Turistler bu bölgeye akın ediyor: Ayakları yerden kesiliyor

Adrenalin arayanların gözde adresi haline gelen Sakarya Kırantepe, yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi görüyor. Yamaç paraşütünün dışarıdan göründüğü kadar tehlikeli bir spor olmadığını vurgulayan Kubilay Ertürk, “Buraya dünyanın her yerinden yolcu taşıdık. Burası turistlerin uğrak yeri haline geldi diyebilirim.”

Turistler bu bölgeye akın ediyor: Ayakları yerden kesiliyor
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 11:37
Turistler bu bölgeye akın ediyor: Ayakları yerden kesiliyor, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Adrenalin arayanların gözde adresi haline gelen Sakarya Kırantepe, yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi görüyor. Yamaç paraşütünün dışarıdan göründüğü kadar tehlikeli bir spor olmadığını vurgulayan Kubilay Ertürk, “Buraya dünyanın her yerinden yolcu taşıdık. Burası turistlerin uğrak yeri haline geldi diyebilirim.”
Serdivan Kırantepe, İstanbul, Ankara, Bursa gibi birçok şehre yakınlığı, ulaşım kolaylığı, iniş için birçok alternatif alanı ve şehre yakınlığı nedeniyle yamaç paraşütünün merkezi haline gelmiştir. Yamaç paraşütü için en uygun yerlerden biri olan bölge, yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlamaktadır. Son dönemde dünyanın birçok yerinden yabancı turistlerin akınına uğrayan Kırantepe, adrenalin tutkunlarının cazibe merkezi haline geldi. Sakarya Hava Sporları Kulübü'ne bağlı ve uzun yıllardır yamaç paraşütü sporu yapan eğitmen Kubilay Ertürk, yamaç paraşütü deneyimi yaşamak isteyen herkesi Kırantepe'ye davet etti.

"Kolay erişim"
Sakarya'nın yamaç paraşütü açısından önemli bir bölge olduğunu belirten Ertürk, “Türkiye'nin en güzel kalkışlarından biri. Alanımız çok büyük; Karşıdan rüzgar olmalı, biraz eğim olmalı ve aşağıda bir iniş alanı olmalı. Sadece bir değil, birkaç alternatif iniş bölgesi olmalıdır, böylece öğrenciler uçtukları için bu bölgeyi kaçırdıklarında başka bir bölgeye inebilirler. Bu alanda yukarı ve aşağı gidebiliriz. Aşağıdaki iniş alanlarından buraya 10 dakikada dönebilirsiniz, şehre çok yakın, dolayısıyla Türkiye'nin en güzel kalkışlarından biri.

“Dünyanın her yerinden yolcu taşıdık”
Turistlerin uğrak noktası haline geldiğini belirten Kubilay Ertürk, "Biz burada tandem pilotlarıyız, uçmak isteyenleri hiç tecrübesi olmasa bile 1-2 dakikalık bir brifingden sonra uçağa bindirip, uçağa bağlayarak uçurabiliyoruz. önümüzde ayrı bir koltuk Dünyanın dört bir yanından yolcu taşıdık buraya birçok ülkeden yolcu taşıdık burası çok popüler bir bölge İstanbul'a yakınlığı burada da çok önemli yani burası haline geldi diyebilirim turistlerin uğrak yeri.

"Dışarıdan göründüğü gibi tehlikeli bir spor değil"
Yamaç paraşütünün gerekli kriterler sağlandığı takdirde halı saha maçı kadar risksiz olduğuna değinen Ertürk, “Yamaç paraşütü dışarıdan göründüğü kadar tehlikeli bir spor değil. Buna ters rüzgar denir, aslında ters rüzgar yoktur, türbülanslı hava vardır. İstatistiklere inanıyorsanız, halı saha maçından daha riski olmayan bir spordur. Ama sınırlar içinde yapıldığında. Bazı sınırlamalarımız var; Rüzgar belli bir limiti aşarsa uçmuyoruz, hava çalkantılıysa ve tehlikeli bulutlar oluşuyorsa uçmuyoruz. Her şey uçmak için uygun olduğunda, inanın bana, herhangi bir halı saha oyunundan daha risksiz bir spordur.

"Paraşütler 2 yılda bir kontrol ediliyor"
Kubilay Ertürk, paraşütlerin de araçlar gibi iki yılda bir denetlendiğine değinerek, "Paraşütler de araçlar gibi 2 yılda bir denetleniyor. Geçirgenliği, ipi ve karabinasının sağlamlığı test edilerek ve pilot raporu alınarak pilotluk yapılabilir. İnsanlar genellikle hep iplere tutunur ama bu ipin 150 kilo çekme kuvveti vardır ve 300 ip vardır. Kumaşı özel olup iki yılda bir kontrol edilmektedir. Bunu yükseklik korkusu olanlar da yapabilir. İkinci kattan izleyemeyen arkadaşım da dahil olmak üzere binden fazla vertigolu insan taşıdım. Denemek isteyenler bizimle iletişime geçerek bu keyfi yaşayabilirler. Bunu kelimelerle anlatmak mümkün değil, mottomuz; Bu açıklanamaz, onu yaşamak zorundasın. Herkesi Kırantepe olarak da bilinen Serdivan Paraşüt Tepe'ye bekliyoruz.

Detaylı bir şekilde, Turistler bu bölgeye akın ediyor: Ayakları yerden kesiliyor başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum