Soma Maden faciasının acısı 8 yıldır dinmiyor

Soma Maden faciasının acısı 8 yıldır dinmiyor, Gündem Haberleri.

Soma Maden faciasının acısı 8 yıldır dinmiyor
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 11:55
Soma Maden faciasının acısı 8 yıldır dinmiyor, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Manisa ’nın Soma ilçesi, 13 Mayıs 2014 ’te yaşanan ve 301 maden işçisinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan maden faciasıyla birlikte ‘Acıların kenti ’ olarak bütün Türkiye ’nin hafızasına kazındı. Facianın üzerinden geçen 8 yılın ardındaki geriye doğru gözyaşları dinmeyen, hayalleri yıkılan, adalete olan güvenleri sarsılan aileler ve çocuklar kaldı.

Covid-19 salgını sebebiyle son iki yıldır ziyaretlere kapalı olan Soma Maden Şehitliği bu sene kapılarını ziyaretçilere açtı.

Soma Maden şehitliğinde kimisi oğlunun, kimisi eşinin ve kimi çocuk ise babasının mezarı başında dualar ederek 8 yıl önceki acı ve hüznü baştan yaşadı. Maden şehitliğini ilk ziyaret edenler Türkiye Maden İş Sendikası 1 Nolu şube yönetim kurulu üyeleri ile sendikalı madenciler oldu.

“BİZ HER YIL KABİR AZABI YAŞIYORUZ”

Şehit madenci İbrahim Duman ’ın babası İsmail Duman eşi Seher Duman ile birlikte oğlunun mezarını ziyaret ederek, yaşadığı 8 yılı kısa cümlelerle açıklama etmeye çalıştı.

8 yıldır sürdürdükleri yargı mücadelesinden bir netice bulamadıklarını açıklayan baba İsmail Duman şu ifadelere yer verdi: “Bizim için 8 sene yok, 80 yıl geçti. Ağlaya sızlaya, içimizdeki acı her geçen gün büyüyerek arttı. Oğlum ve 301 madencinin katili olanlar dışarda rahatça gezerken, bir her sene mezar azabı yaşıyoruz. Bizi savunan avukatlarımızı bile içeri aldılar. Onlar bizim sağ kolumuzdu. Derhal haklarımızı kim savunacak. 8 yıldır konuştuk. Lakin değişen bir şey olmadı. Ne olduysa ölenlere ve geride kalan ailesine oluyor. Bir oğlum vardı. Onu da maden cinayetine kurban verdim. Artık kimse hakkımı helal etmiyorum. Eğer oğlum yaşasaydı 8 yaşında çocuğunu görecekti. Oğlumun elinden bunu aldılar.”

Annesi Seher Duman ise 8 takvim acıyı şu cümlelerle dile getirdi: “8 yıldır yaşadığımı acıyı bir ben birde Allah biliyor. İçimizdeki acı hiç dinmedi. Bilhassa her 13 Mayıs günü o günkü gibi benzer şekilde yaşıyoruz. Bize bu acıyı yaşatanların ahirette iki elim yakalarında olacak.”

“YARGI ÇOCUKLARIMIZLA BİRLİKTE GÖÇÜĞÜN ALTINDA KALDI”

Maden faciasında hayatını kaybeden Uğur Çolak ’ın babası ve 301 Madenciler Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı İsmail Çolak, oğlunun mezarlığı ziyaret ettikten daha sonra yaşadığı acıyı şöyle ifade etti: “defalarca söylediğim gibi bu yaşanan Cumhuriyet tarihinin en büyük emekçi katliamıdır. bu nedenle 8 yılın bizim için çok basit geçtiği söylenemez. İlk günkü gibi acılarımız devam ediyor. 8 yıl her tarafında adalet mücadelesi verdik.

Ama gördük ancak adalette bizim çocuklarımız gibi madende göçüğün altında kaldı. Mahkeme heyetini, savcıları, Yargıtay üyelerini değiştirdiler ve bu katliama sebep olanları dışarı çıkardılar. Oysa hakkımız çağırmak için bahşedilen kararı AYM ’e taşıdık. Bu konuda da güvenimiz yok, ama umudumuz var. Umudumuz gerçek adaletin yerini bulması. İşçi katliamına sebep olanlar dışarıda ellerini kollarını sallayarak gezerken, bizi savunan avukatlarımız cezaevine gönderdiler. Avukatlarımıza selam gönderiyorum. Umutlarını kesmesinler. Biz madenci aileleri olarak onların her zaman yanındayız.”

“BİZİM ACIMIZ HİÇBİR SÜRE HAİFİLEMEYECEK”

Şehit madenci İlyas Şimşek ’ı iki çocuğuyla birlikte ziyarete gelen Zülfer Yıldırım ise şöyle konuştu: “Beni eşsiz, çocuklarımı ise öksüz bıraktılar. 8 sene baştan başa hak aradık da ne oldu. Her mahkeme salonunda acımız bir kere daha arttı. Verilen her kararda yıkıldık. Kimse bize ‘Hakkınızı helal edin ’ demesin. Benim eşimi alan, çocuklarımız yetim bırakanlara hakkımı helal etmiyorum. Sanıyorlar ancak 8 sene daha sonra acımız hafifledi. Bizim acımız hiçbir zaman hafiflemeyecek. Çünkü eşim yanımda yok.”

Soma Maden faciasının yaşandığı 13 Mayıs tarihinde şehit madenci ailelerinin Soma Madenci Şehitliği ’ne ziyaretleri gün her tarafında devam ederken, şehitlikte keza gün baştan başa Kuran-ı Kerim okundu.

Soma Maden faciasının acısı 8 yıldır dinmiyor, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum