TBMM Başkanı Şentop'tan yeni anayasa açıklaması

TBMM Başkanı Şentop'tan yeni anayasa açıklaması, Gündem Haberleri.

TBMM Başkanı Şentop'tan yeni anayasa açıklaması
Editör: 15Haber
09 Mayıs 2022 - 22:04
TBMM Başkanı Şentop'tan yeni anayasa açıklaması, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Sakarya Üniversitesi Bilim, Kitap, Sanat, Film, Spor ve Kariyer Festivali ’nin (SAÜFEST) başlangıç töreninin ardındaki kampüs içerisinde bulunan bir alanda öğrencilerle bir araya gelerek, kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

Anayasa değişikliğine değinen Şentop, 2011 seçimleri öncesinde başlayan yeni tüzük tartışmalarının gerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi ’nde bir Tüzük Uzlaşma Komisyonu kurulduğunu belirterek şunları söyledi:

* Türkiye ’ye yeni bir anayasa gereklidir, benim kanaatim. İçerikten bağımsız olarak adamakıllı, halkın hür oylarıyla seçilmiş bir parlamentonun bir tüzük yapması gerekiyor. Türkiye bunu yargı ediyor, çünkü şu anki anayasa ne kadar değişiklikler yapılmış olsa da 1982de bir askeri darbe sonrası yapılmış bir anayasa. İçeriği bakımından da birçok şey dile getirilebilir.

* Zaman içinde yapılan değişikliklerle anayasanın bütünlüğünün bozulması gibi bazı teknik şeyler de söylenebilir. Ama bunu yapabilmek için mecliste sayısal olarak bir çoğunluğa gereksinim var. 600 karakter bir parlamentodan 400 birey veya en düşük 360 birey olması gerekli oysa bu anayasa görüşülsün ve referanduma götürülsün. Dolayısıyla bu yeni tüzük konusunda en azından prensip olarak mutabakat lazım. Meclis bunu yapabilir isterse ama samimi olarak bir girişim ortaya hazırlamak gerekli.

“ANAYASAYI SOMUTLAŞTIRAN DEVLETİN KURUMSAL MİMARİSİDİR”

Anayasa oluşturmada en kayda değer bölümün mimari şekillendirme olduğunu ifade eden Şentop, şöyle konuştu:

* Anayasayı somutlaştıran devletin kurumsal mimarisidir. Devlet yetkilerinin kullanımıyla ilgili, yetkiyi kullanacak olanların oluşumuyla ilgili, birbirleriyle arasındaki ilişkilerle ilgili olan kısım. Onun için Tüzük hukukçuları aralarında insan haklarına dair bir bölüm içermeyen metin anayasa olabilir ama kurumsal mimariyle, teşkilatla ilgili bölüm içermeyen bir metin tüzük olamaz derler.

* Mesela Fransa ’nın 1946 Anayasasında insan haklarıyla ilgili bir bölüm değil, önceki anayasaların ve 1789 İnsan Hakları Beyannamesine atıf yapılıyor insan haklarıyla ilgili. Yani insan haklarıyla ilgili bir birim olmasa bile devlet teşkilatlarının oluşturduğu yasama, yürütme, hak ve bunların birbirleriyle olan ilişkileri iyi bir şekilde düzenlenmişse insan haklarını garanti altına almış oluyorsun zaten dolayısıyla bir anayasanın en önemli bölümü kurumsal mimari ile ilgili bölümdür. O birim içinde de en önemli olan husus hükümet sistemiyle ilgili kısımdır.

* Önceki sistemde, 1961 ile başlayan sistemde, bahsetmiş olduğum anayasa ile siyasetin alanını daraltan anlayışın işleyebilmesi için parlamenter sistemden yararlanmıştır kayıt dışı siyaset yapan unsurlar. Bunun en çok öne çıktığı iki tarih var birisi 12 Mart 1971 bir muhtıra verilmiştir. Gerçekten Hak Partisi hükümeti var, Süleyman Demirel başbakan ve çoğunluğa da sahip mecliste.

* Bir süre direnmiştir Demirel ama sıkıştırınca, zorlayınca başbakanlıktan istifa etmiştir. Baskı da şu Biz şimdi muhtıra verdik fakat ayrılmazsan darbe de yapacağız arkasında demişlerdir. Bu da farklı bir iştir. Bu sırada meclis açık, Demirel ayrılınca bir CHP Milletvekili Nihat Erime hükümeti kurma görevi vermişlerdir. 2 sene her tarafında Türkiye bu şekilde dıştan, uzakta kumandayla diyebileceğimiz şekilde hükümetlerle yönetilmiş.

* Neden? Çünkü ahali hükümeti seçmiyor. Millet seçimde sadece parlamentoyu seçiyor parlamenter sistemde. Hükümet o parlamento oluştuktan sonra parlamento içerisinde belirtilmiş bir reşitlik bir araya gelirse hükümet o şekilde kuruluyor. O zaman parlamento içerisindeki dengeleri değiştirebiliyorsan dıştan hükümet düşürüp, hükümet durdurabiliyorsun. Bunun bir örneği 28 Şubatta yaşadık.

“SAĞ TARAFTA GÖZÜ VAR HERKESİN EN TEMİZ İŞ ARABAYI DEĞİŞTİRMEK”

Başbakanlığın kaldırılmasını şoför eğitimi bahşedilen arabalara benzettiğini açıklayan Şentop, aksayan sistem için zorunlu müdahaleler yapıldığına değinerek sözlerine şöyle devam etti:

* Şoför eğitimi verilen arabalara benzetiyorum ben. Bu otomobillere bakıldığı zaman dışarıdan benzer, diğerlerinden bir farkı yok. Birisi geliyor sürücü koltuğuna oturuyor, takıyorsun vitesi basıyorsun gaza yanına da biri oturuyor. Bir süre daha sonra gaza basıyorsun lakin otomobil gitmiyor. Niçin? Çünkü alt tarafta o arabalarda şoför eğitimi veren kişinin de arabaya hükmetme, arabayı yönetme imkanı veren aparatlar var.

* Türkiye ’deki 1961 sonrası kurulan o vesayetçi sistemi buna benzetiyorum. Başbakan seçiliyor, geliyor oturuyor koltuğa artık sürücü benim diyor lakin bir vakit daha sonra bakıyor fakat gitmiyor araba veya gaza bastığı halde duruyor araba. İşte bu yanındaki vesayetçi dediğimiz birey, sağ taraftaki bu sistem. Arabayı başkalaştırmak daha iyi, yeni anayasa derken yeni bir otomobil olmak. Ama en azından sağdaki aparatları sökmek lüzumlu arabayı normalleştirmek için.

* Cumhurbaşkanımız gelince sağdaki adam karşında Bir dakika şoför benim sen neden karışıyorsun dedik bunu sembolik olarak söylüyorum. Ağız Dalaşı büyüyünce kapıyı açıp sağdaki adamı indirdik, kapıyı kapattı. Lakin bu yeterli yok, sağ tarafta o aparat durduğu sürece birileri sağ tarafa oturmaya çalışacak. FETÖ buydu işte. FETÖ sürücü mahalline oturmayı hedeflememiş. Neden? Çünkü orası tehlikeli. Sağ taraftaki, sola kim oturursa otursun onu yönetiyor.

* Sağ tarafta gözü var herkesin, en temiz iş arabayı başkalaştırmak. O olmazsa aparatları sökmek. Hükümet Sistemi değişikliği o müdahale aparatlarını sökmektir. Derhal sağa oturan, arka tarafta oturandan ayırt edilemez. Hükümet sistemi değişikliği yalnızca bir fantezi veya konjonktürel siyaset gereği olarak değil, 1960a değin gelen Türkiye ’nin siyasi tarihi içerisinde ortaya çıkarılmış bir zarurettir.

“SANAL HAYATTA YAPILAN YANLIŞLAR İÇİN MÜEYYİDELER UYGULANMALI”

SOSYAL AĞ konusunda açıklamalarda yer alan Şentop, şunları belirtti:

* Bir yaşadığımız sanal alem var, dahası yaşadığımız hakiki alem var. Hakiki alem ile sanal alem arasında yapılan işlerin yasal durumu bakımından bir fark olmaması lüzumlu. Sanal alemde yapılan yanlışlar, hatalar, hakaretler için de gerçek hayatta olduğu gibi müeyyideler uygulanmalı.

* Bu bakımda bu alanda hem ulusal yönetmelik olarak ayrıca de uluslararası sözleşmelerle bir yasal düzenleme oluşturmak gerekli. Tüm dünyada bu nesil talepler var. ara sıra biz de mağdurları arasında olabiliyoruz bunların. Bunların bir kısmıyla hukuki mücadele ediyoruz bir kısmıyla da konuşarak siyasi olarak çaba ediyoruz. (DHA)

TBMM Başkanı Şentop'tan yeni anayasa açıklaması, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum