Türk-İş'ten asgari ücret görüşmelerine kısa süre kala siyasi partilere çağrı: İşçi ittifakı kurun

Türk-İş'ten asgari ücret görüşmelerine kısa süre kala siyasi partilere çağrı: İşçi ittifakı kurun, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş'in bir otelde düzenlediği "Pandemi Döneminde Alıştırma Hayatında Bayan" konulu eğitim seminerinde, egzersiz hayatının çö.

Türk-İş'ten asgari ücret görüşmelerine kısa süre kala siyasi partilere çağrı: İşçi ittifakı kurun
Editör: 15Haber
26 Kasım 2021 - 09:29
Türk-İş'ten asgari ücret görüşmelerine kısa süre kala siyasi partilere çağrı: İşçi ittifakı kurun,

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş'in bir otelde düzenlediği "Pandemi Döneminde Alıştırma Hayatında Bayan" konulu eğitim seminerinde, egzersiz hayatının çözüm bekleyen çoğu sorununun bulunduğunu söyledi. Bu sorunların çözüme kavuşmasının bir yolunun da sendikalardaki bayan yönetici sayısının artması olduğunu ifade eden Atalay, sendikalarda daha çok kadın yönetici görmek istediklerini dile getirdi.

Atalay, sendikalaşma konusundaki engellerin ortadan kaldırılması için çaba ettiğini belirterek, bir vakit önce İstanbul'da yabancı sermayeli bir şirkette kadınların sendikal uğraş başlattığını, bu mücadelenin başarıyla sonuçlandığını vurguladı. TBMM'deki milletvekillerinin dörtte üçünün aynı zamanda işveren olduğunu açıklayan Atalay, "Bu konuda kabahat bizde. Biz bu ülkede çiftçi, İşçi, işsiz, memur, emekli biz bu ülkenin yüzde 60'ıyız. Meclise baktığınız süre bizden 6 birey değil." dedi.

Siyasi partilerin işçilerin sendikal örgütlülüğünü desteklemesi gerektiğini vurgulayan Atalay, "Partiler arasında ittifak kuruyor. İşçi ittifakı, bayan ittifakı, engelli ittifakı kursunlar. İttifak lazımsa, işçi ittifakı lüzumlu bu ülkeye. Partiler, milletvekillerine 'İşçi çalıştırıyorsunuz, hemencecik onları örgütleyin' desinler." ifadelerini kullandı.

"ASGARİ VERGI TESPİT KOMİSYONU ANTİDEMOKRATİK"

Yeni yılda geçerli olacak en düşük aidat rakamının bir buçuk aydır gündemde olduğunu dile getiren Atalay, şöyle konuştu:

"Asgari ücreti konuşmaya başladığımız zaman dolar 8,5 liraydı. Hemen dolar 12 lirayı geçti. Sebebini de anlamış değilim. Bu ülkede hepimizin yapacağı bir şey var, dayanışma içerisinde olacağız, sıkıntılarımızı paylaşacağız. Asgari ücretin bir tarafı Türk-İş beş kişi, bir tarafı işverenlerimiz beş kişi, bir tarafta bakanlığımız beş kişi. Buna katılmıyorum. Anti demokratik bir kurum bu. 12 Eylül'den kalma. Aynısı Yüksek Hakem Kurulunda var. Askerin yaptığı anayasanın bedelini ödüyoruz. Biz ne zaman kendimiz bir tüzük yaparsak o vakit olur. Böylece bir anayasa yapalım, bayan yapsın, emekli yapsın, işçi yapsın, çiftçi yapsın. Bu anayasaya hepimizin ihtiyacı var."

"BİR RAKAM SÖYLÜYORUZ FAKAT YETKİLİLERE SÖYLÜYORUZ"

Asgari ücret konusunda kamuoyuna bir sayi söylememeye itina gösterdiğini açıklayan Atalay, şunları kaydetti:

"Biz bir sayi söylüyoruz lakin yetkililere söylüyoruz. Bu rakamı Maliye Bakanı biliyor, Alıştırma Bakanı biliyor, Sayın Cumhurbaşkanımız da biliyor. Bunu kamuoyunda söylediğimiz süre kendimizi bağlıyoruz. İki yıl önce bir sayi söyledim, o dönemde 70 lira beceriksiz verdiler bize. İşveren, 'Türk-İş'in dediği sayi ortada' diyerek 70 lira vermedi. Akılcı bir rakamda buluşmak lüzumlu. Bu paranın aşağı emekçi çalıştıramazsın. Bu rakam icrayı, evlenmeyi, boşanmayı ilgilendiriyor. Son yıllarda 7 milyon insan bu rakamla geçiniyor, daha doğrusu geçinemiyor."

Seminere, Türk-İş Genel Finansal Sekreteri Ramazan Ağar, Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Şeker-İş Genel Başkanı İsa Gök, Basın İş Sendikası Genel Başkanı Savaş Nigar, Ağaç İş Sendikası Genel Başkanı Mürsel Taşçi, Genel Maden İş Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil, Türk Metal Sendikası Bursa Şube Başkanı Selda Tekman ve Türk-İş'e yan sendikaların bayan üyeleri katıldı.

??Egzersiz ve Sosyal Emniyet Bakanı Vedat Bilgin, Minimum Ücret Saptama Komisyonu'nun ilk toplantısının 1 Aralık'ta yapılacağını bildirdi.

Sizce, asgari aidat ne değin olacak?

— Haberler () November 25, 2021

Kadına şiddettin en büyük nedeni sizce nedir? #KadınaŞiddeteHayır

— Haberler () November 25, 2021

AA / Özcan Yıldırım - Ekonomi Haberleri

Türk-İş'ten asgari ücret görüşmelerine kısa süre kala siyasi partilere çağrı: İşçi ittifakı kurun, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum