Soyer: Gördes Barajı gerçek bir fiyasko! Tabanı delik, tüneli çatlak

Soyer: Gördes Barajı gerçek bir fiyasko! Tabanı delik, tüneli çatlak, Gündem Haberleri.

Soyer: Gördes Barajı gerçek bir fiyasko! Tabanı delik, tüneli çatlak
Editör: 15Haber
12 Mayıs 2022 - 10:46
Soyer: Gördes Barajı gerçek bir fiyasko! Tabanı delik, tüneli çatlak, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İzmir Büyükşehir Belediyesi ’nin mayıs ayı klasik meclis toplantısının ikinci birleşimine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İZSU ’nun 2021 yılı faaliyet raporunun masaya yatırıldığı genel kurulda konuştu.

“Ben bugün sizlere İZSU ’nun gerçek bir kazanç kaybını açıklayacağım. Ayrıca de belgeleriyle, hakiki rakamlarla” diyerek, şunları söyledi:

YETERİNCE SU TUTAMIYOR

– Biliyorsunuz DSİ ’nin yaptığı ve kentimize yılda 59 milyon metreküp su verilmesi gereken ünlü Gördes barajımız var. “Meşhur” diyorum çünkü sürekli olarak, ‘İzmir ’in suyu yoktu, İzmir ’e suyu biz getirdik ’ şeklinde siyasi söylemler duyuyoruz. Hepimizin malumu olduğu üzere maalesef bu barajın tabanı delik idi ve yeterince su tutamıyordu. Acilen ne yazık oysa tüneli de çatladı arkadaşlar.

DSİ, İZSU ’DAN PARA ALMAYA DEVAM EDİYOR

– Üzgünüm, fiilen üzgünüm. Bu meşhur barajımız, en yüksek doluluk oranına yüzde 4 ile ulaşmış, ara sıra ise binde 8 ’e dek düşmüş. Barajın tabanı delik. Tüneli çatlak. DSİ İzmir ’e su veremiyor. Lakin DSİ, İZSU ’dan parasını almaya devam ediyor. 2016-2020 yılları arasında kurumumuz DSİ ’ye 55 milyon 611 bin 838 TL ödeme yapmıştır.

– Keza 2010-2014 yılları arası tahakkuk eden 45 milyon 94 bin 330 lira 20 kuruş sermaye, 16 milyon 245 bin 78 lira 2 kuruş geç kalma faizi almak üzere 61 milyon 339 bin 408 lira 22 kuruş borç da ödenmek üzere yapılandırılmıştır.

İZMİR 459 MİLYON METKEKÜP SUDAN YOKSUN KALDI

– Şu Anda gelelim işin bam teline. Eğer Gördes su tutabilseydi ve DSİ ’nin taahhüt ettiği gibi kentimize yılda 59 milyon metreküp su verebilseydi 2011 ile 2021 yılları arasında toplam 649 milyon metreküp su musluklardan akacaktı. Ama olmadı, akamadı. Çünkü DSİ bu sürede ama 189 milyon 791 bin 252 metreküp su verebildi. İzmirli hemşehrilerim 459 milyon 208 bin 748 metreküp sudan mahrum kaldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer

NE KADAR ADİL BİR ALIŞVERİŞ!

– Peki, 2011-2021 yılları arasında yıllara tarafından belirlenen su tarifeleri üzerinden hesapladığımızda İZSU ’nun, DSİ ’nin protokollere tarafından veremediği sudan uğradığı kazanç kaybı nedir? 1 milyar 732 milyon 980 bin 323 lira 25 kuruş! Ne kadar adil bir alışveriş yok mi?

– İZSU bu geliri elde edebilseydi ne olacaktı? Bornova Kavaklıdere ’de sırf Gördes ’deri gelecek suyu arıtıp içme suyu kalitesine getirmek için kurulan temizleme tesisimiz dingin bir işletme durumuna düşmeyecekti. İZSU elde ettiği gelir ile kentimizin tamamiyle gereklilik duyduğu yatırımlara daha çok kaynak ayırabilecekti.

GÖLÜ KURUTUYOR, KÖYLÜYÜ EVİNDEN EDİYOR

– Özetle, altı delik barajı DSİ yapıyor, parasını İZSU ödüyor. O barajdan su verilemiyor, bedelini İzmirli ödüyor. Benzer baraj Marmara Gölü ’nü kurutuyor, köylüyü evinden ediyor. Biz kurtarmaya çalışıyoruz. Bu ülkede millet zararı aranıyorsa, hiç düşünmeye lüzum değil. Gördes, Türkiye ’de ulus zararına niçin olan en acıklı projedir. Hakiki bir fiyaskodur. Milyarlarca liranın ve doğamızın heba olmasına niçin olmuştur.

Soyer: Gördes Barajı gerçek bir fiyasko! Tabanı delik, tüneli çatlak, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum