Sözleşmeyi kabul etmeyen işçiler iş bırakma eylemi başlattı

Sözleşmeyi kabul etmeyen işçiler iş bırakma eylemi başlattı, Mersin ’deki Çukurova Holding ’e yan Çukurova İnşaat Makinaları Sanayi ve Ticaret A.Ş.(ÇİMSATAŞ) bünyesinde çalışan işçiler MESS arasında imzalanan toplu meslek sözleşmesini kabul etmeyerek iş bırakma eylemi.

Sözleşmeyi kabul etmeyen işçiler iş bırakma eylemi başlattı
Editör: 15Haber
13 Ocak 2022 - 16:06
Sözleşmeyi kabul etmeyen işçiler iş bırakma eylemi başlattı,

Mersin ’deki Çukurova Holding ’e yan Çukurova İnşaat Makinaları Sanayi ve Ticaret A.Ş.(ÇİMSATAŞ) bünyesinde çalışan işçiler MESS arasında imzalanan toplu meslek sözleşmesini kabul etmeyerek iş bırakma eylemi başlattı. İşçiler sözleşmeye ek talepleri ekleninceye değin eylemi sürdüreceklerini açıkladı.

835 işçinin çalıştığı Çimsataş ’ı fabrikasında sözleşmenin imzalandığını öğrenen işçiler gece vardiyasında dövme bölümünde işi 2 saat durdurdu. Eylemler sabahtan vardiyası ve 16.00 vardiyasının da katılmasıyla birlikte meslek bırakmaya dönüştü.

DİRENECEKLER

Çimsataş bünyesinde işçilerin meslek durdurması üzerine fabrikaya gelen Birleşik Metal İş Sendikası Anadolu Şube Başkanı Deniz Ilgan, işçilerle görüştü. İşçiler imzalanan sözleşmeyi kabul etmediklerini ve talepleri kabul edilene kadar direneceklerini söylediler. Şube Başkanının “İşçinin birlikte aldığı kararın arkasındayız” demesi üzerine “Ne süre gerisinde durdunuz? Madem öyleydi sözleşmeyi niye imzaladınız? İşçinin isteği bu muydu?” diye tepki gösterdiler. Sendikanın işçinin taleplerine kulak vermesini istediler.

ILAVE PROTOKOL TALEBİNDE BULUNDULAR

Birleşmiş Metal İş Anadolu Şube Başkanı Çimsataş ’ın 3 dükkan temsilcisi ve işçilerin arasından seçtiği 2 emekçi temsilcisi ile birlikte işverenle işçilerin talepleri görüşüldü. İşçiler 7 talep üzerinden ilave protokol yapılmasını istedi. Talepler şöyle sıralandı:

“Sözleşmede birinci 6 ay için kabul edilen yüzde  27 ’ye artı olarak yüzde 35 daha zam verilmesi, ikinci altı ay için enflasyon oranında zam yapılması, Mesai ücretlerinin hafta içi yüzde 100, hafta sonu yüzde 300 olarak belirlenmesi, İşçinin kendisini kapsayan özel sıhhat sigortasının aileyi de kapsaması, Sosyal haklara net olarak yüzde 100 zam yapılması, Kıdem farkı, Ara dinlenme ve nehir molası verilmesi, Uzun süredir eksik yatırılan banka promosyonlarının tamamiyle verilmesi”

AĞIR ÇALIŞMA KOŞULLARINA TEPKİ

İşçiler sanayide çalışan işçinin bile kendilerinden daha fazla banka promosyonu aldıklarını, dolayısıyla hakları olan banka promosyonunun gerçek miktarını kendilerine verilmediğini de belirtiyorlar. Bu koşullarda imzalan kontrat ile alınan zammın yetkisiz kaldığını söyleyen işçiler, “İçeride zorlama altında çalışıyoruz, her şey yasaklanmış” diyerek uygulamalara tepki gösterdi.

Cenazeleri olduğunda izin bile alamadıklarını, tuvalete gitme haklarının kısıtlandığını, çalıştıkları bölümlerde çatının aktığını, bu nedenle de insanca koşullarda kastetmek istediklerini dile getiriyorlar.
Sendika temsilciliğinden gelen mesajla tüm vardiyalar fabrikaya çağırıldı. Mesajda “Arkadaşlar fabrika olarak haklarımızı edinmek için direnişe geçtik, varmak isteyen arkadaşlar imalat bölümüne gelsin” ifadelerine yer verildi.

İşçilerin meslek askıya alma eyleminin ek protokol imzalanıncaya değin devam edeceği belirtildi.

Sözleşmeyi kabul etmeyen işçiler iş bırakma eylemi başlattı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum