Soda ile Fırın Nasıl Temizlenir?

Günümüz şartlarında pratik bir yemek veya unlu bir mamulleri yaptığımızda hızlıca bir kolaylık sağlayan bir alet. Bu aleti temizlememiz gerekiyor sağlık açısından bunu da Soda ile Fırın Nasıl Temizlenir olarak açıkladık.

Soda ile Fırın Nasıl Temizlenir?
Editör: 15Haber
15 Şubat 2022 - 11:37 - Güncelleme: 15 Şubat 2022 - 12:02
Güçlü kimyasallar veya yüksek ısı kullanmadan bir fırını nasıl temizleyeceğinizi mi merak ediyorsunuz? Sizi suçlamıyoruz. Fırını temizlemek, yapılacaklar listesini kontrol etmek için yapılan başka bir görevden daha çok bir hafta sonu projesi gibi hissettiren işlerden biridir.

Ve süreç arzulanan çok şey bırakıyor: Ya fırının kendi kendini temizleme işlevini kullanabilir ve 600 derecede yağ ve artıkları yakan dumanlarla başa çıkabilir ya da cildinizi yakabilecek oldukça zehirli bir fırın temizleyicisi kullanabilirsiniz. Ama daha kolay bir yol var! Elinizde olması muhtemel iki maddeyle doğal, kimyasal içermeyen bir temizleme macunu yapabilirsiniz: kabartma tozu ve sirke. Güvenli, doğal ve işi hallediyor. 

Burada, muhtemelen mutfak kilerinizde bulunan kabartma tozu ve diğer malzemeleri kullanarak bir fırını nasıl temizleyeceğiniz konusunda size yol göstereceğiz . Fırınınızı temizlemek için sabırsızlanacağınızı söyleyemeyiz, ancak kesinlikle daha az kokulu bir çile gibi hissedeceksiniz.
Fırın temizliği

1. Malzemelerinizi Toplayın
Fırınınızı iyice temizlemek için aşağıdaki temizlik malzemelerine ihtiyacınız olacak :
  • Karbonat
  • Suçlu
  • Lastik eldivenler
  • Beyaz sirke
  • Sprey şişesi
  • Temizlik bezi

2. Fırın Raflarını Çıkarın

Fırın raflarını çıkarın ve bir kenara koyun. Fırındaki termometreler veya tavalar gibi diğer öğeleri çıkardığınızdan emin olun.

3. Kabartma Sodasıyla Yapıştır Yapın
Yarım bardak kabartma tozu ve yarım bardak suyu sürülebilir bir macun elde edene kadar karıştırın. Tüm fırını bu macunla kaplayacaksınız, bu nedenle tüm yüzeyi kaplayacak kadar yapın - daha fazlasına ihtiyacınız varsa tarifi iki katına çıkarın.

4. Temizleme Macunu Uygulayın

Fırının iç kısmına kabartma tozu macunu sürün (ellerinizi korumak için lastik eldiven giymek isteyebilirsiniz - bu oldukça kirli bir iştir ve eldivensiz giderseniz kir tırnaklarınızın altına girer). Macunu uygularken ısıtma elemanlarından uzak durun. Bu ekstra yağlı noktaları kapattığınızdan emin olun ve macun bazı bölgelerde daha kalınsa endişelenmeyin. Macun, gres ile temas ettiğinde kahverengiye dönmeye başlayacaktır.

5. Temizleme Macunu En Az 12 Saat (veya Bir Gecede) beklesin
Fırının içini kabartma tozu macunuyla tamamen kapladıktan sonra en az 12 saat bekletin. Bu arada dikkatinizi fırın raflarına çevirebilirsiniz. Fırın raflarını temizlemenin en iyi yolu, onları iki saat sıcak suda bekletmektir. Yeterince büyük bir lavabonuz varsa, harika! Değilse, küvet de çalışır. Hangisini seçerseniz seçin, anahtar onları iki saat ıslatmak, sonra sabunla ovalamak ve durulamaktır.

6. Temizleme Macunu Silin
Kabartma tozu ve fırın kalıntılarını mümkün olduğunca temizlemek için nemli bir bez kullanın. Dirsek yağı özellikle inatçı alanlarda kesmiyorsa, kalıntıyı nazikçe gevşetmek için bir spatula kullanabilirsiniz.

7. Fırının İçine Sirke Püskürtün
Plastik bir sprey şişesine beyaz sirke ekleyin ve fırının her yerine püskürtün. Beyaz sirke mükemmel bir temizlik maddesidir. Kalan kabartma tozu macununun köpürmesine ve tamamen gevşemesine neden olur.

8. Her Şeyi Silin 
Fırını temizlemek için nemli bir bez kullanın. Temiz rafları fırına geri koyun ve içinin tamamen kurumasını bekleyin. (İşlemi hızlandırmak için birkaç dakika düşük sıcaklıkta açabilirsiniz.)

9. Fırın Camının İçini Temizleyin
Şimdi fırın penceresini ele alma zamanı. (Sonuçta, yeni lekesiz fırınınızın içini net bir şekilde görebildiğinizden emin olmak istersiniz.) Pencereyi temizlemek için kabartma tozu ve sudan başka bir macun yapın, camın üzerine yayın ve yaklaşık 30 dakika bekletin. . Macunu nemli bir bez veya kağıt havluyla silin.

10. Fırın Kapılarını ve Düğmelerini Silin
Bu sırada, fırın kapağının dışını kuvvetli bir şekilde silmek isteyeceksiniz. Bunun için de doğal bir sirke temizleyici kullanabilirsiniz: %50 su ve %50 sirke karışımı yapın, bir beze püskürtün ve dışını temizlemek için kullanın. (Doğrudan düğmelere ve panellere püskürtürseniz, temizleyiciyi bir kontrol paneline sokma ve kısa devre yapma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Üzülmekten daha güvenli!) Lekeler ve çizgiler yok olana kadar dış tarafı ovalayın.

11. Fırınınızı Yapışmaz Levhalarla Doldurun
Fırınınız bu noktada pırıl pırıl parlıyor, ancak böyle kalmasını sağlamak için son bir adım daha eklemek istedik. Gelecekteki yağlarla savaşmanıza yardımcı olması için yapışmaz fırın astarlarını kullanın.

Fırınımı ne sıklıkla temizlemeliyim?
Cevap, onu ne kadar kullandığınıza bağlıdır. Ne kadar sık ​​kullanırsanız, o kadar fazla sıçrama ve kalıntı birikecektir. Sık kullanıyorsanız, fırınınızı her üç ayda bir derinlemesine temizlemeyi hedefleyin. Daha az düzenli kullanırsanız, altı ayda bir veya her yıl gayet iyi çalışır. 

Fırında önemli bir kalıntı fark ederseniz veya kazara bir şey döktüyseniz, fırınınız soğuduktan sonra onu sildiğinizden emin olun, böylece pişmeye devam etmez (ve şüphesiz fırını her açtığınızda temiz olur). Aslında, fırınınızı ayda bir kez hafif bir silme işlemi yapmak, kirecin birikmesini önlemek için iyi bir temel kuraldır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum