Somali'nin 10. Cumhurbaşkanı, Hasan Şeyh Mahmud oldu

Somali'de meydana getirilen seçimleri ele geçiren Hasan Şeyh Mahmud, ülkede cumhurbaşkanlığına 2. kere seçilen geçmiş kişi oldu.

Somali'nin 10. Cumhurbaşkanı, Hasan Şeyh Mahmud oldu
Editör: 15Haber
16 Mayıs 2022 - 01:53
Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre:
Mogadişu

Başkent Mogadişu'daki seçimin 3. turunda, bulunan cumhur reisi Muhammed Abdullah Fermacu ve emektar cumhurbaşkanlarından Hasan Şeyh Mahmud yarıştı.

Resmi sıfır neticelere göre, Mahmud, akıbet turda oyların 214'ünü alırken, Fermacu 110 oyda kaldı.

İkinci turda yarışan 4 addan bir tanesi bulunan Puntland Eyaleti Başkanı Abdulkadir Dani, seçimden ilkin Mahmud'a desteğini açıkladı.

Somali'de 2012-2017 yıllarında cumhurbaşkanlığı rolü eden Mahmud, ülkede ikinci kere bu göreve mevrut ilkin insan oldu.

Somali'nin 10. Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un, ahit kasem ederek görevine başlaması planlanıyor.

Hasan Şeyh Mahmud kimdir?

Lisans eğitimini uygulayım bilimi dalında Somali Ulusal Üniversitesi'nde meydan ve faziletli lisansını Hindistan'da eden Mahmud, elan sonradan ABD'nin Doğu Mennonite Üniversitesi'nde boşluk buluculuk derece muhtelif bölgelerde görgü bilimi bilimi aldı.

Evli ve dü anahtar bilici Mahmud, 1990'lı zamanlarda Birleşmiş Milletler'de fariza aldı ve 2008 senesinde SomaliTelecom'un yukarı yöneticiliğini üstlendi.

Mahmud, siyasete girmiş olduğu 2011 yılına derece muhtelif kurumlarda araştırman ve becerikli namına emek vermeyi sürdürdü.

Somali'nin en şişman partilerinden tutucu Barış ve Kalkınma Birliği Partisinin önderi Mahmud, pedagog ve taharri memuru polis sosyalist kimliğiyle tanınıyor.

İlk kere 2012 senesinde Somali saylav bulunan 66 yaşındaki Mahmud, ayrımsız seçimde cumhur reisi talibi beli ve kazandı.

Time dergisinin 2013'te en sansasyonel 100 insan ortada gösterdiği Mahmud, Fermacu'nun fariza süresinin uzatılmasına ve koltukta kalmasına hakkında çıkan adlardan biriydi.Mahmud, görevde kalmış olduğu 2012-2017 yılları arasına Türkiye'yi defaatle görüşme etmişti.

Cumhurbaşkanı Mahmud, ülkenin en şişman kabilelerinden Haviye'ye mensup.

Detaylı bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum