Tartışmalı HES'lere Anayasa Mahkemesi freni

Tartışmalı HES'lere Anayasa Mahkemesi freni, Gündem Haberleri.

Tartışmalı HES'lere Anayasa Mahkemesi freni
Editör: 15Haber
19 Haziran 2022 - 11:40
Tartışmalı HES'lere Anayasa Mahkemesi freni, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Yapım aşamasından itabaren tartışmalara konu olan ve yargıya taşınanan Erzurum ’un Tortum ilçesindeki HES ’lerle ilgili Tüzük Mahkemesi (AYM) kararını verdi. Tortum ilçesi Bağbaşı Mahallesi ’ndeki HES barajını borularının su sızdırması nedeniyle geçtiğimiz günlerde heyelan meydana gelmiş, 3 emekçi yaralanmıştı. Heyelanda bölgedeki köprüler ve yollar önemli hasar görürken 10 ev ise önlem amaçlı boşaltılmıştı.

“BİLİRKİŞİ RAPORU GERÇEĞİ YANSITMIYOR”

Tortum Bağbaşı HES projesine 27 Haziran 2017 tarihinde ÇED olumlu raporu verilmiş, 31 Ekim 2017 ’de ise Erzurum 1. İdare Mahkemesi, kararın iptali istemi ile açılan davanın reddine karar vermişti. İdare Mahkemesi kararına karşısında yöre halkı Tüzük Mahkemesi ’ne ‘her tarafta yargılama talebinde ’ bulunmuştu. Kullanım dilekçesinde hükme alınan bilirkişi raporunun gerçeği yansıtmadığı, raporda Büyükbahçe Göleti ’ne ve biriktirme havuzuna ilişkin değerleme yapılmadığı ve iddialarının İdare Mahkemesi kadar dikkate alınmadığını ifade belirtilmişti.

ANAYASA MAHKEMESİ YENİDEN YARGILAMA KARARI VERDİ

Yöre halkından Nihat Hançeroğlu ’nun talebi ile Tüzük Mahkemesi oy çokluğu ile kamusal makamların olaya gereken dikkatle yaklaşmadığı, olayda söz konusu olan kamusal ve bireysel menfaatleri gerektiği şekilde değerlendirmediği ve kamusal makamların özel hayata hürmet hakkı bağlamında artı yükümlülüklerini yerine getirmediğine karar verdi. Açıklanan gerekçelerle başvurucunun Anayasa ’nın 20. Maddesinde güvence altına alınan özel hayata hürmet hakkının ihlal edildiği açıklama edilerek Erzurum 1. İdare Mahkemesi ’nde her yerde suçlama yapılmasına karar verildi.

DURUŞMA ÇED RAPORUNU DAHA ÖNCE DE İPTAL ETMİŞTİ

Hem söz konusu projedeki Büyükbahçe regülatörü ve HES projesi hakkında bahşedilen ÇED olumlu kararı da İdare Mahkemesinde dava konusu edilmiş, bu kapsamda 12 Ekim 2015 tarihli teknik bilirkişi raporu hazır. Raporda, Bağbaşı yöresinde tarım arazilerinin su haklarına değinilerek Büyükbahçe HES dahilinde yer alan büyük kapasiteli doldurma havuzundaki depolamayla arazilerin tarımsal sulama ihtiyacının karşılanmamasının laf konusu olacağı belirtilmişti.

Bu rapor doğrultusunda Alan İdare Mahkemesi, Büyükbahçe HES projesine karşın ÇED olumlu kararının iptaline karar vermişti. Bu karar gereğince tekrar ÇED raporu hazırlanmış, bu raporda anılan projenin kanal tipi olduğu, depolamanın olmaması nedeniyle depolamadan kaynaklı sorunların da laf konusu olmadığı belirtilmişti. Hazırlanan ikinci rapora dayanılarak Büyükbahçe HES projesi hakkında ÇED olumlu kararı verilmişti.

TAAHHÜTLER YERİNE GETİRİLMEMİŞ, ŞİRKET GEREKLİ SUYU BIRAKMAMIŞ

Nihat Hançeroğlu ’nun, Anayasa Mahkemesi ’ne yaptığı kişisel kullanım dosyasında sunduğu 09 Ağustos 2018 tarihli ek açıklama dilekçesinde ayrıca Erzurum Valiliğinin beş ayrı yönetimle ilgili yaptırım kararı da bulunuyor. Laf konusu kararlarda projeyle ilgili vaat edilen çevresel akış miktarının aşağıda su bırakılması nedeniyle şirket aleyhine yönetimle ilgili yaptırım uygulandığı ifadeleri de kararda yer aldı.

öte taraftan yöre halkının Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüne şikâyetleri, suyun büyük kısmının HES ’e gitmesi sebebiyle su arklarına su gelmediği, sulama yapılamadığı, su nöbetlerinin bozulduğu, komşular arasında kavgalar çıktığı da duruşma tutanaklarına yansıdı.

Tartışmalı HES'lere Anayasa Mahkemesi freni, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Tartışmalı HES'lere Anayasa Mahkemesi freni haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum