Ticaret Bakan Yardımcısı Uçarmak, Marmarabirlik'i ziyaret etti

Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, zeytinyağı ve zeytinyağı sektörünün ana kurumu Marmarabirlik'i ziyaret etti. Yönetim kurulu başkanı Hidamet Asa ile görüşen ve kurum hakkında bilgi alan Uçarmak, “Marmarabirlik zeytincilerimiz için en büyük sigortadır” dedi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Uçarmak, Marmarabirlik'i ziyaret etti
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 11:41
Ticaret Bakan Yardımcısı Uçarmak, Marmarabirlik’i ziyaret etti, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, zeytinyağı ve zeytinyağı sektörünün ana kurumu Marmarabirlik'i ziyaret etti. Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa ile görüşen ve kurum hakkında bilgi alan Uçarmak, “Marmarabirlik zeytincilerimizin en büyük sigortasıdır” dedi.
Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa'yı ziyaret etti. Başkan Asa, kurumun son durumu hakkında Uçarmak'a detaylı bilgi verdi. Marmarabirlik'in son 12 yılda kurumsal ve ekonomik anlamda büyük bir atılım gerçekleştirdiğini belirterek, ülkemizin önemli sanayi kuruluşlarından biri olmayı başardığını ifade ederek; Bakan Yardımcısı Uçarmak'a ürün alımları, ürün satışları, ihracat rakamları, yapılan yatırımlar ve üreticiye verilen destekler hakkında bilgi verdi.
Asa konuşmasında şunları söyledi: “Marmarabirlik kabuğunu değiştirdi. Daha önce aldığımız ürünü nasıl satarız diye düşünürken artık üreticimizden nasıl daha fazla ürün alabiliriz aşamasına gelmiş olmamız kurumun vizyon ve misyonundaki değişimi özetliyor. Bir sonraki ürün alım kampanyasında 55-60 bin ton ürün almayı hedefliyoruz. Satın alma bütçemizin petrol dahil 1 milyar lire olduğu tahmin ediliyor. Göreve geldiğimiz günden bu yana tüm ödemelerini kendi kaynakları ile yapan Marmarabirlik, dış kaynak kullanmamıştır. 2010 yılından bu yana ağırlıklı olarak entegre tesisler olmak üzere toplam 166 milyon TL yatırım yapılmıştır. Bugün 2023 yılında 60 ülkeye 70 ülkeye ihracatımızı artırarak 10.000 ton ve 30 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaşmayı hedefliyoruz.
Ziyaret sırasında yeterli ve güvenli gıdaya erişimin önemine dikkat çeken Uçarmak, "İklim değişikliği, Kovid 19 salgını ve son dönemde yaşanan Rusya-Ukrayna savaşı ile tarımın, tohumun, üretimin ve üreticilerin ne hale geldiğini çok daha iyi gördük. dünyada ve ülkemizde olmuştur. Küresel bir gıda krizi korkusu ve arz korkusu, dünya genelinde gıda fiyatlarında ciddi bir artışa neden oldu. Ülkeler için tarım ve topraklar artık çok daha önemli ve stratejik hale geldi.
Gıda üretiminde tarım kooperatiflerinin önemine değinen Sezai Uçarmak, “Üretimi artırarak sorunları azaltabilir ve gıdaya erişimi çok daha fazla artırabiliriz. Bu bağlamda ülkemizde tarım kooperatiflerinin oynadığı rol çok daha önemli hale gelmiştir. Ülkemizdeki örnek kooperatif kurumlarından biri olan Marmarabirlik, aynı zamanda zeytincilerimizin de en büyük sigortasıdır. Marmarabirlik sayesinde kooperatiflerin sorunları çözmede, ürettiğini değerinde satmada, ülke ekonomisine katkı sağlamada ne kadar faydalı olduğu açıkça görülmektedir.
Ticaret Bakan Yardımcısı Uçarmak, Marmarabirlik’i ziyaret etti
Ticaret Bakan Yardımcısı Uçarmak, Marmarabirlik’i ziyaret etti

Detaylı bir şekilde, Ticaret Bakan Yardımcısı Uçarmak, Marmarabirlik’i ziyaret etti başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum