Tayvan: "Çin, Tayvan Boğazı'na 68 uçak, 13 gemi gönderdi

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun (PLA) Tayvan Boğazı'na 68 savaş uçağı ve 13 gemi gönderdiğini duyurdu.

Tayvan: "Çin, Tayvan Boğazı'na 68 uçak, 13 gemi gönderdi
Editör: 15Haber
05 Ağustos 2022 - 17:07
Tayvan: "Çin, Tayvan Boğazı’na 68 uçak, 13 gemi gönderdi, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun (PLA) Tayvan Boğazı'na 68 savaş uçağı ve 13 gemi gönderdiğini duyurdu.
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretinin ardından bölgede tansiyon yükselirken Tayvan Savunma Bakanlığı'ndan yeni bir açıklama geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun (PLA) Tayvan Boğazı'na 68 savaş uçağı ve 13 gemi gönderdiği, bazı uçak ve gemilerin orta çizgiyi geçerek bölgedeki statükoyu tehdit ettiği belirtildi.
Tayvan'ın duruma gözetleme sistemleri, hava devriyeleri, deniz araçları ve füze sistemleriyle yanıt verdiği ifade edilse de açıklamada, "Hava sahamızı ve çevremizdeki suları tahrik eden bu eylemleri kınıyoruz. Demokrasimizi korumaya ve tehditlerden korumaya devam edeceğiz."
Orta çizgi, Tayvan Boğazı'ndaki anakara Çin ile Tayvan arasındaki resmi olmayan bölme çizgisi olarak bilinir.

Detaylı bir şekilde, Tayvan: "Çin, Tayvan Boğazı’na 68 uçak, 13 gemi gönderdi başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum