SÖZCÜ muhabiri yangın bölgesinde izlenimini yazdı: Cennet, 4 yangında kömüre döndü

SÖZCÜ muhabiri yangın bölgesinde izlenimini yazdı: Cennet, 4 yangında kömüre döndü, Gündem Haberleri.

SÖZCÜ muhabiri yangın bölgesinde izlenimini yazdı: Cennet, 4 yangında kömüre döndü
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 16:18
SÖZCÜ muhabiri yangın bölgesinde izlenimini yazdı: Cennet, 4 yangında kömüre döndü, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

“Muğla ’nın Marmaris ilçesinde geçirdiğim 28 yılda böylece çok fazla orman yangını içinde kalıp devir yaptım fakat artık sayısını ben bile hatırlamıyorum. Ama şunu söyleyebilirim; birbirinden hoş 36 koya sahip Marmaris ’in adeta her sene bir koyu kömür oluyor.

Idareli açıdan da çam balı üretiminin esas merkezi olan Marmaris ’teki imal durma noktasına geldi. Yangının çıktığı 7 Adalar ve Bördübet kesimi ile hala yangının devam ettiği yerleri dolaşırken bir kez daha içim acıdı. Daha geçen yılın yaraları sarılmamışken üzerine bir yenisi eklendi. Yine binlerce can yangında telef oldu.

BU DÖRDÜNCÜ BÜYÜK YANGIN

1996 yılında Marmaris ’in Çamlı Köyü Devlet Tasarlama Teşkilatı (DPT) dinlenme tesislerinde çocukların çıkardığı ileri sürülmesine rağmen ispatlanamayan yangın, rüzgarın da etkisiyle Yeşilbelde, Hisarönü ve Armutalan Mahallelerine değin ulaşırken cennet gibi koylar ateş aşağıda kalmıştı. Üç bir yanımızın yandığı ortamda denize sığınarak canımızı kuvvet kurtardığımız yangının soğutma çalışmalarıyla birlikte bir avuç içi yakın sürdüğü unutulmamalı. Yangında 7 bin 105 hektar kül, yüzlerce hayvan telef olmuştu.

İkinci korkutan yangın ise 2002 yılında Çetibeli ’ndeki orman yangınıydı. Bu bölgede “Deli Memed” adı bahşedilen ve aralıksız yön değiştiren rüzgar nedeniyle söndürülen yangın başka yerden patlak vermiş, 15 günde güç denetim altına alınmıştı. İçten içe yanan ağaçlar günler ardından rüzgarla baştan tutuştuğunu başta orada gözlemlemiştim. Çetibeli ’nde bin 500 hektar alan yanmıştı.

GEÇEN YILIN YARALARI HALA SARILMADI

Geçen sene İçmeler Mahallesi karayolu üzerindeki Armutalan Mahallesi Siteler kesiminde 29 Temmuz ’da meydana çıkan, 9 gün süren ve 135 yapının hasar gördüğü yangında da 13 bin 650 hektar alanın hasar görmüştü. Bu yangının henüz yanan ağaçlarının bile temizlenemediği, çalışmaların sürdüğü aniden yeni bir felaket ile karşısında karşıya kalındı. Marmaris Körfezi ’ne denizden tek girişin bulunduğu İçmeler Mahallesi ’nden girerken masmavi deniz ve zümrüt yeşili ormanın karşıladığı turistleri artık kara kara dağlar kucaklıyor. Bunun yanı sıra yangınlar ormanlarla birlikte, dünyaca ünlü çam balını da bitirdi. Çam balı üretiminde Muğla ’da lokomotif rolü üstlenen Marmaris ’in Osmaniye Mahallesi ’nde bundan böyle çam ağacı diye bir şey kalmadı. Bu şart bal üreticilerini kara kara düşündürüyor.

ŞİMDİ DE HİSARÖNÜ KÖRFEZİ BİTİRİLİYOR

Marmaris ’in bir diğer hoş yüzü ise Hisarönü Körfezi. Özellikle bu bölge mavi tur tutkunlarının vazgeçilmezlerinin başında geliyor. Birbirinden hoş koylara sahip bölgede hangi koya giderseniz gidin çam ağacının dalında sallanıp denize atlayıp yüzdükten sonra aynı çam ağacının köklerine tutunarak karaya çıkabilirdiniz. Sanırım artık bu şart da tarih olacak. Çünkü anında her sene yanan veya bilhassa yakılan koylardan yakında eser kalmayacak. Cennet koylar az kalsın yolunmuş tavuğa dönmek üzereler.

SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ

Muğla ve ilçelerinde, devlete ait kayıtlarda 1977-2018 tarihleri arasında orman yangınlarında toplam 74 bin 699 hektar kül olduğu biliniyor. Yarım asırda Marmaris 613 yangında 28 bin 890,5 hektarlık yanan alanıyla Muğla ’da birincil sırayı alırken son dört yılda meydana gelen orman yangınları sonrasında artık sözün bittiği yerdeyiz dedirtiyor. Sanırım son laf olarak çam balı üretimi artık neredeyse sıfır noktasına gelmesi mümkün. Yanmış, kömür gibi koylara mavi turların gelip gelmeyeceği ise bilinmeyen. Acaba biten bir Marmaris ile aleyhinde karşıya mıyız?”

 

SÖZCÜ muhabiri yangın bölgesinde izlenimini yazdı: Cennet, 4 yangında kömüre döndü, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. SÖZCÜ muhabiri yangın bölgesinde izlenimini yazdı: Cennet, 4 yangında kömüre döndü haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum