Telefon dolandırıcılarına para kaptırmaktan yaşlı teyzenin 'fırçası ' sayesinde kurtuldu

Telefon dolandırıcılarına para kaptırmaktan yaşlı teyzenin ‘fırçası ’ sayesinde kurtuldu, Gündem Haberleri.

Telefon dolandırıcılarına para kaptırmaktan yaşlı teyzenin 'fırçası ' sayesinde kurtuldu
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 10:49
Telefon dolandırıcılarına para kaptırmaktan yaşlı teyzenin ‘fırçası ’ sayesinde kurtuldu, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Manavgat Belediyesi Temizleme İşleri Müdürlüğü bünyesinde çalışan, aynı zamanda düğünlerde davul çalarak geçimini karşılayan Hüseyin Yaman, bankadaki parasının yanına çektiği krediyi telefon dolandırıcılarına kaptırmaktan son anda kurtuldu. Düğünde davul çaldığı sırada dolandırıcılardan gelen telefon doğrultusunda işini bırakıp Manavgat Emniyet Müdürlüğüne dışarı giden Hüseyin Yaman, Emniyet Müdürlüğüne 50 metre mesafede bekletildikten daha sonra aralıksız açık olan telefonda dolandırıcılara kendisine ait hesaplar ve hesabındaki para hakkında veri verdi.

Dolandırıcıların talimatları doğrultusunda hesabının olduğu bankaya dışarı giden Hüseyin Yaman, banka görevlisinin tüm uyarılarına rağmen hesabının vadesini de bozarak 40 bin TL'yi dolandırıcıların verdiği IBAN numarasına yatırdı. Buradan bir diğer bankaya dışarı giden Hüseyin Yaman, yine aldığı direktifler doğrultusunda bankadan kredi talebinde bulundu ve çıkan 32 bin TL krediyi dolandırıcıların hesabına göndermek istedi.

Banka görevlisinin sürekli telefonla konuşarak direktifler alması nedeniyle dolandırıldığı konusundaki uyarısını dikkate almayan Hüseyin Yaman, işleme devam etti. Bu sırada bankada sıra bekleyen ihtiyar bir kadın, Hüseyin Yaman'ın elinden telefonu alıp, ‘Siz polisseniz gelip parayı buradan alın, dolandırıcılar' diye bağırması Hüseyin Yaman'ı birazcık etkiledi. Buna rağmen işleme aralıksız Hüseyin Yaman'ı banka görevlilerinin çağırdığı Manavgat Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği görevlileri durdurdu. Polisleri aleyhinde görebilen Hüseyin Yaman, onların da uyarısıyla çektiği krediyi göndermekten vaz geçerken daha önce öteki bankadan 40 bin TL para yatırdığı hesaba da bloke konulmasını sağladı.

“Kafam doluydu ne yaptığımı bilmiyorum”

Bankadaki işlemlerin ardından, Manavgat Adliyesine gelerek dolandırıcıların yakalanması için şikayette bulunan Hüseyin Yaman “Saat 11.30 gibi düğünde davul-zurna çalarken telefon geldi. Telefondaki kişi hemen Asayişe gelmemi söyledi. Davulu bırakıp Asayişe bu arada, içeri girmememi 50 metre geride beklememi söyledi. Bu sırada benim kimliğimle telefon kartı alındığını, bu kart ile kabahat işlendiğini, bu suçu işleyen kişilere işlem düzenlendiğini söylediler. Hemen hesabım olan bankaya gitmemi ve verdikleri IBAN numarasına hesabımdaki parayı göndermemi, huysuz takdirde 7 yıldan başlayan hapis cezası alacağımı söylediler. Bende bankaya gidip banka görevlisinin uyarılarına rağmen 40 bin lirayı çektim ve verdikleri IBAN numarasına yatırdım. Diğer bir bankaya gitmemi, aldığım koyunlar için kredi ihtiyacım olduğunu söyleyerek kredi çekmemi istediler. 32 bin lira kredi çektim ve hesaba yatırmak için beklerken görevli beni kesintisiz dolandırıldığım konusunda uyardı. Yaşlı bir teyze benim elimden telefonu kapıp “Siz polisseniz buraya gelen. Siz dolandırıcısınız” diye bağırdı. Buna rağmen işleme devam ederken Asayişten polisler geldi. Onları görünce dolandırıldığımdan belli oldum. Kredi çekmekten vazgeçtim, parayı yatırdığım hesaba da bloke konulmasını sağladılar. Bu kişilerin yakalanmalarını, başkalarının canını yakmalarını alıkoymak için savcılığa kabahat duyurusunda bulundum" dedi.

Kendisinin bir anda kafasının karıştığını söyleyen Hüseyin Yaman “Vatandaşlarımızdan biz polisiz, savcıyız, askeriz diye telefon açanlara inanmamalarını istiyorum. Hiçbir süre polis, savcı ve asker vatandaştan para istemez” dedi.

Arif Kaplan
 

Telefon dolandırıcılarına para kaptırmaktan yaşlı teyzenin ‘fırçası ’ sayesinde kurtuldu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum