'Toroslar'ın incileri' Dipsiz Göl ve Eğrigöl'den bahara muhteşem selamlama

'Toroslar'ın incileri' Dipsiz Göl ve Eğrigöl'den bahara muhteşem selamlama, Gündem Haberleri.

'Toroslar'ın incileri' Dipsiz Göl ve Eğrigöl'den bahara muhteşem selamlama
Editör: 15Haber
19 Haziran 2022 - 14:27
'Toroslar'ın incileri' Dipsiz Göl ve Eğrigöl'den bahara muhteşem selamlama, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Antalya'nın Akseki ilçesi ve Gündoğmuş ilçelerinde Toroslarda bulunan Dipsiz Göl ve Çarpık Göl Yaylaları, hırslı manzarası ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Eğrigöl, gök mavisi suyu ile doğal güzelliğiyle görenlerin ilgisini çekiyor. Gölün takriben 72 metre derinliği ve yukarıdan aşağıya içten genişleyen bir yapıya sahip olduğu biliniyor. Çimlerle çizgili yaylada menderesler doğaya öbür bir çekicilik katarken, yaz aylarında haftanın her günü stresten uzaklaşmak isteyenlerin sık sık gidilen yer noktası oluyor. Yeşilin her tonunun bulunduğu yaylada vatandaşlar, fotoğraf çektirip bu anları ölümsüzleştirmeyi de dikkatsizlik etmiyor.
Toros Dağları'nın kuzey yamaçlarında bin 702 metre rakımda yer alan Dipsiz Göl, sızıntılarla beslendiği için her mevsim aynı seviyede kalıyor. Masmavi suyu ve berraklığı, gölün kenarlarında bulunan nilüfer çiçekleri ile öne meydana çıkan göl, görenleri kendine hayran bırakıyor. Hafta sonları, Antalya ve Konya'dan doğa harikası gölü görmek, gölde balık tutmak, yüzmek ve piknik yapmak için gelen fazla sayıda doğasever ve resim tutkunu bölgede hoş zaman geçiriyor.

Antalya'nın Gündoğmuş ilçesine tabi Söbüçimen Yaylasında Toroslar'ın Geyik Dağı eteklerinde Taşeli Platosu'nda takriben 2 bin 350 rakımdaki Eğrigöl, Haziran ve Temmuz aylarında doğa ve resim tutkunlarının vazgeçilmez rotası haline geldi. Haziran ayına rağmen kar kalınlığının yer yer 2-3 metreye çıktığı bölgeye, Kıvrılarak göle akıcı çayların oluşturduğu menderesler arasında rengarenk açan çiçekler, dağlarda damar damar uzanan kar örtüsü ile benzersiz bir manzara oluşturuyor.

“Dipsiz Göl”

Antalya'nın Akseki ilçesi ile Konya'nın Bozkır ilçesi sınırında yer alan 1702 metre rakımlı Dipsiz Göl, doğal güzelliğiyle görenlerin ilgisini çekiyor. Gölde açmaya başlayan nilüfer çiçekleri ise göle farklı bir hava katıyor.

'Toroslar'ın incileri' Dipsiz Göl ve Eğrigöl'den bahara muhteşem selamlama, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. 'Toroslar'ın incileri' Dipsiz Göl ve Eğrigöl'den bahara muhteşem selamlama haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum