Siyanürlü altın için ayaklandılar

Siyanürlü altın için ayaklandılar, Germencik Dağyeni Köyü ’nde geçen hafta MTA ’nın başlattığı maden arama sondaj çalışmalarına vatandaşların tepkisi her geçen gün büyüyor.

Siyanürlü altın için ayaklandılar
Editör: 15Haber
11 Ocak 2022 - 10:23
Siyanürlü altın için ayaklandılar,

Germencik Dağyeni Köyü ’nde geçen hafta MTA ’nın başlattığı maden arama sondaj çalışmalarına vatandaşların tepkisi her geçen gün büyüyor. Dağyeni köy halkının başlattığı tepki eylemlerine Okumuş ’daki çoğu sivil toplum kuruluşu, CHP Açık Fikirli Milletvekili Süleyman Bülbül, çevreciler ile çevre köylerde yaşayanlar da destek verdi.

Sondajın ‘siyanür ile altın arama ’ amaçlı yapıldığını savunan kalabalıkların eylemlerinde ara sıra jandarma çevik şiddet ekipleri ile gergin anlar yaşandı.

“TOPRAĞIMA DOKUNMA” 

Söğüt bölge mevkisinde toplanan kadın oğlan her yaştan kalabalık grup, “Temiz hava hakkımızdır”, “Toprağıma dokuma”, “İçme suyumuza siyanür karıştırmayın”, “Madenleri tarım arazilerinde yok, yitirdiğimiz kıraç topraklarda arayın” yazılmış dövizler taşıyarak çalışmaların yapıldığı bölgeye yürüdü.

Jandarma, meslek makinelerinin olduğu alanda yoğun güvenlik önlemi aldı. Kalabalığı sondaj alanına girmek istemesi üstüne stres yaşandı. Mahalle sakinleri sondaja ve madene karşısında geri adım atmayacaklarını ve eylemlerinin artarak süreceğini dile getirdi.

Siyanürlü altın için ayaklandılar, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum