör örgütüne takviye vermemesi gerekiyor.

*Ayrıca PKK ile mücadelemizden dolayı bize yönelik kısıtlamalar getirdiler.

Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya girme şartını açıkladı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum