SÖZCÜ yazdı, Muğlalılar anız yangınları için uyarıldı

SÖZCÜ yazdı, Muğlalılar anız yangınları için uyarıldı, Gündem Haberleri.

SÖZCÜ yazdı, Muğlalılar anız yangınları için uyarıldı
Editör: 15Haber
30 Haziran 2022 - 14:08
SÖZCÜ yazdı, Muğlalılar anız yangınları için uyarıldı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Muğla ’nın Marmaris ilçesinde 21 Haziran ’da başlayıp 4 gün süren orman yangının peşinde il genelinde biçilen tarlada kalan kökler yangınlarının artması nedeniyle SÖZCÜ, “Muğla ’da orman yangını bitti, anız yangınları başladı” başlığıyla verdiği haber ses getirdi. Muğla Büyükşehir Belediyesi de vatandaşları uyararak, “Yakılması yasak olmasına rağmen son 6 ay içerisinde il genelinde 385 biçilen tarlada kalan kökler yangını meydana geldi. Vatandaşları bilinçlendirmek için muhtarlarımıza büyük iş düşüyor” denildi.

SÖZCÜ ’nün 27 Haziran ’daki haberine kadar, “4 günün gerisinde söndürülebilen orman yangınının ardındaki son iki günde Seydikemer, Yatağan ve Menteşe ilçelerinde meydana gelen anız yangınlarında 63 zeytin ağacı ile 5 armut ve 3 badem ağacı yandı” ifadelerine yer verilmişti.

ANIZ YANGINLARI MİLYONLARCA LİRALIK MADDİ ZARARA NIÇIN OLUYOR

Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi göre biçilen tarlada kalan kökler yangınları sonucunda meydana çıkan zararlar şu şekilde açıklama edildi:

“Anız yakılması sonucunda çıkan yangınlar her yıl milyonlarca liralık maddesel zarar niçin oluyor. Anız yangınları, orman yangınlarına, telefon ve enerji iletim hatlarının yanmasına, yol kenarlarında duman sebebiyle sis oluşumu sonucunda çeşitli trafik kazalarına yol açabiliyor. Anız yangınları ile birlikte hasat edilmemiş komşu tarlalara yangın sıçraması, yakın köylerdeki hayvan barınaklarının ve yerleşim birimlerinin yanması gibi çoğu riski de ortaya çıkarıyor. Ayrıca biçilen tarlada kalan kökler yangınları toprak içerisindeki yardımsever canlıların ve topraktaki organik maddenin yanarak yok olmasına neden oluyor. Anız yakılması toprakları ve doğayı negatif etkileyerek söndürme çalışmaları esnasında binlerce ton su ile vakit ve maliyet kayıpları yaşanıyor.”

“MUHTARLARA BÜYÜK TAYIN DÜŞÜYOR”

Yapılan uyarıda biçilen tarlada kalan kökler yangınlarına karşı vatandaşları bilinçlendirmek için muhtarlara büyük tayin düştüğü belirtilerek, “Hububat hasadı sonrası artıkların ekonomik bir bedel de taşımadığı düşüncesi ile anız yakmanın bir alışılmışlık haline geldiği görülmektedir. Ülkemiz topraklarının şimdiki ve gelecekteki nesilleri doyuracak şekilde ürün verebilmesi ve gelecek nesillere güzel, yeşil, pak bir çevre bırakılması anız yakmanın toprağa hasar verdiğinin cümbür cemaat tarafından bilinmesine bağlıdır. Biçilen Tarlada Kalan Kökler yakmanın zamandan ve maliyetten gelir sağlandığı düşünülse de sahiden ülke topraklarına büyük hasar verdiği unutulmamalıdır” denildi.

SÖZCÜ yazdı, Muğlalılar anız yangınları için uyarıldı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. SÖZCÜ yazdı, Muğlalılar anız yangınları için uyarıldı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum