Sosyal medyada "Şerefsiz" yorumuna bin 300 TL ceza

Sosyal medyada “Şerefsiz” yorumuna bin 300 TL ceza, Facebook üzerinden İbrahim H.

Sosyal medyada "Şerefsiz" yorumuna bin 300 TL ceza
Editör: 15Haber
15 Ocak 2022 - 13:33
Sosyal medyada “Şerefsiz” yorumuna bin 300 TL ceza,

Facebook üzerinden İbrahim H. ’nin paylaşımına “Şerefsizlere asalet ne lüzum” yorumunu yapan Selim E. bin 300 TL para cezası aldı. Duruşma kararında “Kimsenin hakarete dayanıklılık zorunluluğu yoktur” ifadesi yer aldı.

Kendisine ait sosyal ağ hesabında paylaşımda yer alan İbrahim H. gönderisinin altına hakaret içerikli açıklama yapan Selim E. ’den davacı oldu. Mahkemeye taşınan olayda Selim E. suçlu bulundu ve yönetimle ilgili para cezasına çarptırıldı.

İstanbul Anadolu 32. Asliye Cinayet Mahkemesinde görülen karar duruşmasında egemen karşısına çıkan Selim E., şikayetçi İbrahim H. ’yi tanımadığını, şahsa ya da herhangi bir başka kişiye hiçbir süre hakaret içerikli bir laf yazmadığını ve olayda bir yanılgı olduğunu savundu. Dosyayı inceleyen duruşma, sanık Selim E. hakkında ‘sesli, yazılmış veya görüntülü bir ileti ile hakaret ’ suçundan bin 300 TL para cezasına hükmetti.

“KİMSENİN HAKARETE DAYANMA ZORUNLULUĞU YOKTUR”

Sanığın söylemini hakaret olarak nitelendiren ve yapılan yorumun eleştiri sınırlarını aştığını vurgulayan mahkemenin kararında şu ifadelere yer verdi:

“Eleştirel söylemlerde bulunmak demokratik düzenin vazgeçilmez bir unsurudur. Katılan müştekinin söylemlerinin haksız olması hali de bunu değiştirmeyecektir. Nitekim davalı göre yapılan eleştirinin kırıcı, sok edici veya can sıkıcı olsa deha hakaret boyutuna varmaması gerektiği de genel kabuldür. Bu halde kimsenin hakarete tahammül zorunluluğu yoktur.

İfade hürriyeti bakımından tenkit ile hakaret arasındaki ince çizgi toplumda egemen olan sıradan düşünüş ve anlayışa kadar, kişilerin ifade hürriyeti ile mağdurun kişi olarak övünç ve şerefi arasındaki dengede gözetilmeli ve barbar sövme eleştiri kapsamında yer almamaktadır. Bu halde sanığın katılana yönelik tenkit sınırını aşacak şekilde ‘şerefsizlikle ’ suçlama eder suretteki söyleminin hakaret zarfında kaldığı anlaşılmaktadır.”   İHA

 

Sosyal medyada “Şerefsiz” yorumuna bin 300 TL ceza, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum