Türk üreticisini yıkan haber! Rusya, Türkiye'den nar ve biber ithalatını durdurdu

Türk üreticisini yıkan haber! Rusya, Türkiye'den nar ve biber ithalatını durdurdu, Türkiye'nin birçok bölgesinde hasadı tamamlanan nar ve özellikle güney illerde örtü altı üretimde hasadı yeni başlayan biberle ilgili Rusya'dan kötü bir haber geldi.

Türk üreticisini yıkan haber! Rusya, Türkiye'den nar ve biber ithalatını durdurdu
Editör: 15Haber
21 Kasım 2021 - 16:01
Türk üreticisini yıkan haber! Rusya, Türkiye'den nar ve biber ithalatını durdurdu,

Türkiye'nin birçok bölgesinde hasadı tamamlanan nar ve özellikle güney illerde örtü altı üretimde hasadı yeni başlayan biberle ilgili Rusya'dan kötü bir haber geldi. Rusya Tüketici Hakları ve Millet Sağlığı Teftiş Ajansı (Rospotrebnadzor), Türkiye menşeli nar ve biber ürünlerinin ülkeye girişine yasak getirdi.

"GÖRÜŞMELER BAŞLADI"

BAİB Başkanı Ümit Mirza Çavuşoğlu, Rusya'nın nar ve bibere getirdiği ithalat yasağının 16 Kasım'dan itibaren uygulanmaya başlandığı fakat kararın Türkiye'ye dün itibarıyla bildirildiğini belirterek, "Biz Rusya'ya mahsul gönderen firmalarımızın Rusya gümrüklerinde girişlerine müsade verilmemesi üstüne karardan haber gizli olarak derhal ilgili bakanlıklarımıza sorunu ilettik. İki ülke bakanlıkları ve ticari ateşeleri arasında görüşmeler başladı" dedi.

"FAZLA SIKINTILI SÜRECE GİRDİK"

Şu lahza ayrıca nar ayrıca de biberle ilgili bilhassa de Rusya'ya en yoğun ihracat döneminin yaşandığını dile getiren Çavuşoğlu, "İki ürünle ilgili virüs ve pestisit kalıntıları yönündeki gerekçelerin içten olmadığını, kararın siyasi olduğunu savundu. Şu an itibarıyla yollarda keza biber hem de nar gönderilen çoğu mahsul bulunduğunu da kaydeden Çavuşoğlu, Ciddi bir iade de laf konusu. Tekrardan yeni pazarlar bulmak ciddi emek ve süreçler alıyor. Fazla sıkıntılı bir sürece girdik" dedi.

RUSYA'YA İHRACAT 116 MİLYON DOLAR

BAİB Başkanı Çavuşoğlu, geçen sene Türkiye'den Rusya'ya 57 bin ton nar ihracatıyla 44 milyon dolar gelir elde edilirken, 27 bin ton biber ihracatı yapılarak 23 milyon dolar kazanç sağlandığını söyledi. 2021 yılında ise şu asıl dek Rusya'ya Türkiye'den 26 milyon dolar değer 33 bin ton nar, 23 milyon değerinde 25 bin ton biber ihracatı yapıldığını kaydetti. İki ürünün son iki yılda Rusya'ya toplam ihracatının 116 milyon doları bulduğunu bildiren Çavuşoğlu, iki mahsul için de ihracatın en yoğun sezonunda olunması nedeniyle getirilen ambargo kararının ciddi bir sorun olduğunu ifade etti.

Rusya, Türkiye'den nar ve biber ithalatını durdurdu

KALİFORNİYA BİBERİ ETKİLEYECEK

Antalya Ticaret Borsası ve BAİB Yönetim Kurulu Üyesi olan yaş meyve sebze sektöründen Cüneyt Doğan ise şu lahza için Antalya'dan Rusya'ya ihracatı en çok yapılan ürünün Kaliforniya ve dolmalık biber türü olduğunu söyledi. Doğan, "Ayrıca kapya, şili ve diğer biber türlerini gönderiyoruz. Fakat Antalya'yı etkileyecek olan Kaliforniya ve dolmalık biber. Çünkü Kaliforniya biberin yüzde 90'ı Antalya'da üretiliyor ve bunun da yüzde 90'ı ihraç ediliyor. Narda ise hasat dönemi yeni bitti ve soğuk hava depolarına kaldırıldı. Nar için de ihracatın en yoğun devam ettiği bir süreçteyiz" diye konuştu.

"ÜRETİCİ RUHSATLI İLAÇ KULLANIYOR"

Rusya'nın öne sürdüğü zirai hap kalıntısı, pestisit gibi sorunlarla ilgili değerlendirmede yer alan Ziraat Mühendisleri Antalya Şubesi'nin eski başkanı ziraat mühendisi Vahap Tuncer, Rus yetkililere göre Türk ürünlerinde ansızın artı bu ihlallerin yaşandığı ve burada iki sorunun öne çıktığını dile getirdi.

Türk üreticilerinin Tarım ve Orman Bakanlığı'nın ruhsatlandırdığı ve izin verdiği pestisit, yani zirai ilaçları kullandığını gösteren Tuncer, şunları söyledi: "Bu tür ilaçların kullanımı da reçeteye bağlı olup, reçete yazma yetkisine sahip kişiler göre yazılıp önerildikten daha sonra, üreticilere satışı yapılıyor ve üreticiler kullanıyor. İkincisi ise Türkiye'de kullanımına müsade verilen ilaçların Rusya'da yasak olmasından kaynaklanabilir."

"SORUNU KÖKTEN ÇÖZMEK GEREKİR"

Tuncer, pestisit kalıntısı sorunun kökten çözümü için kooperatifleşme, ziraat mühendisleri denetiminde imal, bakanlığın yayın ve eğitim hizmetlerine tekrar başlaması, üretimde iç ve dış pazar ayrımı yapılmadan benzer kalitenin yakalanması gibi önerilerde bulundu.

"HAŞERE VE ARILI ÜRETİM YAPIYORUZ"

Rusya'nın Türkiye'den gönderilen biber ürünlerinde virüs, pestisit kalıntısı rastlandığı gerekçesiyle alımı erteleme kararına Kumlucalı üreticiler tepki gösterdi. Kumluca'da örtü altı sebze üreticileri, sebzeleri biyolojik mücadele yöntemleri ile yetiştirdikleri için kalıntıya rastlanmasının olası olmadığını belirtti. İlçede biber üretimi yapan Sercan Sarıkeçili (22) serasında biyoljik çaba denilen böcek ve arı ile üretim yaptıklarını vurguladı. Rusya'nın ithalatı erteleme kararına manâ veremediklerine değinen Sarıkeçeli, "Fiyatlar düşük olmasına karşın biber almamasının sebebini anlamadım. Üzgünüz, ne yapacağımızı bilmiyoruz" dedi.

Rusya, Türkiye'den nar ve biber ithalatını durdurdu

"ÜRÜNLERDE KİMYASAL OLASI DEĞİL"

Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökce ise şunları söyledi:

"Domates ve biberlerimizin tamamını, haşere ve arılarla yetiştiriyoruz. Haşere ve arıların olduğu yerde kimyasal kullanmamız olası değil. Tamamen doğal ürünlerimizde kalıntı çıkması muhtemel değil. Biz biyoloji ile ilgili çaba yapıyoruz. Arı ve öteki yararlı böceklerin tamamını kullanıyoruz. Kimyasal kullanmıyoruz ve böylece dünyanın her yerinde ürünlerimiz bir numara kalitede. Niçin bu karar alındı bilmiyorum. Biz çiftçiler olarak mağdur olduk."

Türk üreticisini yıkan haber! Rusya, Türkiye'den nar ve biber ithalatını durdurduTürk üreticisini yıkan haber! Rusya, Türkiye'den nar ve biber ithalatını durdurduTürk üreticisini yıkan haber! Rusya, Türkiye'den nar ve biber ithalatını durdurduTürk üreticisini yıkan haber! Rusya, Türkiye'den nar ve biber ithalatını durdurduTürk üreticisini yıkan haber! Rusya, Türkiye'den nar ve biber ithalatını durdurduTürk üreticisini yıkan haber! Rusya, Türkiye'den nar ve biber ithalatını durdurduTürk üreticisini yıkan haber! Rusya, Türkiye'den nar ve biber ithalatını durdurdu

Demirören Haber Ajansı - Ekonomi Haberleri

Türk üreticisini yıkan haber! Rusya, Türkiye'den nar ve biber ithalatını durdurdu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum