Tayvan: "Çin ordusu adaya yönelik saldırı simülasyonları yapıyor"

Tayvan Savunma Bakanlığı, askeri tatbikatların üçüncü gününde Çin'in "Tayvan'a simülasyonlu saldırılar" düzenlediğini duyurdu.

Tayvan: "Çin ordusu adaya yönelik saldırı simülasyonları yapıyor"
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 11:42
Tayvan: "Çin ordusu adaya yönelik saldırı simülasyonları yapıyor", Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Tayvan Savunma Bakanlığı, askeri tatbikatların üçüncü gününde Çin'in "Tayvan'a simüle saldırılar" düzenlediğini duyurdu.
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretiyle başlayan kriz devam ediyor. Pelosi'nin ziyaretinin ardından Çin ordusunun Tayvan çevresinde başlattığı askeri tatbikat üçüncü gününde devam ederken, Tayvan Savunma Bakanlığı Çin'in adaya yönelik bir saldırıyı simüle ettiğini iddia etti. Açıklamada, "Çin Donanması uçakları ve askeri tatbikat yapan gemiler Tayvan Boğazı çevresinde tespit edildi. Bazı uçak ve gemiler adayı Çin Anakarası'ndan ayıran Tayvan Boğazı'ndaki orta çizgiyi geçti. Ordumuz, muharebe hava devriyesi uyarısı yayınladı" denildi. ve duruma tepki olarak kara tabanlı füze sistemlerini harekete geçiren gemiler konuşlandırıldı. Ayrıca Lieyu Adası ve Beiding yakınlarındaki Tayvan kontrolündeki Kinmen Adası çevresindeki sularda 4 Çinli insansız hava aracının uçtuğu tespit edildi.

Çin-Tayvan krizi
Pekin yönetimi, Tayvan'ın Çin'in bir parçası olduğunu savunurken, Çin ile egemenlik anlaşmazlığı bulunan Tayvan, "bağımsız bir ülke" olduğunu söylüyor. ABD ise Tayvan'ı bağımsız bir ülke olarak tanımıyor, ancak Asya-Pasifik bölgesindeki askeri ittifaklarını güçlendirmeye çalışıyor. Pekin, ABD gemilerinin bölgedeki faaliyetlerini "Tayvan'ın bağımsızlığına destek sinyali" ve "provokasyon" olarak yorumluyor.

Çin'in gerici tatbikatı
Çin, Pelosi'nin ziyaretinin ardından 4 Ağustos'ta başlatılan geniş çaplı deniz ve hava tatbikatı kapsamında Tayvan sularına balistik füzeler fırlattı. Pazar gününe kadar sürecek olan tatbikatlarda uzun menzilli topçu ve konvansiyonel füzelerin ateşleneceği söylendi. Tayvan, Çin'in tatbikatının egemenliğini ihlal ettiğini ve bir "abluka" anlamına geldiğini söyledi. ABD ve Tayvan, Çin'i Tayvan Boğazı'ndaki statükoyu değiştirmeye çalışmakla suçluyor.

25 yıl sonra ilk
Pelosi, Asya turunun bir parçası olarak Pekin yönetiminin itirazları üzerine Salı günü Tayvan'a geldi ve 25 yıl sonra adayı ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı oldu.

Detaylı bir şekilde, Tayvan: "Çin ordusu adaya yönelik saldırı simülasyonları yapıyor" başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum