Tapu memurunun dikkati 30 milyonluk sahtekarlığı önledi

Tapu memurunun dikkati 30 milyonluk sahtekarlığı önledi, Gündem Haberleri.

Tapu memurunun dikkati 30 milyonluk sahtekarlığı önledi
Editör: 15Haber
10 Mayıs 2022 - 11:22
Tapu memurunun dikkati 30 milyonluk sahtekarlığı önledi, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Manisa ’nın Yunusemre ilçesinde e-Tapu üzerinden yapılan başvuru formu sonrası satış işlemleri başlatılan Karaali Mahallesi villalar bölgesindeki piyasa değeri takriben 30 milyon TL olan 7 dönümlük arazinin satışında yapılmaya çalışılan dolandırıcılık, imza için satıcı ve alıcının 27 Nisan ’da Yunusemre Tapu Müdürlüğüne gelmesiyle ortaya çıktı.

Müşteri ve satıcının eski alıcı nüfus cüzdanlarını alan tapu memuru Kemal Öktem, satıcı M.B. ’nin kimlikteki fotoğrafıyla müdürlük arşivinde bulunan fotoğrafın benzer olmadığını fark etti. Memurun durumu müdür yardımcılarına iletmesinin ardından ana sahibi yurtdışında olan arazinin sahte kimlikle satılmaya çalışıldığı ayrım edildi.

O sırada müdürlükte bulunan asayiş şubeye ast 2 polis memurunun da duruma müdahale etmesiyle satıcı kılığındaki M.B. gözaltına alındı. M.B. ’nin çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildiği öğrenildi. Büyük bir vurgunu önleyen tapu çalışanlarının başarısı Yunusemre Kaymakamı Atilla Kantay tarafından da galibiyet belgesiyle ödüllendirildi.

Yunusemre Kaymakamı Atilla Kantay personelin dikkati sayesinde vatandaşların mağdur edilmesini önleyen Yunusemre Tapu Müdürü Hakan Öztürk, Tapu Müdür Yardımcıları Cengiz Çetin, Sevimli Çayır ve tapu memuru Kemal Ökmen ’i makamında kabul etti. Kaymakam Kantay tapu çalışanlarını verdiği galibiyet belgesi ile ödüllendirdi.

“DEĞERİ 30 MİLYON TL”

Olayın nasıl gerçekleştiğini anlatan Yunusemre Tapu Müdürü Hakan Öztürk, “Yaklaşık 25-30 milyon değerindeki bir gayrimenkulün satışı için satıcı şahıs, müdürlüğümüze müracaatta bulundu. Müdürlüğümüz personeli de müdürlüğümüz arşivindeki kimlikle bize takdim edilen kimliğin karşılaştırılması neticesinde kimliğin sahte olduğuna kanaat getirdik.

Durumu Emniyet müdürlüğünü farkında olan ettik. Yaptığımız istişarede kimliğin sahte olduğunu tespit ettik. Eski tip kimliklerdendi.” dedi. Müdür Öztürk ayrıca yeni alıcı kimliklerde bu herif olayların yaşanmasının fazla daha kuvvet olduğunu açıklama etti.

Tapu çalışanlarının dikkatinin bir üçkâğıt olayını engellediğine uyarı çeken Yunusemre Kaymakamı Atilla Kantay ise şunları söyledi: “Tapu çalışanlarımızın dikkati olmasaydı kim bilir kaç kişinin canı yanacaktı. Biz de vatandaşlarımıza bu tip işlemlerini yeni müşteri kimliklerle yapmalarını öneriyoruz.

Eski alıcı kimliklerle maalesef bu herif sahtekarlıklar olabiliyor. Bu alıcı olaylar gerçekleştikten sonradan fazla sayıda mağduriyet olabiliyor ve çoğu insanın canı yanıyor. Kıymetli 4 arkadaşımızın kendi dikkatleri sonucu, özverili çalışmalarıyla, disiplinli çalışmalarıyla önlemiş bulunuyor. Arkadaşlarımızı tebrik ediyorum.” (İHA)

Tapu memurunun dikkati 30 milyonluk sahtekarlığı önledi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum