Soyer'den 2026 mesajı: Zorluk varsa hep birlikte aşacağız

Soyer'den 2026 mesajı: Zorluk varsa hep birlikte aşacağız, Gündem Haberleri.

Soyer'den 2026 mesajı: Zorluk varsa hep birlikte aşacağız
Editör: 15Haber
10 Mayıs 2022 - 09:18
Soyer'den 2026 mesajı: Zorluk varsa hep birlikte aşacağız, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İzmir Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı herzamanki meclis toplantısının ilk birleşimi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ’in idaresinde yapıldı. Meclis toplantısında Başkan Tunç Soyer ’in yoğun çabaları sonucunda İzmir ’in 2026 yılında konut sahipliği yapmaya hak kazandığı Milletlerarası Bahçe Bitkileri EXPO ’suna (Botanik EXPO) dair imar planı değişikliği görüşüldü.

Yeşildere bölgesinde tatbik kararlarının bitmiş düzenlenmesine karşın hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı değişikliği önerisi ile bölgenin yeniden düzenlenmesi ve uygulamaya ilişkin hükümlerin getirilmesine yönelik hazırlanan 1/1000 ölçekli tatbik imar planı değişikliği, Meclis ’cilt oyçokluğuyla geçti. Soyer, Yeşildere ’de yapılması planlanan Bitkibilimsel EXPO ’su hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Projenin önemine de değinen Başkan Tunç Soyer, “EXPO için İzmir ’de bir çaba verdik ve İzmir ’in EXPO ’yu alması, konut sahipliği yapması için çok ter döktük. Bu hayatta en çok kafa yorduğum, İzmir ’e en fazla getirmek istediğim meselelerden biri EXPO ’dur. EXPO ’yu yapacak başka yer bulunabilir. Ama bir EXPO ’nun bir şehirde yapılmasının en esas sebebi, o EXPO ’nun kentin kalkınması için bir kaldıraç olarak kullanılıp kullanılmadığıdır. Fazla başarısız EXPO örnekleri gördük dünyada. Dünyanın parası harcanır, ondan daha sonra EXPO gider, o para da çöp olur. Ama o kadar EXPO ’lar vardır fakat gider ama kentin kalkınması için arkada çok güçlü bir miras bırakır” dedi.

“ELİMİZİ TAŞIN ALTINA SOKMAYA KARAR VERDİK”

EXPO ’nun yalnızca gelecek turist sayısından ibaret olmadığını da ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, esas meselenin o EXPO ’nun yapıldığı alanda kente nasıl bir katma değer katacağı olduğunu belirtti. Soyer, “O kentin dönüşümü için EXPO ’yu nasıl araç olarak kullanacaksınız? Mesele budur. Başarılı EXPO böyle yürütülür. Adaylık kampanyası döneminde söyledim.

Yeşildere bu şehrin maalesef en acınası, en kahrolunacak noktasıdır. Çünkü kentin en manâlı arterlerinden biridir. Hakikaten en çok ıslah edilmesi, en fazla iyileştirilmesi gereken alanların başında geliyor Yeşildere. Biz de elimizi taşın altına sokmaya karar verdik. Daha önce Pınarbaşı ’nı düşündük. Orada yasal engeller vardı, aşılabilirdi ama burada yapacağımız dönüşümün bu kentte yaratacağı ivme, bu kente kazandıracağı fazla değer, fazla daha fazla” diye konuştu.

2026 ’da yapılacak Bitkibilimsel EXPO ’suna karşın sürenin kısıtlı olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “2026 ’ya değin fazla önemli çalışmamız, çok emek vermemiz gerekli. Bu bir İzmir meselesi. Güçlük varsa hep birlikte aşacağız. Destek olacaksınız her zaman birlikte aşacağız. Bizim burada sizden talebimiz budur. Eğer buranın en çok ıslah edilmesi, iyileştirilmesi gereken alanlardan biri olduğu konusunda hemfikirsek, hep birlikte yapacağız. diğer taraftan bunu EXPO gibi bir marka ile taçlandıracağız. Daha ne istersiniz? Fakat burada kuşkusuz el birliği yerine getirmek, işbirliği yapmak gerekiyor.

Aşılmayacak bir engel yok. Burada ifade edilen sorunların tümü aşılır. Ne değin eleştiriniz, sorunuz varsa, hepsinin cevaplarını alırsınız. Biz bu sürecin sonunda EXPO bittikten daha sonra Yeşildere ’de Kültürpark ’tan daha büyük bir yeşil alanı bu şehre kazandırmış olacağız. Bunun bedeli 300-500 milyonlarla ölçülmez. Bizim önümüzde hiç bir engel yok. Aşamayacağımız hiç bir engel değil” dedi.

“YEŞİLDERE PROJESİ İZMİR HALKININ YARARINADIR”

CHP Grup Başkan Vekili Murat Okumuş da, “İzmir Büyükşehir Belediyesi ’nin Yeşildere projesi, İzmir halkının yararınadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi ’nin bu projenin altından kalkacağı idareli gücü de teknik ve bürokratik gücü de var. Bu projeyi başaracak iradeye sahip İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı da vardır. Ve o belediye başkanının arkasında siyasi irade olarak duracak CHP ’nin grubu da vardır” dedi.

CHP Grup Sözcüsü Nilay Kökkılınç da Botanik EXPO ’sunun İzmir için manâlı bir fırsat olduğunu söyledi.

Soyer'den 2026 mesajı: Zorluk varsa hep birlikte aşacağız, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum