Son Dakika: Merkez Bankası'nın faiz kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı memnun etti

Son Dakika: Merkez Bankası'nın faiz kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı memnun etti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 saat 15 dakika süren Kabine toplantısının gerisinde millete sesleniş konuşması gerçekleştirdi.

Son Dakika: Merkez Bankası'nın faiz kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı memnun etti
Editör: 15Haber
23 Kasım 2021 - 12:37
Son Dakika: Merkez Bankası'nın faiz kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı memnun etti,

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 saat 15 dakika süren Kabine toplantısının gerisinde millete sesleniş konuşması gerçekleştirdi. Erdoğan, Merkez Bankası'nın 100 baz puanlık faiz indirimiyle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

"FAİZ KARARINI MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ"

İçinde bulunduğumuz durumu hesaplı kurtuluş savaşına benzeten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu hesaplı kurtuluş savaşından da milletimizi zaferle çıkaracağız. Ülkemizde önceliğimiz olan istihdamın yolunun yatırımdan, büyümeden geçtiğinden kimsenin şüphesi olmasın. Biz geçmişte uzun dönem sınanmış, yüksek faiz düşük kur yerine, yatırım, üretim, istihdam politikamızla ülkemiz ve milletimiz için en dürüst olanı yapmakta kararlıyız. Politika faizinin düşük tutulmasını gönül rahatlığıyla karşılıyoruz. Kurun piyasa hareketlerini takipte bilhassa kararlıyız. Yatırımı, ihracatı, bunun için önemsiyoruz. Mandacı iktisatçıların reçetelerine bunun için tamah etmiyoruz." dedi.

"FIRSATÇILARA GÖZ AÇTIRMAYACAĞIZ"

Fahiş fiyat artışıyla ilgili fırsatçılara göz açtırmayacaklarını gösteren Erdoğan sözlerinin şöyle sürdürdü:

"Kurdaki yükselişi mazeret ederek yanına varılmaz pahada fiyat artışları yapan fırsatçılara göz açtırmayacağız. Bu politikayla biz niçin yaptığımızı, sonun da ne elde edeceğimizi gayet iyi biliyoruz. Dahası bu politikayı da derhal hayata geçirmiş değiliz. İnşa ettiğimiz yollar, köprüler, havalimanları, demir yolları ile Pekin'den Londra'ya dek uzanan en kuvvetli lojistik altyapısı ülkemize aittir.

"FAİZ SEBEPTİR, ENFLASYON SONUÇTUR"

Swap işlemlerini yakından izlemek suretiyle kendi ülkesini soymaya çalışanların önlerini kestik. Bankalarımızın açık pozisyonları bulunmuyor. İşte kayda değer olan burası. Dünyanın bizden misal aldığı yap-işlet-devret modeli tamamen devam eden büyük projelerimiz de halk finansmanına yük getirmiyor. Savunma Sanayimiz ülkemizin en manâlı gelir kalemlerinden biri haline dönüşüyor. Karadeniz'de bulduğumuz doğalgaz en manâlı Döviz giderimiz olan enerji çözümündeki umutlarımızı güçlendirdi. Daima söylüyorum faiz sebeptir enflasyon neticedir. Bu tespitimiz bu güne kadar yaşadığımız derslerden kaynaklanmaktadır. Yeni küresel sisteme arayışları, ülkemizin sahip olduğu altyapılar. Böyle bir çaba için geçmişte olmadığı değin uygun bir zemin hazırlamaktadır. Ülkemizin ve milletimizin idareli kurtuluşu için böyle davranmamız, bu mücadeleyi vermemiz gerekiyor. Önümüzdeki aylardan itibaren bu politikanın insanlarımızın günlük hayattaki olumlu yansımalarını inşallah göreceğiz."

Euro kuru ne kadar? Euro kaç TL? Euro alış ve satmak fiyatları için tıklayın. Dolar kuru ne kadar? Dolar kaç TL? Dolar alış ve satmak fiyatları için tıklayın. Altın fiyatları için tıklayın. Gram altın ne kadar? Çeyrek altın ne kadar?

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Son Dakika: Merkez Bankası'nın faiz kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı memnun etti, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum