"Sokak hayvanları değil, saldırgan köpekler tehlikeli"

"Sokak hayvanları değil, saldırgan köpekler tehlikeli", Gündem Haberleri.

"Sokak hayvanları değil, saldırgan köpekler tehlikeli"
Editör: 15Haber
10 Mayıs 2022 - 12:34
"Sokak hayvanları değil, saldırgan köpekler tehlikeli", Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Araştırma şirketi Areda Survey, vatandaşların sokak hayvanları hakkındaki düşüncelerini ortaya ayarlamak için bir araştırma yaptı. Araştırmaya tarafından bin 800 kişiden yüzde 53,7 ’sinin sokak hayvanlarını tehlikeli bulmadığı saptandı. Araştırmaya katılanların yüzde 41,3 ’ü ise cadde hayvanlarını güvenli olmayan bulduğunu ifade etti.

YÜZDE 35 ’İ EVİNDE HAYVAN BESLİYOR

Araştırmada yöneltilen ‘Evinizde hayvan besliyor musunuz? ’ sorusuna, katılımcıların yüzde 48,2 ’si ‘beslemiyorum ’ yanıtını verirken, yüzde 35 ’i beslediğini, yüzde 16 ’sı ise daha evvelden beslediğini belirtti. Katılımcıların yüzde 56,3 ’ü, cadde hayvanlarını beslemenin mahallelinin/mahalle sakinlerinin sorumluluğunda olmadığını düşündüğünü belirtirken, yüzde 43,7 ’si ise mahalle sakinlerinin sorumluluğunda olduğunu söyledi.

‘Cadde hayvanları tarafından siz veya bir yakınınız herhangi bir saldırıya uğradınız mı? ’ sorusuna ise yüzde 33,9 ’luk dilim, bir yakınının saldırıya uğradığını dile getirdi. Kendisinin saldırıya uğradığını söyleyenler ise yüzde 24,4 düzeyinde seyretti.

“BARINAKLARDA BAKILMALI”

Araştırmaya katılanların yüzde 40,5 ’lik kısmının, insanlara saldırgan köpeklerin barınaklara bırakılması gerektiğini düşündüğü tespit edilirken, yüzde 35,6 ’sı ise hayvanların rehabilite edilmesi gerektiğini savundu. Yüzde 16,4 ’lük dilimde ise, kavgacı hayvanların uyutulması gerektiğini söyleyenler yer aldı.

‘Sokak hayvanlarının kısırlaştırılması gerektiğini düşünüyor musunuz? ’ sorusuna evet diyenlerin oranı yüzde 67,2 ’lik çoğunluğu kapsarken, hayır cevabını verenler ise yüzde 29,3 düzeyinde seyretti. Araştırmaya katılanların yüzde 49,5 ’i belediyelerin cadde hayvanlarına yönelik çalışmalarını yetersiz bulduğunu söylerken, yüzde 19,9 ’u ise yeterli bulduğunu açıklama etti. öte taraftan, yüzde 18 ’lik kısım ise bu konuda herhangi bir çalışma yapılmadığını dile getirdi. Yüzde 51 ’lik oranla sokak hayvanlarının doğal hallerine bırakılması gerektiğini düşünenler, toplanıp barınaklara götürülmesi gerektiğini düşünenlere baskın geldi.

Türkiye genelinde bin 800 kişinin katıldığı ve 18-21 Nisan tarihleri aralarında yapılan araştırma, kantitatif araştırma yöntemlerinden CAWI tekniği ile Areda Survey ’in Profil Bazlı Dijital Paneli kullanılarak gerçekleştirildi.

"Sokak hayvanları değil, saldırgan köpekler tehlikeli", başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum