Tatilciler dikkat: Yüzme havuzlarıyla ilgili kritik uyarı

Tatilciler dikkat: Yüzme havuzlarıyla ilgili kritik uyarı, Gündem Haberleri.

Tatilciler dikkat: Yüzme havuzlarıyla ilgili kritik uyarı
Editör: 15Haber
23 Haziran 2022 - 13:12
Tatilciler dikkat: Yüzme havuzlarıyla ilgili kritik uyarı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Yaz mevsiminin başlamasıyla Antalya ’da site ve otellerin yüzme havuzlarının temizlik ve teftiş sorunu bitmiş gündeme geldi. Antalya Kent Konseyi Sağlık Alıştırma Grubu, Haziran ayı toplantısında konunun uzmanlarıyla yüzme havuzlarının temizlik ve teftiş sorununu görüştü. Afiyet Egzersiz Grubu Başkanı Ozan Uzkut moderatörlüğündeki toplantının ardından “Havuzların temizliği ve denetimi” konulu bir rapor hazırlandı.

‘BİRÇOK HASTALIK BULAŞABİLİYOR ’

Yüzme havuzlarından bulaşabilecek hastalıklara uyarı çekilen raporda; “Havuzdan geçebilecek lejyonella, el üçgenin taban olmayan kenarı hastalığı, sarılık, viral ve bakteriyel hastalıklar, bir takım mantar hastalıkları gibi birçok hastalığı düşününce havuz denetimlerinde durumun ciddiliği fazla daha tartı kazanmaktadır.

Havuzlar hizmet ettiği alana tarafından otel ve site/ev havuzları olarak ikiye ayrılmaktadır. Otel havuzları; 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu ile ‘Yüzme Havuzlarının Tabi Olacağı Sağlık Esasları Hakkında Yönetmelik ’ zarfında Sağlık Bakanlığı göre denetlenmektedir. Ticari amaçlı olarak kullanılmayan havuzlar bu Yönetmeliğin kapsamı dıştan bırakıldığı için site/konut havuzları denetimi Sağlık Bakanlığının sorumluluğunda değildir. Belediyelerin ise havuzların denetlenmesi hususunda hiçbir yetki ve sorumlulukları bulunmamaktadır” denildi.

“DENETİM İÇİN İMKANLAR KISITLI”

Denetleme eksikliğine vurgu yapılan raporda, şu görüşlere yer verildi; “Site ve konut havuzları ise hiçbir kurum göre denetlenmemektedir. Site havuzları ile ilgili tüm yükümlülük site yönetimine verilmiştir.

Havuzda oluşabilecek bir hastalıktan doğrudan doğruya site yönetimi sorumluluk sahibi tutulup cezalandırılabilmektedir. bu nedenle site yönetimleri havuzların temizliği için belirtilen aralıklarda numune aldırıp havuz analizi yaptırmak zorundadır. Türkiye ’deki turizm yatak sayısının yarıya yakını Antalya ’da bulunmaktadır. Türkiye genelindeki otel ve tatil köyündeki havuzların yarısı Antalya ’dadır. Afiyet açısından otel havuzlarının denetimi büyük yük taşımaktadır.

Antalya ’daki havuz denetimler, Sıhhat Müdürlüğünün imkânları dâhilinde yapılmaktadır. Sıhhat Müdürlüğü; ölçüm ve denetim elemanı ihtiyacı, laboratuvar şartları, bina kapasitesinin yetmemesi gibi birçok ölçümün benzer laboratuvarda yapılması nedeniyle istenen sıklıkta teftiş yapamamakta. Alınan numunenin kısa zamanda laboratuvara yetiştirilmesinde işletmelerin sorumluluk sahibi olması, işletmeler açısından sıkıntılara neden olmakta, yeni koordinasyon ile alınan numunelerin laboratuvara ulaştırılması sağlanmalıdır.”

“BU İMKANLARLA ÇÖZÜM ÇOK GÜÇ”

Bu imkanlarla yoklama ve sorunların çözümünün çok zor göründüğünün kaydedildiği raporda; “Sağlığımız için etkili bir kontrol yapılması yük arz etmektedir. Antalya için Sağlık Müdürlüğü tarafından akredite edilen ve denetlenen laboratuvarlarda bu ölçümün yapılmasına bir protokol çerçevesinde izin verilmesi değerlendirilmeli.

Yönetmelik gereği havuzların temizliği klor ile yapılmakta ve denetimlerde klor seviyesine bakılmakta. Diğer ülkelerde havuz temizliği, klorun yanına ultraviyole ışınları ve ozonlama ile de sağlanmakta. Klorun, sıcak havalarda solunum aracılığıyla vücudumuza girip bizi hasta etme riski var” ifadeleri kullanıldı.

“HASTALIKLAR YAYILMADAN ÇÖZÜLMELİ”

Raporda konuya ilişkin şu öneriler yer aldı; “Havuzların temizliğinde klor kullanımı yanında, ultraviyole ışınları ve ozonlama tekniklerinin kullanımı için hukuki düzenlemeler yapılmalıdır. Site havuzlarının kontrolü ve denetimi için yasal düzenlemeye ihtiyaç vardır.

Antalya ’da yer alan tüm havuzların etkin denetimi için yeni bir uygulama geliştirilmelidir. İklim değişikliği nedeniyle kuraklık tehlikesine karşısında, havuz yapımında belediyeler göre kriterler getirmelidir. Pandemiden çıktığımız ve yeni hastalıkların muhtemel artışının olabileceği göz önüne alındığında bu sorunun hastalıklar yayılmadan çözülmesi gerekmektedir.”

Tatilciler dikkat: Yüzme havuzlarıyla ilgili kritik uyarı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Tatilciler dikkat: Yüzme havuzlarıyla ilgili kritik uyarı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum