Türk uzman tek tek açıkladı: İşte maymun çiçeği virüsüne karşı gerekli önlemler

Türk uzman tek tek açıkladı: İşte maymun çiçeği virüsüne karşı gerekli önlemler, Sağlık Haberleri.

Türk uzman tek tek açıkladı: İşte maymun çiçeği virüsüne karşı gerekli önlemler
Editör: 15Haber
22 Mayıs 2022 - 12:56
Türk uzman tek tek açıkladı: İşte maymun çiçeği virüsüne karşı gerekli önlemler, Sağlık Haberleri. İşte o detaylar;

Medipol Mega Üniversite Hastanesinden yapılan açıklamada, Doç. Dr. Başaranoğlu, dünyada paniğe yol açan maymun çiçeği hastalığıyla ilgili bilgilendirmede bulundu.

Başaranoğlu, çiçek hastalığının binlerce yıldır yeryüzünde olan bir viral enfeksiyon olduğunu anımsattı.

Hastalığın 1980'de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından eradike edildiğini anlatan Başaranoğlu, şöyle devam etti:

"Yüksek ateş, halsizlik, ciddi sırt ağrısı, karın ağrısı ve kusma şikayetleri ile kendisini belirten hastalık birkaç gün içinde döküntü ile devam eder. Vakaların yüzde 30'unda ölümcül seyreden bir hastalıktır. Tüm dünyada yaygın şekilde aşı uygulanması ile yeryüzünden silinmişti. Çiçek hastalığına sebep olan virüs ile benzer grupta bulunan maymun çiçeği virüsü de sahiden yeni bir virüs değildir. Özellikle Afrika kıtası ülkelerinde 1970'lerden beri gidip gelen salgınlara sebep olan virüs, Afrika dışı ilk salgınını 2003'te yapmıştır. Mayıs 2022'nin başında Avrupa ülkelerinden olgu bildirimleri yapılmaya başlandı. Şu esas dek 11 bambaşka ülkeyi içeren salgın tablosunda, 80 vakada belirlenmiş teşhis konulurken, 50 tane araştırmaya devam edilen olgu bulunuyor."

- "SOSYAL MESAFEYE VE TEMASA DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR"

Virüsün, müşterek eşyaların kullanılması, birlikte yaşam veya damlacık aracılığıyla yakın temasla bulaştığına dikkati çeken Başaranoğlu, "Tipik olarak ateş, adale ağrısı, şiddetli baş ağrısı, önemli halsizlik ve büyümüş lenf nodları ile başlamakta. Ateşin ortaya çıkışından sonradan 3 gün içinde en fazla yüz, cisim, aya ve etap tabanında görülen döküntü meydana kazanç. Hastalık 2-4 hafta içerisinde kendiliğinden geçebilmekle birlikte yüzde 3-6 vakada ölümcül olabilmektedir. Virüsten korunmak için sosyal mesafeye ve temasa uyarı edilmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Başaranoğlu, bağışıklığı baskılanmış hastaların şiddetli formlar açısından risk grubunda olduğu uyarısında bulunarak şunları kaydetti:

"Maymun çiçek virüsüne aleyhinde aşı 2019'da onaylanmakla birlikte şu lahza için yaygın olarak kullanımda değildir. Çiçek aşısı 1980 yılına dek dünyada rutin olarak uygulanırken, eradikasyonun açıklanmasından daha sonra aşılama durdurulup, üretimi de sonlandırıldı. 1980'den sonradan geçmişte uygulanmakta olan çiçek hastalığı aşısının maymun çiçek virüsü hastalığına yüzde 85 oranında etkili olduğu bildirilmektedir. Önceki çiçek aşısı varlığı maymun çiçek hastalığının daha hafif seyretmesini sağlayabilir."

Afrika kökenli virüs ilk olarak 7 Mayıs'ta İngiltere'de görüldü, son iki haftada Avrupa'da 11 ülkeye yayıldı. İngiltere, İspanya, Portekiz, Almanya, İtalya, ABD, Kanada, Belçika, Hollanda ve Avustralya'daki vakalar doğrulandı. Bilim insanları, maymun çiçeği hastalığının Kovid-19 gibi bir salgına dönüşmeyeceğini söyledi.

Türk uzman tek tek açıkladı: İşte maymun çiçeği virüsüne karşı gerekli önlemler, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Türk uzman tek tek açıkladı: İşte maymun çiçeği virüsüne karşı gerekli önlemler haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum