Son dakika: DİSK 2022 asgari ücret talebini açıkladı: Net 5.200 TL olmalı

Son dakika: DİSK 2022 asgari ücret talebini açıkladı: Net 5.200 TL olmalı, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ( Disk ) 2022 yılı için en düşük ödenti talebini Genel İş Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısıyla duyurdu.

Son dakika: DİSK 2022 asgari ücret talebini açıkladı: Net 5.200 TL olmalı
Editör: 15Haber
20 Kasım 2021 - 00:39
Son dakika: DİSK 2022 asgari ücret talebini açıkladı: Net 5.200 TL olmalı,

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ( Disk ) 2022 yılı için en düşük ödenti talebini Genel İş Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısıyla duyurdu. DİSK Yönetim Kurulu adına tanımlama yapan Genel Başkan Açlık Çerkezoğlu, "En Düşük aidat sürecinde bütün emek örgütlerinin müşterek bir davranış alması ve ortak politikalarla asgari aidat mücadelesi yürütmesinin son derece kayda değer olduğunu biliyoruz. Bu çerçevede geçmiş yıllarda DİSK, TÜRK-İŞ ve ADALET-İŞ göre açıklanan minimum ücrete ilişkin politikaların peşinde olduğumuzu bir defa daha açıklıyor ve bu sene da benzer bir karşılıklı tutumun son derece yardımsever olacağını düşünüyoruz" dedi.

"ASGARİ VERGI 5.200 TL OLMALI"

DİSK'in en düşük ödenti talebini ifade eden Çerkezoğlu, "Lüzum yokluk sınırı gerek yiyecek fiyatları artışı ve gerekse ekonomik çoğaltma dikkate alındığında 2022 yılında minimum ücreti en düşük net 5.200 TL olmalıdır. Dört şahsiyet bir ailenin asgari geçimini sağlama şartlarını belirleyen sefalet sınırının Kasım 2021 itibarıyla 10 bin 200 TL'yi aştığını, Aralık 2021'de ve 2022 yılında daha da yükseleceğini dikkate alarak (bir hanede iki minimum ücretli çalışan olduğu varsayımı ile) en düşük ücretin yoksulluk sınırının yarısından az olmaması gerektiğini düşünüyoruz. bu nedenle 2022 yılı en az ücreti 5.200 TL olmalıdır." dedi.

"DİĞER ÜCRETLERE DE 1.000 TL İYİLEŞTİRME YAPILMALI"

"Bütün ücretlere 1.000 TL iyileştirme yapılmalıdır" diyen Çerkezoğlu, "Ücretlerin en az aidat kadar kısmı için 1.000 TL tutarında aidat ve pirim indirimi sağlanmalıdır. Bu destek Define göre karşılanmalıdır. Böylece bütün çalışanların ücretlerinde 1.000 TL iyileştirme mümkün olacaktır." ifadelerini kulland.

"MINIMUM EMEKLİ AYLIĞI ASGARİ ÖDENTI DÜZEYİNE YÜKSELTİLMELİDİR"

Emekli aylıklarında düzenleme yapılması gerektiğini belirten Çerkezoğlu, "2008 yılında çıkarılan 5510 sayılı Yasa'dan önce asgari ücretten düşük emekli aylığı söz konusu değildi. Günümüzde emekli aylıkları Define kadar karşılanan farkla 1.500 TL'ye tamamlanmaktadır. Emekli aylıklarında daha alçak hudut asgari ödenti olmalıdır."

Çerkezoğlu, DİSK'in taleplerini maddeler halinde şu ifadelerle paylaştı:

Asgari ödenti ülkemizde minimum ücret yok sıradan ödenti haline gelmiştir. Asgari vergi tespitinde bu hakiki dikkate alınmalıdır.En Düşük vergi sadece işçinin kendisinin yok ailesinin de geçimini sağlama şartları dikkate alınarak adaletli bir düzeyde saptanmalıdır.En Az aidat baskılanmış ve güdümlü resmi enflasyona göre değil geçim şartlarına ve hesaplı büyümeye göre saptanmalıdır. Bakımlı gelirlilerin yiyecek enflasyonu ile kişi başına hesaplı artış en az aidat artışında esas alınmalıdır.En Düşük vergi net ödenmelidir. Ücretlerin asgari ücret dek kısmından vergi alınmamalı ve en düşük ücretliye bütçeden sosyal güvenlik pirim desteği sağlanmalıdır.Asgari aidat sonrası ücretlere uygulanacak ücret dilimi yüzde 10 olmalıdır. Ücret dilimlerine uygulanacak tarife enflasyon, ekonomik artış ve tekrar değerleme oranları dikkate alınarak saptanmalıdır.En Düşük vergi artışında yokluk sınırı bir ölçüt olarak dikkate alınmalı ve hanede iki çalışan olması varsayımından hareketle en düşük vergi yokluk sınırının yarısı civarında olmalıdır.En Düşük ödenti saptanırken bütün ücretlerde iyileşme sağlayacak ödenti ve pirim desteği sağlanmalıdır.En düşük emekli aylığı asgari vergi düzeyinde olmalıdır.Diğer emek gelirlerindeki artışlar (ücretler, maaşlar, yevmiyeler ve emekli aylık ve gelirleri) en az ödenti artışının aşağıda kalmamalıdır.Yasada yer alan teşmil mekanizması (toplu meslek sözleşmelerinin sendikasız işyerlerine ve işçilere genişletilmesi) etkin biçimde uygulanmalıdır.Sendikalaşma ve toplu pazarlık önündeki engeller kaldırılmalı ve böylece Türkiye bir en düşük ücretliler toplumu olmaktan çıkarılmalıdır.

2022 en düşük ücret teklifi: 5200 TL

DİSK'in "2022 yılında en düşük ücretin asgari net 5.200 ? olmalıdır." önerisine katılıyor musunuz? #AsgariÜcret #disk

— Haberler () November 19, 2021

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Son dakika: DİSK 2022 asgari ücret talebini açıkladı: Net 5.200 TL olmalı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum