TL, Merkez'in ilk faiz indirim sinyali verdiği eylülden bu yana yüzde 26 değer kaybetti

TL, Merkez'in ilk faiz indirim sinyali verdiği eylülden bu yana yüzde 26 değer kaybetti, Dünyanın pek fazla ülkesi faiz artışı ya da desteklerini çekme eğilimine girerken Türkiye'de faizlerin dünyanın aksine düşürülmesiyle dolar/ Tl 11 seviyesinin üstünde seyrediyor.

TL, Merkez'in ilk faiz indirim sinyali verdiği eylülden bu yana yüzde 26 değer kaybetti
Editör: 15Haber
22 Kasım 2021 - 17:22
TL, Merkez'in ilk faiz indirim sinyali verdiği eylülden bu yana yüzde 26 değer kaybetti,

Dünyanın pek fazla ülkesi faiz artışı ya da desteklerini çekme eğilimine girerken Türkiye'de faizlerin dünyanın aksine düşürülmesiyle dolar/ Tl 11 seviyesinin üstünde seyrediyor. Merkez Bankası (TCMB) yüzde 20'ye yakın seyreden yüksek enflasyona ve TL'de art arda gelen sert bedel kayıplarına rağmen faiz indirimlerine geçen hafta 100 baz puan ile devam ederken, gelecek ay bir faiz indirimi daha yapabileceğine sinyâl etti.

Geçen hafta 11,32 seviyesine dek yükselen dolar/TL bu sabah güne 11,02'nin anında altında başladı. Eylül'den bu yana 400 baz puan faiz indirimi yapan TCMB'nin indirimlere devam edeceği sinyalini de vermesi TL'deki layık kaybının asıl nedeni konumunda.

YÜZDE 26,2 LAYIK KAYBI

Gelişmekte olan ülke para birimleri bu dönemde dolardaki küresel dinç seyir nedeniyle layık kaybetse de TL'deki kayıp açık ara daha pozitif oldu. TL, TCMB'nin birincil faiz indirimi sinyalini verdiği Eylül ayı başından bugüne yüzde 26,2 değer kaybederken TL'yi Güney Afrika randı yüzde 8, Brezilya reali yüzde 7 değer kaybı ile takip etti.

Tüketici enflasyonu yüzde 20 ile iki buçuk yılın zirvesinde seyrederken, TCMB fiyat artışlarının para politikasının tesir alanı dışındaki geçici unsurlardan kaynaklandığını belirtiyor. Goldman Sachs TCMB'nin Aralık ayında 100 baz puan daha faiz indireceği tahmininde bulunurken, gelecek yılın ikinci çeyreğinde ise TCMB'nin faiz çoğaltmak zorunda kalacağı öngörüsünde bulundu.

FAİZ ARTIŞI BEKLENTİSİ

Bir çok bankacı TCMB'nin rezerv satışı ya da piyasa dışı uygulamalara gitmemesi halinde, önümüzdeki yılın ilk aylarında yüklü faiz artışlarına gitmesini bekliyorlar. Ekonomi yönetimi ise enflasyondaki seyrin geçici olduğunu, cari pozitif hedefleyerek enflasyonu da düşüreceğini belirtiyor. Piyasalar ise en geç 2023 ortasında gerçekleşecek seçimlere değin ilgili politikaların halkın fakirleşme hissini engelleyecek kadar başarılı olabileceğini öngörmüyor.

Bankacılar, Eylül başından beri swap pozisyonlarını yaklaşık 8 milyar dolar azaltan ve oldukça düşük seviyelere çeken tanıdık olmayan yatırımcıların geçen ve önceki hafta swap pozisyonlarını artırdığına uyarı çekti. öte taraftan dolar/TL'deki yükselişleri sınırlı döviz satışı için kullanan yerel yatırımcılar ise yeniden birikime başlamış durumda. İşlemcilere tarafından bu dengeler önümüzdeki dönem için "kritik" ve kurda nasıl bir denge sağlanacağı açısından yakından izlenecek.

RİSK PRİMİ ARTIYOR

Türkiye'nin 5 yıllık CDS'leri ise Cuma günü 445/451 baz puan ile Ekim sonunda tırmandığı 470 baz puan seviyesine yaklaştı. Bugün iç piyasada kabine toplantısı takip edilecek. Kabine toplantısında minimum ücrete ilişkin mümkün talimat izlenecek.

Hükümet bir süredir halkın yolsullaşma hissini azaltmak adına harcanabilir geliri yükseltecek tedbirleri değerlendiriyor. Bunlar aralarında en az ücrete yapılacak yüksek oranlı çoğaltma da yer alıyor. Bunun ötesinde bütçe açığını artıracak EYT gibi bir çok gelişme de değerlendiriliyor. (Reuters)

Euro kuru ne dek? Euro kaç TL? Euro alış ve satmak fiyatları için tıklayın. Dolar kuru ne kadar? Dolar kaç TL? Dolar alış ve satmak fiyatları için tıklayın. Altın fiyatları için tıklayın. Gram altın ne değin? Çeyrek altın ne kadar?

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

TL, Merkez'in ilk faiz indirim sinyali verdiği eylülden bu yana yüzde 26 değer kaybetti, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum