SÖ, Kovid-19'un kökenine inmek için danışma grubu kurdu

SÖ, Kovid-19'un kökenine inmek için danışma grubu kurdu, DSÖ Genel Direktörü Dr.

SÖ, Kovid-19'un kökenine inmek için danışma grubu kurdu
Editör: 15Haber
17 Ekim 2021 - 02:48
SÖ, Kovid-19'un kökenine inmek için danışma grubu kurdu,

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde düzenlenen çevrim içi basın toplantısında, Kovid-19 salgınına ilişkin son gelişmeleri değerlendirdi.

Kovid-19'un nereden türediğinin bulunması için uzmanlardan oluşan bir takım görevlendirilmesi çağrılarına DSÖ'nün kulak verdiğini kaydeden Ghebreyesus, bu kapsamda "700'ün üstünde dilekçe yapan uzmandan 26'sını seçerek" Kovid-19 Patojenlerinin Kökenini Araştırmak İçin Bilimsel Danışma Grubu'nu (SAGO) kurduklarını belirtti.

Ghebreyesus, "Uzmanlarımız kendi alanlarında edindiği tecrübe ve uzmanlıklarına bakılarak belirlenmiştir." açıklamasında bulundu.

SAGO'nun tahsis tanımına ilişkin Ghebreyesus, "SAGO, Kovid-19 dahil olmak üzere salgın potansiyeline sahip yeni ortaya meydana çıkan patojenlerin kökenlerine karşın çalışmaları tasvir etmek ve yönlendirmek için küresel bir çerçeve üzere DSÖ'ye tavsiyede bulunacaktır." biçiminde konuştu.

SAGO'nun uzman listesinin onaylama aşamasında olduğunu anlatan Ghebreyesus, 2 haftalık değer biçme süresinin peşinde üyelerin açıklanacağını söyledi.

DSÖ Ivedi Durum Programı Direktörü Dr. Michael Ryan ise dünyayı durduran bu virüsün kaynağını bütün insanlığın merak ettiğini vurgulayarak, "Tüm ülkelere, gazetecilere ve diğer herkese, bu konunun tartışılması için fırsat tanımaya çağırıyorum." ifadesini kullandı.

Ryan, SAGO'nun Kovid-19'un kökeninin bulunabilmesi için "son baht" olabileceğine aksan yaptı.

KOVİD-19'UN KÖKENİ

Yeni tip koronavirüsün hayvanlardan insanlara nasıl bulaştığı henüz açıklanamazken, yarasa kaynaklı virüsün bir ara nesil (pangolinler) aracılığı ile insanlara bulaşmış olabileceği düşünülüyor.

Çin'in Yünnan bölgesindeki bilim adamları 2019 ve 2020 yıllarında, 2013 ’te yaşamış bir Shamel at nalı yarasası (Rhinolophus shamel) örneğinde yüzde 96,2 oranında Kovid-19 ’a benzer patojen bulduklarını açıklamıştı.

Çin ’in güneyine 2020 Şubat ayında kaçırılmaya çalışılan iki Malayan Sunda pangolininde (Manis javanica) de SARS-CoV-2 ile yakından ilişkili iki patojen bulunmuştu.

Son olarak Kamboçya ’da araştırmacılar, 2021 Ocak ayında, 2010'da yaşamış iki Shamel at nalı yarasasının Kovid-19'a neden olan SARS-CoV-2 ile yüzde 92,6 benzerlikte patojen taşıdığını ortaya koymuştu.

KAYNAK: AA SÖ, Kovid-19'un kökenine inmek için danışma grubu kurdu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum