Türkiye'de her 2 kişiden 1'i şeker hastalığının farkında değil! Uzman isim "Çok tehlikeli" diyerek uyardı

Türkiye'de her 2 kişiden 1'i şeker hastalığının farkında değil! Uzman isim "Çok tehlikeli" diyerek uyardı, Türkiye'de fazla sık görülen sıhhat sorunlarından biri de kronik böbrek ve şeker hastalığı...

Türkiye'de her 2 kişiden 1'i şeker hastalığının farkında değil! Uzman isim "Çok tehlikeli" diyerek uyardı
Editör: 15Haber
21 Kasım 2021 - 15:00
Türkiye'de her 2 kişiden 1'i şeker hastalığının farkında değil! Uzman isim "Çok tehlikeli" diyerek uyardı,

Türkiye'de fazla sık görülen sıhhat sorunlarından biri de kronik böbrek ve şeker hastalığı... Uzmanlar bu hastalıklar aralarında bağlantı olduğunu belirtip, vatandaşlara uyarıda bulunuyor. Kronik böbrek hastalığına ilişkin Türk Nefroloji Derneği harekete geçti. Başlattıkları proje ile böbrek hastalığının erken tanısında vatandaşa yardım olduklarını söyleyen Türk Nefroloji Derneği Idare Heyeti Başkanı Prof. Dr. Alaattin Yıldız, 'Toplumun yüzde 10'unda gizli böbrek hastalığı var. Yapacağımız müdahaleyi erken gerçekleştirmek her şeyi keza durdurabilmek keza de geciktirmek açısından çok kayda değer' dedi.

Türkiye'de her 2 kişiden 1'i şeker hastalığının farkında değil! Uzman isim 'Çok tehlikeli' diyerek uyardı

YENİ PROJE HAYATA GEÇİRİLDİ

Türk Nefroloji Derneği göre kronik böbrek hastalığına uyarı sürüklemek, toplumda farkındalık karşılamak amacıyla 'Dinç Böbrek Sağlıklı Hayat' projesi hayata geçirildi. Türkiye'de Ankara, İstanbul ve İzmir'de uygulanan projenin ikinci ayağı İstanbul Üsküdar'da yapıldı. Bugün Üsküdar Meydan'da olan tır, yarından itibaren 3 gün her tarafında Kadıköy'de olacak. Proje zarfında yola meydana çıkan gezici tır ile vatandaşlara hızlı tanı testleri yoluyla idrar tahlili, tansiyon ölçümleri, bedava böbrek tarama işlemi yapılıyor.

Türkiye'de her 2 kişiden 1'i şeker hastalığının farkında değil! Uzman isim 'Çok tehlikeli' diyerek uyardı

TOPLUMSAL FARKINDALIK YETERLİ DEĞİL

Toplumun yüzde 10'unda dar böbrek hastalığı olduğunu ve bu proje ile farkındalık yaratmak istediklerini belirten Prof. Dr. Yıldız, 'Bu tır toplumdaki böbrek hastalığı, kan basıncı problemleriyle ilgili bir tarama yerine getirmek ve hastalığın yaygınlığını ortaya ayarlamak için var. Yaklaşık 3 bin insanımızı kan basıncı, şeker, böbrek hastalığı açısından taramayı amaçlıyoruz. Hemen bakılan idrar tahlili ile böbrekte erken zarar bulgusu var mı' Tansiyonları nasıl? Öykülerinde şeker olup olmadığı kaydediliyor. Böbrek hastalığının en ileri evresi diyaliz evresi. 70 bin civarında diyaliz hastası var. Yaklaşık 20 bin civarında böbrek nakil hastası var. Bundan fazla daha artı erken evrede böbrek hastalarımız var? diye konuştu.

ERKEN TANI YAŞAM KURTARIYOR

Böbrek hastalığının erken ayrım edilmesinin önemine dikkat çeken Yıldız, ' Yapacağımız müdahaleyi erken yerine getirmek her şeyi hem durdurabilmek ayrıca de geciktirmek açısından fazla manâlı. Erken ayrım edilmesi için de bu cins taramalar önemli. Bilhassa her tansiyonu olan hastanın sıcacık böbrek hastalığı açısından tespit edilen her şeker hastasının da acaba böbrek etkileşimi var mı diye bunların erken fark edilmesi son derece manâlı' dedi.

ŞEKER HASTALIĞININ FARKINDA DEĞİLLER

Yıldız, 2 kişiden 1'inin şeker hastası olduğunun farkında olan olmadığına dikkat çekerek, 'Uzun zaman diyabet ile beraber yaşayıp problemlerin ilerlemesi söz konusu. Şekerin de erkenden fark edilmesi böbrek hastalığı açısından fazla önemli' ifadelerini kullandı.

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Türkiye'de her 2 kişiden 1'i şeker hastalığının farkında değil! Uzman isim "Çok tehlikeli" diyerek uyardı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum