Tayvan'da Çin Alarmı: Askeri tedbirler artırıldı

Tayvan ordusu, Çin'in gerçekleştirdiği tatbikatlara karşılık yerine askeri tedbirleri arttırdı.

Tayvan'da Çin Alarmı: Askeri tedbirler artırıldı
Editör: Derya Demir
02 Ağustos 2022 - 12:47
Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Asya gezisi çerçevesinde Tayvan'ı görüşme edeceğine bağlı haberlerin arkası sıra Çin ile Tayvan arasındaki yüklülük artmaya bitmeme ediyor. Tayvan'a en yaklaşan noktalardan bir tanesi bulunan Fuzhou eyaletinde askeri tatbikatlar hazırlamaya süregelen Çin ordusuna cevap namına Tayvan tarafı da Çin'den gelebilecek ansız bir saldırıya huzur çağ bakımından askeri düzenlilik önlemlerini arttırdı. Tayvan'ın dü aşamalı askeri alarm sistemi dahilinde harbe tedbir durumunun şu anda "normal hazırlık" seviyesinde bulunduğu ve hâlâ "acil hale amade olma" düzeyine yükseltilmediği öğrenildi.

Tayvan polisi, Pelosi'yi korumaya hazırlanıyor

Tayvan medyasının diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberlerde, Çin'in askeri ve politik kanalları marifetiyle meydana getirdiği kaba uyarılara karşın Pelosi'nin çağ yerli saatle 22.30'da başşehir Taipei'de arazi meydan Songshan Havalimanı'na inmesinin beklendiği öne sürülmüştü. Pelosi'nin başkaca ferda Tayvan önderi Tsai Ing-wen ve birtakım yukarı dozaj yetkililer ile bir araya geleceği, gün ortası saatlerinde de ülkeden ayrılacağı tez edilmişti. Tayvan polisi de görüşme ihtimaline huzur düzenlilik önlemlerini arttırdı. Tayvan Dışişleri Bakanlığı kabilinden görüşme kendisince hâlâ resmi bir izah yapılmazken, Taipei Şehri Polis Departmanı'nın Pelosi'nin kalacağı otelin güvenliğini gelmek ve konvoyun geçeceği kavşaklarda gidiş geliş kontrolü gerçekleştirmek düşüncesince 350-400 kolluk memurunu görevlendirildiği öğrenildi. Tüm bu hazırlıklara ek namına Ulusal Polis Teşkilatı da görüşme düşüncesince hususi korumalar görevlendirecek.

Tehdit mailleri gönderildi

Öte yandan, Taoyuan Uluslararası Havaalanı kurumundan meydana getirilen açıklamada Pelosi'nin Tayvan ziyaretini bloke etmek düşüncesince havaalanına patlayıcılar yerleştirildiğine bağlı gözdağı mailleri alındığı bildirdi. Polis, batıl tehditlerin kaynağını araştırmaya bitmeme ederken havalimanındaki düzenlilik önlemleri de artırılıyor. Pelosi'nin Asya gezisine bağlı ofisinden meydana getirilen açıklamada, görüşme programında Singapur, Malezya, Japonya ve Güney Kore arazi alırken, Tayvan ise belirtilmemişti.

Tayvan'ı zat topraklarının parçası namına benimseme fail Çin yönetimi, ‘barışçıl baştan birleşme' ismi altında Tayvan'ın kontrolünü ele geçirmeyi isterken, bunun düşüncesince kuvvet kullanmaktan çekinmeyeceğini belirtiyor. Ayrıca başka devletlerin Tayvan ile resmi değinme kurması Çin kabilinden ‘‘egemenlik ihlali'' namına değerlendiriyor.

Uğur Rıfat Karlova

Detaylı bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum