Turizm merkezi olacaktı, harabe oldu

Turizm merkezi olacaktı, harabe oldu, Gündem Haberleri.

Turizm merkezi olacaktı, harabe oldu
Editör: 15Haber
21 Haziran 2022 - 10:02
Turizm merkezi olacaktı, harabe oldu, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Alaca ilçesine emrindeki Alacahöyük ’de M.Ö 1240 yılında Hititliler göre sulandırma ve içme suyu ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan baraj, 2002 yılında yapılan kazılar esnasında bulundu.

Gün yüzüne çıkarılan barajın turizme kazandırılması için etrafındaki 277 dönüm arazi kamulaştırıldı.

Peşinde da bu alana DSİ Genel Müdürlüğü göre hazırlanan Alacahöyük Hitit Gölpınar Barajı ve Arkeopark Projesi ihale edildi.

SAHİP ÇIKAN OLMAYINCA ATIL DURUMDA KALDI

2016 yılında yapımına başlanan proje zarfında tarihi Hitit Barajı civarda çevre ve peyzaj düzenlemesi yapıldı. Hitit beygir arabaları ile yapılacak yolculuk güzergahı, baraj ve kazı alanları için seyir terasları, Hitit dönemini yansıtacak eser reflikaları, laboratuvar, Hitit usulü doğal tarım alanları, Hitit yemeklerinin sunulacağı lokanta, atölyeler, sergi salonları ve konaklama yerleri yapıldı.

10 milyon 750 bin lira harcanan proje, 2018 yılında DSİ kadar kesin kabulü yapıldı. Ama, tüzüğünde böyle bir yeri işletme yetkisi olmadığı faaliyete geçiremedi.

Tesislere Çorum Valiliği ile AKP ’li Belediye de sahip çıkmayınca milyonlarca lira para harcanın proje atıl durumda kaldı. Aradan geçen süre içerisinde de turistik tesisler harabeye döndü.

“MİLLİ MAL VARLIĞI HEBA OLUYOR”

Hititlerden kalma tarihi barajı tekrar yenilenmek ve turizme kazandırmak amacıyla yapılan projenin hiç kullanılmadan çürümeye başladığını söyleyen CHP Çorum İl Başkanı Mehmet Tahtasız,

“3 bin yıllık tarihi Hitit Barajı ’nın etrafına yapılan ve milyonlarca lira harcanan Arkeopark projesinin 5 yıldır durağan durumda.

Tesisler, Çorum Valiliği, Özel İdare, Çorum Belediyesi, Alaca Kaymakamlığı ya da Alaca Belediyesi göre devralınarak turizme kazandırılması gerekiyor.

Burası cazibe merkezi olacaktı. Fakat harabeye döndü. Eyvah bu milletin parasına. Milet servet heba oluyor” diye konuştu.

Turizm merkezi olacaktı, harabe oldu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Turizm merkezi olacaktı, harabe oldu haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum