TMMOB'den Süleyman Soylu'nun hız sınırı açıklamasına tepki

TMMOB'den Süleyman Soylu'nun hız sınırı açıklamasına tepki, Gündem Haberleri.

TMMOB'den Süleyman Soylu'nun hız sınırı açıklamasına tepki
Editör: 15Haber
10 Mayıs 2022 - 12:29
TMMOB'den Süleyman Soylu'nun hız sınırı açıklamasına tepki, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ’nun, otoyollarda sürat sınırında yapılacak düzenleme ile ilgili açıklamasının yanlış yönlerinin vurgulandığı açıklamada, “Bakanın yönetimsel yaptırım sınırı olarak adlandırdığı, hız limiti üstüne yüzde 10 hoşgörü eklenmesi uygulaması, oldukça eskide kalan araç hızı tespit sistemlerinin yanılma payı olarak tanımlanmaktadır. Günümüz teknolojisinde bu müsamaha daha düşük tutulmalıdır. Otoyollarımızda esas sorun sadece yeterince süratli gidememek değildir. Öncelikli görevimiz, halkımızın can ve mülk güvenliğini temin etmek olmalıdır” denildi.

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Başkanı Yunus Yener, imzası ile yayınlanan açıklamanın tamamı ise şöyle:

*Geçtiğimiz günlerde, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, otoyollarda hız sınırında yapılacak bir düzenlemeyi duyurdu.

*Bilindiği üzere trafik kazaları manâlı can ve mal kayıplarına yol açmaktadır. Motorlu araçlar konusunda uzman etkinlikler yürüten, mevzuatlara kadar tasarım ve üretiminde yer alan makina mühendisleri ve onların meslek örgütü Makina Mühendisleri Odası (MMO) olarak, Sayın Bakan ’ın belirttiği düzenleme için önerilerimizi belirtmeyi kamusal bir görev biliyoruz.

*Ilk Önce belirtmemiz gereken husus, bakanın yönetimle ilgili yaptırım sınırı olarak adlandırdığı, hız limiti üstüne yüzde 10 tolerans eklenmesi uygulaması, oldukça eskide kalan vasıta hızı saptama sistemlerinin yanılma payı olarak tanımlanmaktadır.

*Günümüz teknolojisinde bu müsamaha daha düşük tutulmalıdır. Günümüzde, gelişmiş ülkelerde bu hoşgörü yüzde 3–yüzde 5 oranında kullanılmaktadır. öte yandan, bakanın açıklamasında belirtildiği gibi, hız sınırında 120 km/saat hızdan 140 km/saat hıza çoğaltma yapılırsa, takriben yüzde 17 artma yapılmış olacaktır.

*Fakat muhtemel bir kaza durumunda, bir aracın çarpma anındaki kinetik enerjisindeki çoğaltma ise yüzde 36 oranında olacaktır.

*Bu, asla küçümsenmemesi gereken, çarpışmalardaki hasar ve zayiatı artıracak büyük bir artma oranıdır.

*Ülkemizde araç güvenliğinin tespiti açısından sıkıntılarımız bulunmaktadır. Derhal her açıklamamızda belirttiğimiz üzere, merdiven altı servislerde yapılan onaysız tadilat ve tamiratların yarattığı sorunlar, ancak yetkili servislerde ve/veya AB ’de 2018 ’den itibaren zorunlu olan 2014/45/EC vasıta muayenesinde kullanılan OBD diyagnostik cihazlarıyla saptama edilebilir.

*Türkiye ’de 2004 yılında (AB ’de 1996 yılında) yayımlanan 96/96/EC seviyesindeki vasıta tetkik mevzuatımız, hemen AB ’deki güncel seviyeye (2014/45/EC) yükseltilmelidir. Ayrıca ağır taşıtlar için Almanya ’daki SP gibi, ilave bir teknik teftiş yapılmalıdır.

*Mesela Almanya ’da ve AB ülkelerinin çoğunda otobüsler yılda üç defa, kamyonlar yılda bir kere olmak üzere, araç muayene periyodunun dıştan ve belgeli uzman makina mühendisleri kadar ara denetime alt tutulmaktadır.

*Ülkemizde de aynı bir düzenlemeye acil ihtiyaç bulunmaktadır.

OTOYOLLARDA ELEKTRONİK DENETIM SİSTEMİNE GEÇİLMELİDİR

*Ülkemizde otoyollarda elektronik yoklama sistemine geçilmelidir. Araçların hızlarının ve takip mesafelerinin hemen olan olarak denetlenemediği bir ortamda hız limiti saptamak kazaları önleyemez.

*Sıkı denetlenmesi gereken konulardan birisi de şerit disiplini konusudur. Aksi kullanımların tespit edilerek cezalandırılmasını sağlayacak yoklama sistemleri ivedi şekilde kurulmalıdır. Ülkemizde araçlarda kış lastiği zorunluluğuna ilişkin mevzuat sorunludur. Tüm araçların gerekli dönemlerde kış lastiği kullanmasının zorunlu ayla getirilmesi kazaları durdurmak açısından büyük tartma taşımaktadır.

*Halkımızın can ve mülk güvenliğinden önemli olmamakla birlikte, daha hızlı gidecek bir aracın daha çok yakacak tüketeceği, emisyon değerlerinin artacağı, güvenlik aksamlarının daha hızlı yıpranacağının göz önüne alınması gerekir.

*Belirlemek gerekir ama, otoyollarımızda başlıca sorun sadece yeterince süratli gidememek değildir.

*Öncelikli görevimiz, yukarıda saydığımız hususlarda iyileştirmeler gerçekleştirerek, halkımızın can ve mülk güvenliğini karşılamak olmalıdır. Yeni bir düzenleme muhakkak bu konuları içermelidir.

*Hem belirlemek isteriz, Odamız araçlara karşın süreç ve denetimlerin parçası olmaya hazırdır.

*Yeni bir mevzuat düzenlemesi yapılarak; ticari araçların periyodik bakım, enerji tasarrufu, sürücü eğitimi, tehlikesiz bakım ve parça kullanımı gibi konularda MMO kadar eğitilerek sertifika almış “Vasıta Teknik Yoklama Mühendisleri”ne teftiş yetkisi verilmeli ve ticari araçlar iki muayene arasında en az üç kez özel olarak kamusal denetimden geçirilmelidir.

 

 

TMMOB'den Süleyman Soylu'nun hız sınırı açıklamasına tepki, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum