Stokçuluğun cezası artacak

Stokçuluğun cezası artacak, Gündem Haberleri.

Stokçuluğun cezası artacak
Editör: 15Haber
10 Mayıs 2022 - 19:11
Stokçuluğun cezası artacak, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Bakan Bozdağ, bakanlık binasında basın toplantısı düzenlendi. Bozdağ, Türk Ceza Kanunu ’nun 237 ’nci maddesinin fiyatları etkileme suçunu düzenlediğini; lakin bu maddenin caydırıcılık niteliği taşımadığını söyledi. Bozdağ, şöyle konuştu:

* bu nedenle yapılan çalışma sonucunda cezanın ‘1 yıldan 3 yıla kadar ’ olarak bitmiş düzenlenmesi, eğer besinlerin, malların veya emekçi fiyatlarının artmasına yol açacak sonuçlar, manipülasyonlar, gerçek dışı haberler oluşturduğu takdirde bu cezanın yarısı oranında artırılması, aynı suçu tellallar, bu işi yapan ruhsatlı simsarlar yaptığı takdirde sözde oranında daha cezanın artırılması biçiminde baştan cezayı tanzim eden çalışmalar yapılmaktadır.

* Bu, fiyatları etkileyerek hileli gelir elde etme peşinde koşan art niyetli kişilere yönelik cezai yaptırımların caydırıcı olma vasfını yükseltecek. Alt bir de stokçuluk var. Yani elindeki malları kamunun ihtiyacını yerine getirmek için satması gerekenler, vatandaşların ihtiyacını karşılamak için satması gerekenler bunları satmayıp da fiyat azıcık daha pahalansın ya da diğer niçin, hesaplarla satmaktan kaçındığı takdirde burada da Türk Canice Kanunu diğer ceza öngörüyor. Şimdi bu cezayı da ‘1 yıldan 3 yıla ’ biçiminde değiştiriyoruz.

* Cezanın keza alt sınırı artırılmakta keza de üstteki sınırı artırılmakta. Keza ‘stokçuluk ’ dediğimiz halkın dilinde ayrıca de fiyatları etkileme dediğimiz suçların her ikisinin daha aşağı ve üst sınırları ve artırım oranları değiştirilmektedir. Böylelikle bu 2 suç da tutuklama yasağı kapsamı dışına çıkarılmaktadır.

* Yani şartlar oluştuğunda, sulh ceza hakimi takdir ettiğinde ya da yargılamayı yapan herhangi duruşma takdir ettiğinde bunların tutuklama ihtimali de bundan böyle hakimlerin ve mahkemelerin takdiri dahilinde mümkün olabilecektir.

“GAYRİMENKUL BILGIN-SATIM İŞLEMLERİ NOTERDEN DE YAPILABİLECEK”

Bakan Bozdağ, gayrimenkul alım ve satım işlemlerini tapu sicil müdürlüklerinin yanı sıra noterlerde de yapılmasına imkan sağladıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı:

* Noterlik müessesesi bizim sistemimizde bir güven müessesesi. Bu düzenlemeden sonradan Türkiyede gayrimenkul alım ve satımı yapan her vatandaşımız bir yandan isterse tapu sicil müdürlüklerine gitgide artarak bu işlemi yapabileceği gibi noterliklere de artan bir şekilde bu işlemi yapabilecek.

* Noterlere gitmek ya da tapu sicil müdürlüklerine gitmek ayrıntılarıyla vatandaşımızın tercihine bırakılmakta. Fakat noterliklere bu yetki ve görevin verilmesi vatandaşlarımız için koskocoman kolaylıklar ortaya çıkaracağına samimi inanıyoruz. İnsanımız bu tercihten dilediğini kullanacak ve bu sistem işleyecek. (DHA)

Stokçuluğun cezası artacak, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum