Trabzon 'da mezar taşlarını çalan mermerci ustası çıktı

Trabzon ’da mezar taşlarını çalan mermerci ustası çıktı, Yakalanan kişinin mermerci ustası olduğu ve çaldığı mezar taşlarının üzerini silerek benzer kabir taşlarını 500 TL'ye sattığı belirlendi.

Trabzon 'da mezar taşlarını çalan mermerci ustası çıktı
Editör: 15Haber
11 Ocak 2022 - 09:55
Trabzon ’da mezar taşlarını çalan mermerci ustası çıktı,

Yakalanan kişinin mermerci ustası olduğu ve çaldığı mezar taşlarının üzerini silerek benzer kabir taşlarını 500 TL'ye sattığı belirlendi. Aynı mezarlıkta daha önce de 3 kere mezar taşları çalındığı ve bu nedenle mezarlığa emniyet kamerası taktırıldığı belirtildi.

Trabzon'un Akçaabat ilçesindeki Helvacı mahallesi mezarlığında 2021 yılının Mart ayı içerisinde değişik zamanlarda mezar taşları çalan şahıs için Trabzon İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince alıştırma başlatıldı. Suçu aydınlatmak ve suçluyu yakalamak için başlatılan çalışmalarda jandarma ekiplerince kabristan bölgesinde devriyeleri arttırılarak, alan sivil ekiplerle kontrol altına alındı. Takriben 10 ay önce mezar taşlarını çalan şahıs her tarafta benzer mezarlığa gelerek kabir taşlarını çalmaya kalkınca emniyet kamerasına takıldı. Çaldığı mezar taşlarını yol kenarında bekleyen otomobilinin bagajına koyan kişi jandarma ekipleri kadar durum yerinde suçüstü yakalandı. I.B. (52)isimli şahıs hakkında adli işlem başlatıldı. Helvacı Mahallesi sakinleri mahallelerindeki mezarlıkta yaşanan hırsızlık olayı karşısında adeta şok olurken hayatlarında başta böyle bir olayla karşılaştıklarını söylediler.

Mahalleli başı dönen

Helvacı Mahallesi sakinlerinden muhtar azası Ali Çolak, yaşananlar aleyhinde neredeyse şok olduklarını belirterek kabir başlığı çalınmasını ilk önce yaşadıklarını söyledi.

Artık kefen de çalınsa, ona da inanacak ülkü geldiklerini gösteren Çolak, “Burada mezar başlığı çalındı. Bizde şaşırdık, bundan böyle kefen çalındı deseler ona da inanacağız. Gelen önce mezarlıkta yeni başlıkları yoklama etti sonrasında da muhtarımızın annesinin mezarına gelerek orada bulanan bir başlığı koparttı. sonradan diğer kabir başlığını da alarak sağa sola baktıktan sonradan başlıkların birini arabanın bagajına diğerini de koltuğuna üzerine koyarak öğle saatlerinde buradan ayrıldı. Daha önce de burada 6-7 ay önce iki mezar taşı daha çalınmıştı. Mezar başlığı çalındığını birincil kez görüyor duyuyorum” dedi.

Hırsızlık olayından daha sonra bölgeye emniyet kamerası takıldığını kaydeden Çolak, “Güvenlik kamerasını hırsızlık için taktırdık. Kabir taşları yeni idi. Burada şüphelendiğimiz kişiler oldu, onların da günahlarını aldık. Dolayısıyla kamera taktırdıktan sonra burasını denetim altına aldık ve mezar taşını alan kamera doğru tespit edildi” diye konuştu.

Mezar taşlarını silip 500 TL'ye satmış

Helvacı Mahallesi muhtarı Hayrullah Neşelendirici ise hırsızın annesinin mezarında bulunan kabir taşlarını çalarak üzerini sildirdikten sonra 500 TL'ye sattığını öğrendiklerini belirterek, aynı mezarlıkta daha önce de üç kabir yerinden başlık çalındığını kaydetti. Neşelendirici, “Mezarlıkta annemin başlıklarının çalındığını görür görmez ağladım. Aramak bu günleri de görecektik. Bunu yapan kişilere yazıklar olsun diyorum onlara insan diyemiyorum. Ölüleri bile bakımlı bırakmıyorlar. Şu an dördüncü defa kabir başlıkları çalınıyor. Bir yıl önce başladı, en son annem Fatma Keyifli'in kabir taşı çalınıyor. Dolayısıyla bu, dördüncü başlık çalınması oluyor. Bunları aynı birey yapıyor. Diğer şahısların yapacak olduğunu zannetmiyorum. Aynı kişi buraya dadandı, her zaman de yeni kabir başlıklarını seçiyor. Nerede yeni başlık varsa alıp üzerini sildiriyor, satıyor. Kendisi diğer mahalleden, bir sene önce kabir taşlarını çalan yeniden aynı kişi. Bu yapılacak bir şey yok. Çalındıktan sonradan mezarlığa kamera taktırdık" biçiminde konuştu.

Şeytana uymuş

Karakolda hırsızı gördüğünde başlıkları ne yaptığını sorduğunu belirten Çolak "Bana 'Şeytana uydum, özür diliyorum, beni bağışlayın' dedi. Ben de kendisine 'İnşallah Allah da seni bağışlamaz biz seni hiç bağışlamıyoruz' dedim. Bana zararımızı ödemeyi teklif etti, kabul etmedim. Sabah taktırdıktan sonra onu bulduk. Dört mezardan sekiz tane başlık çaldı. Tümü de yeni başlık. Karakolda başlıkları yerine tak dedim; o da bana 'Başlıkları sildim başkasına 500 liraya sattım' dedi” ifadelerini kullandı.

Bekir Koca - Ozan Köse
 

 

Trabzon ’da mezar taşlarını çalan mermerci ustası çıktı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum