Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan: "Öğretmenlerin kariyer planlaması sınav ile olmaz"

Türk Eğitim-Sen Başkanı Talip Geylan, “Öğretmenlerin kariyer planlamasının sınavlarla yapılmayacağını hep söyledik. Çünkü sınav sadece bilgiyi ölçerken öğretmenlik sadece bir bilgi zanaatı değil, bildiklerinizi öğrenciye aktarmaktır. Tek kriter tecrübe ve tecrübe olmalı” dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan: "Öğretmenlerin kariyer planlaması sınav ile olmaz"
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 23:09
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan: “Öğretmenlerin kariyer planlaması sınav ile olmaz”, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Türk Eğitim-Sen Başkanı Talip Geylan, “Öğretmenlerin kariyer planlamasının sınavlarla yapılmayacağını hep söyledik. Çünkü sınav sadece bilgiyi ölçerken öğretmenlik sadece bir bilgi zanaatı değil, bildiklerinizi öğrenciye aktarmaktır. Tek kriter tecrübe ve tecrübe olmalı” dedi.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Türk Eğitim-Sen olarak öğretmenler arasındaki farkları doğru bulmadıklarını söyleyen Geylan, “2005 yılında uzman öğretmenliği konusu gündeme geldiğinde aynı tavrı sürdürdük ve sınava karşı olduğumuzu söyledik. . Öğretmen kariyer planlamasının sınavlarla yapılmadığını hep söyledik. Çünkü sınav sadece bilgiyi ölçer. Ancak öğretmenlik sadece bir bilgi mesleği değil, bildiklerini öğrenciye aktarmaktır. Tek kriter tecrübe ve tecrübe olmalıdır. Bu nedenle, başka hiçbir koşula bağlı olmaksızın, yalnızca hizmet yılı esas alınarak, 10 yılını doldurmuş her öğretmen uzman, 20 yılını doldurmuş her öğretmen okul müdürü olarak kabul edilmelidir. Gerçek bu” dedi.

Başkan Geylan şöyle devam ediyor:
“Sınav şartı getirilmesi hocamızı kamuoyu önünde tartışmalı hale getirecek. Başka bir deyişle, sınavı geçen bir öğretmen 70'ten az puan alırsa “kötü” bir öğretmen olur mu? Maalesef sahadaki algı bu olacak. Şu anda personel odasında ücretli öğretmenler, sözleşmeli öğretmenler ve kadrolu öğretmenler bulunmaktadır. Üstelik bu ayrım yetmezmiş gibi bir de asil öğretmen, uzman öğretmen olacak. Ebeveynler, uzman bir öğretmen bulma konusunda endişelenmek zorunda kalacaklar. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmeni kendi eliyle velilerin ve öğrencilerin önüne atacak, zaten yıpranmış meslek itibarını daha da yıkacak ve yeni tartışmalara yol açacaktır. Bu nedenlerle çok geç olmadan Milli Eğitim Bakanlığı ve milletvekilleri bu konuda gerekli düzeltmeleri yapmalı ve öğretmenlerimizi boş tartışmalara boğmamalıdır.

Detaylı bir şekilde, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Geylan: “Öğretmenlerin kariyer planlaması sınav ile olmaz” başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum