evde masajmasaj istanbul

Topuk dikeni nasıl tedavi edilir fizik tedavi ile bu sorundan kurtulun!

Topuk dikeni nasıl tedavi edilir fizik tedavi ile bu sorundan kurtulun!, Topuk dikeninin ne olduğunu biliyor muydunuz? Kadınların daha sık karşısında karşıya kaldığı bu durum epeyce can sıkıcıdır.

Topuk dikeni nasıl tedavi edilir fizik tedavi ile bu sorundan kurtulun!
Editör: 15Haber
15 Ekim 2021 - 00:41
Topuk dikeni nasıl tedavi edilir fizik tedavi ile bu sorundan kurtulun!,

Topuk dikeninin ne olduğunu biliyor muydunuz? Kadınların daha sık karşısında karşıya kaldığı bu durum epeyce can sıkıcıdır. Yaşam kalitesini olumsuz etkilemekle birlikte tedavi edilmediğinde önemli sağlık durumu sorunlarına da yol açmaktadır. Peki topuk dikeni nedir? Topuk dikeni belirtileri neler? Topuk dikeni tedavisi nasıl yapılır? İşte tüm merak ettiğiniz soruların yanıtlarını elmaelma.com'da bulabilirsiniz. 

Topuk dikeni neden olur?

Çoğunlukla hastaların bıçak batması olarak adlandırdıkları topuz dikeni, tabanı sert ve uzun zaman kullanılan ayakkabılardan nedeniyle ortaya çıkmaktadır. başkaca topuk dikeninin ortaya çıkmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlar; ayaktaki sinirleri deforme edecek yürüyüş bozuklukları, sert yüzeylere uzun zaman basma, ayaklara ve bileğine baskı yapacak kadar şişman olma, kemer desteksiz tabanları can sıkıcı ayakkabılar, uzun süre ayakta kalma,hatalı but egzersizleri yapma gibi etkenler topuk dikeni nedenleri arasında gösterilir. 

Topuk dikenini belirtileri neler? 

Topuk dikeninin birçok belirtisi vardır. Bunlar ise; sabahları ayak tabanında ve bileğinde şiddetli sızı, yürürken ayakta batma hissinin olması,topukta çoğunlukla yanma şikayeti yaşanması, dizlere kadar kemiklerin ağrıması,

Nasıl tedavi edilir? 

Yukarıda saydığımız belirtiler kendini gösterdikten sonradan yapmanız gereken en esas şey, bir ortopedi doktoruna olmaldıır. Doktor durumun ciddi olup olmadığını öğrenmek için röntgen çeker. Kemiğin sinirlere önemli hasra vermesinden nedeniyle yaşanan his kaybını baştan yerine getirilmesi için nöral terapi yapılır. Bu terapide sinir ağının incelmiş alanlarına yerel anestetik enjeksiyonlar yapılır. sonra hasarlı dokuları iyileştirmek için proliferant solisyon enjekte edilir. Çare sonunda ise fizik tedavi uygulanır ve çare tamamlanır. 

 

Topuk dikeni nasıl tedavi edilir fizik tedavi ile bu sorundan kurtulun!, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum