Tüm partiler birleşti, 'bal ormanı' kurtuldu

Tüm partiler birleşti, 'bal ormanı' kurtuldu, Tarım ve Orman Bakanlığı ’nca ‘bal ormanı ’ bildiri edilen ve nesli tükenme tehlikesi altındaki kırmızı benekli alabalık, su samuru ve su kertenkelesinin yaşadığı dereyi de kapsayan Hemşin Vadisi ’ndeki Levent köyünde, firma .

Tüm partiler birleşti, 'bal ormanı' kurtuldu
Editör: 15Haber
15 Ocak 2022 - 12:32
Tüm partiler birleşti, 'bal ormanı' kurtuldu,

Tarım ve Orman Bakanlığı ’nca ‘bal ormanı ’ bildiri edilen ve nesli tükenme tehlikesi altındaki kırmızı benekli alabalık, su samuru ve su kertenkelesinin yaşadığı dereyi de kapsayan Hemşin Vadisi ’ndeki Levent köyünde, firma tarafından taş ocağı projesi hazırlandı.

Şirketin toplam ruhsat alanı 99 hektar olan arazide birincil aşamada 24,7 hektarlık alan için yaptığı başvuruda ‘ÇED zorunlu değil ’ kararı verildi. Kentin organik tarım havzası Hemşin ’de daha önce yapımı planlanan hidroelektrik santraline karşı bir araya gelip, projeyi iptal ettiren AKP, CHP, MHP ve İYİ Parti ilçe başkanları ile 12 köy ve semt muhtarı, bu kez Levent köyünde taş ocağına karşı birleşerek, ortak bildiriye imza attı.

BİLİRKİŞİ KEŞFİ YAPILDI

Yöre halkı ise doğal yapının bozulmaması için patika yol deha yaptırmadıkları ormana başlatmak istenen taş ocağı projesine karşısında hukuk mücadelesi başlattı, 2018 yılının Aralık ayında iptal davası açtı. Tarafları dinleyen, sunulan raporları inceleyen Rize İdare Mahkemesi, ‘ÇED gerekli yok ’ kararını iptal etti. Şirketin temyiz başvurusu üstüne Danıştay 14 ’üncü Dairesi, araştırmacı incelemesi yapılması talebiyle kararı bozdu. Dosyanın iade edildiği Rize İdare Mahkemesi ’nce oluşturulan 7 karakter araştırmacı heyeti taş ocağı açmak istenen alanda incelemesi yaptı ve projenin bu hali ile işletilmesi durumunda fiziki ve biyolojik çevresel değerlerin ve ekolojik dengenin tahribine, bozulmasına ve değil olmasına neden olacağı yönünde kararını Rize İdare Mahkemesi ’ne bildirdi.

‘HUKUKA VE MEVZUATA YERINDE DEĞİL ’

Bilirkişi raporu sonrası Rize İdare Mahkemesi taş ocağı projesine bahşedilen ‘ÇED gerekli değil ’ kararı, tekrar iptal edildi. Mahkeme kararında şunlar kaydedildi:

“Geniş ve detaylı arazi çalışmalarının yapılmadığı, alanın büyük kısmında erozyon riski tehlikesi bulunduğu, dava konusu bölge üzerindeki ve yakın çevresindeki orman alanlarının büyük bölümün bölgesel ekonomiye katkısı olan, nektar bakımından zengin kestane, yaban yemişi, ıhlamur üretimi alanı olup flora ve fauna bakımından zengin bakir orman olduğu, madencilik faaliyeti halinde şamata, çevre kirliliği, fazla tozlanma nedeni ile nektar bakımından varlıklı olan bitkilerin zamanla yok olacağı ve endemik türler ile doğal yaşamın aracısız olarak negatif etkileneceği, proje alanı çevresindeki ormanların ‘Doğal Yaşlı Ormanlar ’ olmasından nedeniyle korumaya öncelikli alanlardan olduğu, yapılması planlanan proje alanı çevresinde yaban hayvanlarının hayat ortamlarının olduğu, projenin gerçekleşmesi durumunda tozuma ve gürültüden dolayı yaban hayvanlarının ortamdan uzaklaşabileceğine dayalı, hiç bir değerlendirmenin bulunmadığı görüldüğünden, ‘ÇED gerekli değil ’ kararında hukuka ve mevzuata uyarlılık bulunmadığı sonuç ve kanaatine varılarak, dava konusu işlemin iptaline karar verildi.”

BİRLİKTEN ZORLAMA DOĞAR

Hemşin ilçesi muhtarları, siyasi parti temsilcileri ve halkın bir arada olduğunu belirten Hemşin Muhtarlar Derneği Başkanı Sabri Kobal, “Birlikten baski, zorlama doğar. Taşkınlık yapmadan, siyasi zorlama gösterisi yapmadan biz bu olayda kazançlı çıktık. Bu vadide tertemiz sular akmaya devam edecek. Doğayı korumak için tüm mücadelemizi verdik. Burada doğal bir yaşam, bu yaşamda kaybolursa Hemşin ’in bir anlamı kalmaz” dedi

DOĞA KAZANDI

Dededen öğrendiği arıcılığı sürdüren Ali İhsan Sancak da “Ben burada arıcılık yapıyorum. Devlet bize her türlü imkanı veriyor. Biz bu davayı kazandık, çok mutluyuz. Doğa kazandı. Bu ormanlarda, derelerde yaşayan canlılar kazandı. Yazın bu derelerde çocuk sesinden duramazsınız. Çocuklar kazandı, hepimiz kazandı” diye konuştu.

EL ELE VERDİK, SONUCUNU ADIK ’

Bal ormanlarının taş ocağı olmaması için çaba verdiklerini anlatan Kasım Demirci, Mücadelemiz doğaydı. Hemşin olarak doğa için uğraş ettik. Siyasi partiler, muhtarlar, ahali olarak el ele verdik, sonucunu da aldık. Umarım bizim elde etmiş olduğumuz netice, Türkiye ’deki böyle yerlere de örnek teşkil eder dedi.

Mahkemenin verdiği karara fazla sevindiğini dile getiren Murat Yazıcı ise “Bu verilmiş olan karar, vadinin Osmanlı döneminden bu zamana değin gelmiş olan arıcılık kültürünü sürdürmemizi sağlayacak. Buradaki ekosistemlerin bozulmaması için fazla hoş bir karar oldu. Hemşin olarak çok sevinçliyiz. Siyasilerin ve muhtarların, vadiyi gözetmek için müşterek noktada buluşması fazla güzel bir durum. Yalnızca bugün için yok, gelecek zamanda bu doğada yaşamak isteyen halk içinde güzel bir karar” diye konuştu.

Tüm partiler birleşti, 'bal ormanı' kurtuldu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum