evde masajmasaj istanbul

Sivilcelere iyi gelen besinler neler tam tahıllı gıdalar tüketin!

Sivilcelere iyi gelen besinler neler tam tahıllı gıdalar tüketin!, Yüzümüzde oluşan minik sivilceler, hiç istemediğimiz görüntülere sebep oluyor.

Sivilcelere iyi gelen besinler neler tam tahıllı gıdalar tüketin!
Editör: 15Haber
15 Ekim 2021 - 00:40
Sivilcelere iyi gelen besinler neler tam tahıllı gıdalar tüketin!,

Yüzümüzde oluşan minik sivilceler, hiç istemediğimiz görüntülere sebep oluyor. Sivilcelerin oluşmasındaki en büyük etmen yediğimiz besinlere ait olsa da stres, hormonal problemler, uyku düzeninin bozulması da sivilcelere yol açıyor. Bazı besinler ise sivilce oluşumunu önlemeye tezgâhtar olur ve sivilcenin hızlı bir şekilde yok olmasını sağlar. İşte sivilceleri kökünden kurutan besinler!

Bütün tahıllı gıdalar

Tam tahıllı besinler beyaz undan yapılmış gıdalardan daha çok lif, mineral ve vitamin içermektedir. Bu sayede kan şekerinin değişmez tutulmasına yardımcı olarak hormon düzeylerini korur. Hormon dalgalanmaları sebebiyle oluşan sivilceler bütün tahıllı gıdalar aralarında yer alan esmer pirinç, yulaf, arpa ile azaltılabilir.

Balık

Sağlıklı protein kaynağı olan balıklar çinko ve diğer mineraller bakımından da zengindir. Çinko sivilceleri hafifletmeye asistan mineraller arasında gösterilir. Ama gerçi fazla çinko tüketiminin toksik etkisi nedeniyle çinko takviyeleri uzman kontrolünde tüketilmelidir. Tatmin Edici miktarda çinko ve genel afiyet için önemli bir rolü yer alan omega-3 yağ asitleri için alabalık, ton balığı, somon gibi soğuk su balıklarından faydalanabilirsiniz.

Dinç yağlar

Aşırı yağlı gıdalar cildin daha fazla yağlanmasına ve sivilce oluşumuna neden olabiliyor. Yağ için içten kaynağı tercih etmek dinç bir deri için önemlidir.

Yağlı peynir, margarin, tereyağı yerine fındık, badem, keten tohumu gibi bitkisel kaynaklar daha içten bir tercih olacaktır. Hem tükettiğiniz süt ve süt ürünlerinin yağsız ya da az yağlı olmasına dikkat edin.

Öğün atlamamaya itina gösterin

Kan şekeri düzeyini yavaş yükselten glisemik indeksi düşük gıdalarla beslenin. Yendikten sonradan kan şekerini bir anda yükselten gıdalar sivilce oluşumunu arttırabilir. Öğün atlamayın ve kahvaltı etmeden güne başlamayın.

Alıştırma yapın

Kendinize bir egzersiz programı hazırlayın ve haftanın en az 3 günü tamamen terleyinceye kadar çalışma yapın. Trans yağlarla hazırlanan, işlenmiş gıdalardan uzakta durun. Daha eksik kızartma daha çok haşlama tüketin. Gıda boyası, kimyasal koruyucu ve sentetik gıda takviyeleri ile üretilen gıdaları yemeyin.

Kahve ve çay tüketiminizi sınırlandırın

Günde 2 litre kadar su içmeye çalışın. Stresi yükselten kahve ve çay tüketimini sınırlandırın. Vitamin ve mineral bakımından zengin meyve suları veya nebati çaylardan içebilirsiniz.

 

Sivilcelere iyi gelen besinler neler tam tahıllı gıdalar tüketin!, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum