Tunceli Belediyesi'nin tesisi Danıştay'lık oldu

Tunceli Belediyesi'nin tesisi Danıştay'lık oldu, Gündem Haberleri.

Tunceli Belediyesi'nin tesisi Danıştay'lık oldu
Editör: 15Haber
19 Haziran 2022 - 19:10
Tunceli Belediyesi'nin tesisi Danıştay'lık oldu, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Tunceli Belediyesi ve ilçe belediyelerin ortaklığıyla yapılması planlanan Katı Atık Entegre Tesisinin, çevreye hasar vereceği gerekçesiyle Mimarlar Odası tarafından Erzincan İdare Mahkemesine açılan dava reddedildi. Açıklanan kararda, tedbirlere belirtildiği şekilde uyulduğu halde muhtemel risklerin en aza ineceğinin ve hatta sıfırlanabileceğinin açık olduğu vurgulandı.

image small

KÖYLÜLER PES ETMEDİ

Köylüler, Katı Atık Entegre Tesisi yapılmasını engellemek için bu sefer de yürütmeyi durdurma istemiyle Danıştay ’a uygulama yaptılar. Serdar Kudat, Hüsnü Menteş, Yusuf Ali Arslan, İmam Çelik, Mustafa Moroğlu, İsmail Kasun ve Şahhaydar Gül tarafından yürütmeyi erteleme istemli Danıştay ’a tatbik yapıldı.

“55 BİN AĞAÇ KESİLEREK TELAFİSİ ŞIDDET ZARARLAR ORTAYA ÇIKACAK”

Av. Serbest Ulaş Kaplan göre hazırlanan dilekçede, “Mahkeme dosyasında mevcut olan araştırmacı raporlarında açık ve net tespitler yapılmasına ve dava konusu projenin mevcut alanda yapımının uygun olmadığı belirtilmesine karşın, bu tespitlere şeref edilmeyerek davanın reddine karar verilmesi hukuka aykırıdır. Orman sahası içerisinde yer alan dava konusu projede ihale aşamasına gelinmiştir. Çok yakın zamanda proje alanında incelemeler başlayacak ve araştırmacı raporu ile saptama edilen 55 bin ağaç kesilerek telafisi şiddet zararlar ortaya çıkacaktır. Ulusal servet olan ve ekolojik siklet arz eden ormanların değil edilmesine karşısında, ormanları gözetmek vatandaşların görevi ve hakkıdır. Bu sebeplerle ilk olarak Lokal Mahkeme Kararı ve dava konusu proje hakkında yürütmeyi durdurma başvurusunda katılmak zorunluluğu hâsıl olmuştur” denildi.

Tunceli Belediyesi'nin tesisi Danıştay'lık oldu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Tunceli Belediyesi'nin tesisi Danıştay'lık oldu haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum